Hoffmann Rózsa: „Napjainkban a Bécs-Budapest távolság már nem jelent akadályt”
Közleményében a CEU vezetése azt írta: döntésüket azért most hozzák nyilvánosságra, hogy időben tudjanak hallgatókat toborozni a következő tanévre. Azoknak a hallgatók viszont, akik Budapesten kezdték tanulmányaikat, lehetőségük lesz itt megszerezni a diplomát.
A DK politikusa, Oláh Lajos ma a parlementben úgy fogalmazott ennek kapcsán, hogy „sikerült elüldözni a legsikeresebb magyar egyetemet”. Oláh Lajos szerint a CEU távozása a magyar innovációk korszakának végét is fémjelezte.
A felszólalásra Rétvári Bence reagált, aki válaszában arra kérte a politikust: mondjon egy olyan innovációt, amelyet a „Soros-egyetemnek” köszönhetünk.
„Lehet, hogy van genderszak, de hol vannak az innovációk?” – firtatta Rétvári.
(Sajnos a házszabály értelmében Oláh Lajos nem válaszolhatott Rétvári kérdésére, pedig tényleg érdekes lehetett volna, hogy mit reagált volna erre).
Az államtitkár visszautasította azt, hogy a képviselő a magyar oktatókat, hallgatókat lenézve egyenlőségjelet tett a magyar felsőoktatás és a „Soros-egyetem” közé. Oláh Lajosnak ezzel sikerült több százezer hallgatót és oktatót megsértenie csak azért, hogy Soros György mellett letegye a hűségesküt – hangoztatta.
Rétvári továbbá azt is közölte, hogy a kormány idén döntött a szociális ösztöndíjak 40 százalékos emeléséről, s az elkövetkező másfél évben 119 ezerről 166 ezer forintra nő a hallgatói normatíva is.
A fejlemények kapcsán felkerestük Hoffman Rózsa korábbi oktatásért felelős államtitkárt, aki arra hívta fel a figyelmet: a CEU – mintegy két tucatnyi másik, külföldi alapítású egyetemmel ellentétben –
nem tudott megfelelni a magyar kormány által megszabott feltételeknek,
ez az oka az egyetem távozásának. Közel két éve folyik már a politikai hadviselés az egyetem helyzete kapcsán, a botrány hátterében Soros György lobbistái húzódnak meg – mondta.
Hoffman Rózsa úgy fogalmazott: mindennek fényében könnyen lehet, hogy inkább csak nyerünk a CEU távozásával, mintsem vesztenénk azzal. Ha pedig valaki mégis mindenképp a CEU-n szeretne tanulni, akkor az ugyanúgy megvalósítható lesz, mint ahogy eddig volt. Napjainkban a Bécs-Budapest távolság már nem jelent akadályt – fogalmazott.
Bízzunk benne, hogy a CEU távozásával véget ér végre a politikai harc és megnyugszik a közhangulat – nyilatkozta az ex-államtitkár.
Saját véleményünk szerint joggal merül fel a fentiek kapcsán az a kérdés is: mennyire volt magyar egyetem a CEU, egyáltalán elveszíthetjük-e azt, ami sose volt a miénk?
A CEU ugyanis hiába működött Magyarországon, sose volt igazán szerves része a magyar tudományosságnak. Mindig is inkább egyfajta elzárt elefántcsonttoronyként működött.
Épp ezért véljük úgy, hogy a magyar tudományosságban nem fog hiátus keletkezni a CEU távozásával.
A CEU egyébiránt Ausztriában is kapott egy virtuális medvepuszit az FPÖ-től, így könnyen lehet, hogy az egyetem ausztriai áttelepülése sem lesz problémamentes.
(Forrás: MTI, kép forrása: Pixabay)