FRISSÍTVE Járványügy – A parlamenti pártok az iskolák bezárása mellett foglaltak állást

Orbán Viktor péntek este 21 óra 15-kor bejelentést tesz

Orbán Viktor miniszterelnök a koronavírussal kapcsolatban kihirdetett veszélyhelyzet keretében szükséges intézkedésekről folyamatosan egyeztet a kormány tagjaival és szakemberekkel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke péntek este. 21:15 órakor Orbán Viktor a magyar kormány (https://www.facebook.com/kormanyzat) és a miniszterelnök (https://www.facebook.com/orbanviktor/) hivatalos Facebook-oldalán valamint a koronavírus tájékoztató oldalon (https://www.facebook.com/koronavirus.gov.hu) bejelentést tesz – közölte a sajtófőnök.

A parlamenti pártok az iskolák hétfői bezárása mellett foglaltak állást

Valamennyi parlamenti párt egybehangzóan az iskolák hétfői bezárása mellett foglalt állást a koronavírus terjedése miatt a pénteki hétpárti megbeszélésen – közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter újságírókkal. Mint mondta: ezt fogja a kormány felé tolmácsolni, és várhatóan 24 órán belül döntést hoznak.


Hirdetés

Álhír Budapest tervezett lezárása

Álhír Budapest tervezett lezárása a koronavírus miatt, a főváros karanténba helyezésének kérdése nem volt napirenden az operatív törzs ülésein – közölte a Belügyminisztérium pénteken az MTI-vel egy a közösségi médiában terjedő információra reagálva.

A rendőrség kutatja az álhír elsődleges forrását

– tették hozzá.

Az operatív törzs önmérsékletre, felelős magatartásra inti a lakosságot, az emberektől azt kérik, hogy a hatóságok iránymutatásait kövessék, és hiteles forrásból tájékozódjanak.

 

Már 19 vírusfertőzött van Magyarországon

Újabb három embernél diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést Magyarországon – olvasható a koronavirus.gov.hu honlapra pénteken feltett közleményben.

Ezzel tizenkilencre nőtt a Magyarországon diagnosztizált új koronavírussal fertőzöttek száma.

Mindhárom új fertőzött magyar férfi

– közölték.

Egyikük egy 67 éves férfi, aki munkájából adódóan sok külföldivel találkozik. A másik egy 41 éves férfi, aki Hollandiában és Angliában járt a közelmúltban, és a harmadik egy 27 éves férfi, aki együtt volt a szintén Izraelben járt egyik magyar fertőzöttel.

Már mindhárman a Szent László kórházban vannak elkülönítve

– tették hozzá.

Az országos tisztifőorvos által kiadott eljárásrendnek megfelelően az ő esetükben is haladéktalanul megkezdődik a járványügyi vizsgálat és a kontaktkutatás, amelyet a járványügyi hatóságok a rendőrséggel együttműködve végeznek.

Velük együtt Magyarországon eddig 19 új koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván, közülük 9 iráni, 1 brit, és 9 magyar állampolgár. A kormányzati honlap szerint egy gyógyult beteg van, 79-en vannak karanténban és 858 mintát vizsgáltak.

„Újragondolják” a költségvetést

Az idei és a már tervezés alatt álló 2021-es költségvetést is teljesen újra kell gondolni a koronavírus-járvány miatt – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió reggeli műsorában pénteken. A kormányfő kifejtette: az önkormányzatok és az intézmények költségvetését is át kell dolgozni.

Hangsúlyozta: felmérhetetlenül súlyos gazdasági következményekkel kell szembenézni. A kormány kidolgoz olyan gazdaságvédelmi akcióterveket, amelyek egy-egy ágazatnak jelentenek majd segítséget, megoldást, mert a gazdaság leállása nem ugyanolyan mértékben sújtja a különböző ágazatokat. A leállt gazdaság újraindítását szolgáló, teljesen új megközelítésű gazdaságvédelmi akciótervet és azt szolgáló költségvetést kell elkészíteni – közölte Orbán Viktor.

A tavaszi szünet végéig nincs egyetemi oktatás

A koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében az egyetemeken csütörtökre és péntekre kétnapos oktatásmentes időszakot rendeltek el, március 16-tól 20-ig előrehozott tavaszi szünet, ezt követően távoktatás lesz. A kollégiumokat érintően vannak eltérések az egyes intézmények szabályozásai között, de a külföldi hallgatók jellemzően maradhatnak.

A Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely szerdán kora délután jelentette be, hogy rendkívüli jogrendet, veszélyhelyzetet hirdet ki a kormány a koronavírus elleni védekezés érdekében. Közölte: intézménylátogatási tilalmat rendelnek el a magyarországi egyetemeken.

Mostantól az egyetemi oktatás csak távoktatás formájában valósulhat meg, az egyetemi épületek be fognak zárni

– tette hozzá.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen március 12-22. között a hallgatók nem látogathatják az egyetemet és más felsőoktatási intézményt sem, mentesülnek tanóra-látogatási kötelezettségeik alól. Március 23-tól távoktatás lép életbe. Az egyetemi kollégiumban lakók továbbra is a kollégiumban maradhatnak. Aki a kollégisták közül az elmúlt 14 napon belül külföldön járt, hazatérése után köteles 14 napig távol maradni az egyetemtől és kitölteni a járványügyi kérdőívet.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) valamennyi hallgatót távolmaradási kötelezettség terhel március 12-től visszavonásig. A magyar hallgatóknak a kollégiumi tartózkodási helyükről otthonukba kell távozniuk. A nemzetközi és külhoni hallgatók kollégiumi tartózkodása a továbbiakban is megengedett. Az ELTE egésze március 23-tól az ellenkező rendelkezésig távolléti oktatásra áll át.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a magyar állampolgárságú kollégistáknak március 13-án éjfélig kell elhagyniuk a kollégiumokat és otthonukba visszatérni. A nemzetközi hallgatók kollégiumi tartózkodása a továbbiakban is megengedett. Kollégiumi lakó a kollégium területén vendéget nem fogadhat, ott közösségi rendezvények, események nem tarthatók.

A Semmelweis Egyetemen március 23-tól e-learning keretében folyik az oktatás. Az intézménylátogatási tilalmat visszavonásig rendelte el a kormány – közölték. Ezzel együtt felszólították a Semmelweis Egyetem munkatársait és hallgatóit, hogy ne utazzanak külföldre. A kivételes esetben szükséges hivatalos utakhoz rektori engedély szükséges. A nemzetközi hallgatóknak azonban lehetőségük van hazamenni. A magyar hallgatóktól azt kérik, hogy lehetőség szerint március 13-ig a kollégiumokból utazzanak haza lakhelyükre, ettől eltérni rektori engedéllyel lehet. A nemzetközi hallgatóknál a kollégiumi tartózkodás engedélyezett.

A Budapesti Corvinus Egyetemen a tavaszi szünetet követő időszak oktatási tevékenységéről a következő napokban további részletes tájékoztatást adnak. A kollégiumokban lakó magyar diákokat arra kérik, hogy az oktatási szünet alatt utazzanak haza, csak kivételesen indokolt esetben vegyék igénybe a kollégiumi szolgáltatást. A külföldi diákoknak továbbra is biztosított a kollégiumi ellátás. A diákigazolványok érvényességi ideje a rendkívüli helyzet idejére automatikusan meghosszabbodik.

A Szegedi Tudományegyetemen minden magyar állampolgár hallgató március 13-ig köteles az egyetemi kollégiumi épületből teljes körűen kiköltözni és otthonába hazatérni. A külföldi állampolgár hallgatók részére a kollégiumi lakhatást a Szegedi Tudományegyetem továbbra is biztosítja.

A Debreceni Egyetemen március 12-től a hallgatók nem látogathatják az oktatási épületeket. Az egyetemen működő munkacsoport arra kéri a kollégistákat, hogy a saját és hozzátartozóik egészségének védelme érdekében utazzanak haza.

A Miskolci Egyetemen március 13-án 18 óráig kell elhagyniuk a kollégiumot a magyar hallgatóknak. A külföldiek szállásolását a továbbiakban is megoldják.
A Pécsi Tudományegyetem azt közölte: további rendelkezésig lehetőség szerint a hallgatók az egyetem épületeit ne látogassák. Ez a kérés a dolgozókra további intézkedésig nem vonatkozik.

A veszprémi Pannon Egyetemen március 12-től – az intézkedés visszavonásáig – a hallgatók nem tartózkodhatnak az egyetemen. A magyar állampolgárságú hallgatók a kollégiumot legkésőbb március 13-án 16 óráig kötelesek elhagyni, a külföldiek maradhatnak. A következő napokban az egyetem vezetése megvizsgálja, hogy az oktatás március 23-tól kezdődően milyen feltételekkel és formában valósítható meg. Felhívták a figyelmet továbbá arra, hogy a rendkívüli tavaszi szünet ideje alatt ne utazzanak külföldre, lehetőség szerint tartózkodjanak lakóhelyükön.

Azt valamennyi intézmény tájékoztatásában kiemelték, hogy az életbe lépett intézkedések az egyetemek dolgozóit, oktatóit nem mentesítik a munkavégzés alól.

Az egyetemek nem zárnak be, az oktatás távoktatás keretében folytatódik.

Az életbe lépett intézkedések a köznevelést nem érintik. Sőt, a rendelet kimondja: az összehangolt védekezés érdekében

köznevelési intézményben rendkívüli szünetet az intézményvezető, a jegyző, valamint az Oktatási Hivatal nem rendelhet el.

MTI

 

Kiemelt képünk illusztráció.

'Fel a tetejéhez' gomb