Megnyitotta virtuális kapuit három digitális gyűjtemény
Elérhetővé vált az OSZK webarchívuma
Nyilvánosan is elérhetővé tette webarchívumát az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK); az online gyűjteményben tematikusan gyűjtött honlapok, kiemelt eseményekhez kötődő online hírek, továbbá átfogó jelleggel elvégzett „webaratások” eredményei között kutathatnak az érdeklődők.
Napjainkban az információáramlás leginkább a digitális térben történik, különösen most, amikor a koronavírus-járvány miatt a személyes kapcsolattartás lehetőségei erősen korlátozottak. Az internet a legkomplexebb médium, amellyel az elmúlt száz évben találkoztak a közgyűjtemények, a webes tartalmak mégis a legtöbbször eltűnésre vannak ítélve – emlékeztet az OSZK által az MTI-hez kedden eljuttatott kommüniké.
Mint a közlemény felidézi, az Országos Széchényi Könyvtár már a kétezres évek elején felismerte, hogy nemcsak a magyar identitás szempontjából fontos dokumentumok megőrzésére van szükség, hanem az illékony online tartalmak mentésére is, 2020 márciusától pedig az OSZK webarchívuma nyilvánosan is elérhetővé vált a honlapon.
A magyar weboldalak tömeges mentésének lehetőségét az OSZK informatikai fejlesztéséhez szükséges források biztosításáról szóló kormányhatározat alapján kidolgozott Országos Könyvtári Rendszer (OKR) fejlesztési programja biztosítja.
A nemzeti könyvtár webarchívuma azzal a céllal jött létre, hogy reprezentatív képet nyújtson az egy adott időszakban nyilvánosan elérhető, a magyar közönségnek szánt és a kulturális örökség részét képező online tartalomkínálatról, a hungarikumok körébe tartozó elektronikus anyagokról.
A webarchiválási tesztprojekt keretében az OSZK 2019 végén már mintegy 250 ezer webhelyet, 35 terabájt összmennyiségű adatot mentett le. Az eltárolt fájlok és URL-címek száma megközelíti a 600 milliót.
A dokumentumok gyűjtése háromféleképpen történik: a legfontosabb magyar webhelyekről válogatva, a kiemelt események kapcsán, továbbá „webaratással”, általános jelleggel a magyar webtérről. A tematikus és esemény alapú aratások mellett a webaratás során az OSZK évente egy-két alkalommal igyekszik a magyar webtér minél nagyobb részéről pillanatfelvételt készíteni, vagyis néhány nap alatt lementeni több százezer honlapot a kezdőoldaltól kiindulva legalább két szint mélységig.
Az aktuális hírek, kiemelt események aloldalára az OSZK jelenleg heti rendszerességgel menti a koronavírus-járványról szóló magyar nyelvű híreket és információkat. Február eleje óta már közel 90 forrást gyűjtöttek be, köztük a nagyobb hazai és határon túli híroldalak témával foglalkozó cikkeit, a kormányzat és más szervezetek, intézmények internetes tájékoztató anyagait, valamint az egészségügyi portálok egyes aloldalait.
Mint az OSZK hangsúlyozta, az internetes tartalmak archiválásával kapcsolatban Magyarországon egyelőre kevés a tapasztalat, ezért az intézmény webarchívuma egyben tudásbázisként is funkcionál.
A nemrégiben megújult honlapon a webarchívum és a projekt bemutatása mellett külön érhetők el tartalmak a felhasználók, a tartalomgazdák, a téma iránt érdeklődő szakemberek és az újságírók számára. Egy űrlapot kitöltve bárki javasolhatja mindazon magyar webhelyek, online információforrások aratását, amelyeket érdemesnek tart hosszú távon is megőrizni – áll a közleményben.
***
Magyarországi kulturális javakat tesz elérhetővé a Digipédia
Magyarországi múzeumok, könyvtárak, levéltárak, magángyűjtemények, civil szervezetek, kulturális és oktatási profilú intézmények digitalizált kulturális javait teszi ingyenesen elérhetővé a Digipédia kulturális és oktatási adatbázis.
A koronavírus-járvány idején kiemelt szerepük van azoknak az adatbázisoknak és digitalizált gyűjteményeknek, amelyek otthonról is elérhetők, ezáltal segítik a tanárok és a diákok munkáját. Az Oktatási Hivatal által közzétett listán az első öt kulcsfontosságú, tanulást segítő adatbázis között szerepel a Forum Hungaricum Nonprofit Kft. szakemberei által kifejlesztett és működtetett Digipédia kulturális és oktatási adatbázis – közölte az MTI-vel kedden a Forum Hungaricum.
A közlemény hangsúlyozza, hogy a Digipedia honlapon elérhető Digipédia több mint adatbázis, mivel nemcsak digitalizált dokumentumokat kínál, hanem olyan módszertani javaslatokat is ad, amelyekkel a tanárok megtervezhetik digitális óráikat, illetve feladatokat és azok megoldásait is ajánlja a felhasználók részére.
A Forum Hungaricum különösen nagy hangsúlyt fektet az Europeana portállal való együttműködésre. A magyarországi aggregátor intézmények közül a legtöbb kulturális örökségi elemet, a rekordok háromnegyedét a Forum Hungaricum biztosítja.
A társaság által fenntartott adatbázisok, a Digipédia és a Magyar Nemzeti Digitális Archívum ingyenesek és bárki számára hozzáférhetők.
A közlemény a legutóbbi digitalizálások eredményei közül kiemeli, hogy mára több mint 300 digitalizált könyv vált ingyenesen letölthetővé az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem Könyvtára és a Forum Hungaricum együttműködése során.
Szintén a hatékony együttműködés eredménye, hogy a pécsi székhelyű Csorba Győző Könyvtár, amely évek óta digitalizálja a Forum Hungaricummal együttműködve Baranya megye audiovizuális értékeit, nemrég elindította YouTube-csatornáját, amelyen a régiót érintő felvételek váltak elérhetővé – áll a közleményben.
***
A virtuális térbe költözött a Kazinczy Múzeum
A virtuális térbe költözött a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum – közölte az MTI-vel az intézmény kedden.
Mint írták, a Petőfi Irodalmi Múzeum sátoraljaújhelyi intézménye ideiglenesen zárva van, de a veszélyhelyzet idején weboldalán és az online közösségi terében továbbra is elérhető.
A honlapon és a közösségi oldalon naponta jelennek meg újdonságok a múzeumban őrzött gyűjteményekről, a muzeális értékű hagyatékokról és a jelenlegi kiállításokról. A múzeumi munkatársak kulisszatitkokat is megosztanak az intézményben zajló munkáról, a friss kutatásokról, és azokról a témákról, amelyek házon belül foglalkoztatják őket – olvasható az összegzésben.
Azt is közölték, hogy a mindennapi élet aktualitásaira is reagál egy-egy írás a múzeumi blogon, amelyet néhány hónapja indítottak az intézmény honlapján KaMu címmel. A legutóbbi bejegyzés éppen azt a dilemmát mutatja be Kazinczy szemszögéből, ami ma is sok szülőnek okoz fejtörést: hogyan, milyen módszerekkel segítse gyermeke otthoni tanulását. A blog szerzői a muzeológusok és a frissen alakult Újhelyi Múzeumbarát Kört tagjai.
A tájékoztató felidézi, hogy egy kezdeményezés is indult néhány hónapja, amelyben a múzeumbarát kör tagjai kapnak szerepet: ez „A múzeum mi vagyunk!” című videosorozat. A kisfilmekben arról beszélnek, hogy miért kedves számukra a közgyűjtemény, milyen emlékeket őriznek múltjáról és miért térnek vissza a kiállítótereibe időről időre. Megszólalnak benne felnőttek és gyerekek, akik vallanak a kiállításokhoz, a tárgyakhoz vagy a múzeumi hangulathoz kötődő élményeikről. A rövidfilmek korábban közzétett és új részei a múzeum videomegosztó csatornáján is elérhetők lesznek.
Az intézmény fontos szerepet szán közösségi oldalának is. Megismertetik látogatóikkal például a sárospataki Csontos család hagyatékát: több száz iratot, naplókat, visszaemlékezéseket és személyes dokumentumokat, valamint válogatást Csontos Ernő fényképészmester mintegy 3000 darab fotográfiájából. A fényképek az 1930 és 1960 közötti Sárospatakról és Zemplénről készültek – közölte a múzeum.
MTI
Kiemelt kép: Pixabay