Az antióchiai görög ortodox pátriárkával találkozott Kocsis Fülöp
X. János pátriárka is fogadta Kocsis Fülöp görögkatolikus metropolitát Damaszkuszban. A beszélgetés során ismertette egyházuk helyzetét, és köszönetét fejezte ki, hogy európai egyházi vezetőként személyesen látogatta meg a szíriai keresztényeket.
A pátriárka többször is elmondta: tisztában van azzal, hogy Magyarország milyen sajátos szerepet vállal a Közel-Keleten élők megsegítésében. Többször is hivatkozott a magyar külügyminiszterrel való találkozására, és kérte a főpásztort, hogy segítse a magyar kormánnyal való további kapcsolattartást.
Az antióchiai egyike az öt ősi patriarkátusnak (a jeruzsálemi, alexandriai, konstantinápolyi és római mellett), melyet a hagyomány szerint Szent Péter alapított. A 451-es kalkedóni zsinattól kezdve az akkor kiközösített nesztoriánus keresztények is antióchiai pátriárkának nevezték vezetőjüket, ők a szír ortodoxok.
A belőlük kivált és Rómával 1783-ban egységre lépett közösség ma a szír katolikus egyház, melynek vezetője szintén antióchiai pátriárka. A kalkedóni zsinathoz hű görög (görög rítusú) ortodoxok pátriárkája is az antióchiai címet viseli. (Ez az antióchiai görög ortodox egyház nem azonos a görög ortodox egyházzal, melyet mi egyszerűen „ortodox” egyháznak nevezünk, s melynek feje Bartolomeosz konstantinápolyi pátriárka.)
A melkiták – akik az 1724-ben Rómával egységre lépett antióchiai görög ortodoxok – szintén antióchiai pátriárkának nevezik vezetőjüket. A maronita szerzetesekből lett és országos méretűvé nőtt közösség vezetője a VIII. századtól szintén antióchiai pátriárka rangot kapott.
A mostani találkozóval a Magyar Görögkatolikus Egyház immár mind az öt (melkita, maronita, szír ortodox, szír katolikus, görög ortodox) antióchiai pátriárkával közvetlen kapcsolatba lépett.
Forrás: Görögkatolikus Szemlélet Magazin