A diákönkormányzatok is a demokrácia alapját képezik – mondta az ODP fővárosi delegáltja
A fiatal delegált kérdésünkre a javaslatcsomag sarkalatos pontjának nevezte például a diákönkormányzatok jogának bővítésére vonatkozó kitételt. „A diákönkormányzatok, noha apró bástyák, mégis a demokrácia alapját képezik. Ezért is nagyon fontosnak tartjuk, hogy a diákönkormányzatok visszakapják azokat a jogaikat, amelyeket még a köznevelési törvény módosítása előtt birtokoltak, különös tekintettel a házirenddel kapcsolatos egyetértési jogokra” – fogalmazott.
Azbej Theodor kitért a szakképzés témakörére is, amelyben a delegáltak nagyon fontosnak találták az eszközfejlesztést, illetve a szakmai gyakorlat és az elméleti oktatás összehangolását. Miután az elmúlt évben a kötelező nyelvvizsga kérdése igen nagy port vert fel, a diákok egyik pontja a nyelvi lektori rendszer kiépítését szorgalmazza, amelybe szándékaik szerint hazánkban tanuló külföldi egyetemistákat vonnának be.
A kormányzattal való együttműködést méltatva az ODP fővárosi delegáltja kiemelte: a diákparlament 2017-es, 50 pontos javaslatcsomagának nagy része mára teljesült. „Havonta ülésezünk a kormányzat képviselőivel és azt látjuk, hogy nagy a hajlandóság a részükről arra, hogy implementálják a javaslatainkat. Most is ebben reménykedünk, ahogy abban is, hogy partner lesz a kormány a már említett diákönkormányzati jogok visszaállításában” – foglalta össze.
A kormány képviselője szerint teljesíthető lesz a javaslatcsomag
A háromnapos tanácskozást záró vasárnapi sajtótájékoztatón Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár elmondta, beszámoltak az ODP-nek a legutóbbi, 2017-ben tartott ülés óta elvégzett munkáról, az akkori ötven ajánlásból harmincat végrehajtott az oktatási kormányzat, további tizenkettő pedig folyamatban van. Ez egy jó eredmény, amit értékeltek is a fiatalok – tette hozzá az MTI tudósítása szerint. Az államtitkár jelezte, hogy a most megfogalmazott újabb 45 pont – a fiatalokkal együttműködésben – a következő két évben teljesíthető lesz.
Maruzsa Zoltán a fiatalok javaslatai közül kiemelte a kollégiumi szobák felszerelésére, a diákönkormányzati vezetők országos regisztrációs adatbázisának létrehozására, a tanulmányi rendszerek fejlesztésére, az e-napló rendszer fejlesztésére, a nulladik órával kapcsolatos egyetértési jog kiterjesztésére, az oktatási intézmények infrastrukturális fejlesztésének felgyorsítására, valamint az iskolabútorok beszerzésekor a diákság véleményezési jogkörének kiterjesztésére megfogalmazott ajánlásokat. Az államtitkár beszélt arról is, hogy a diákparlament határozott fellépést kért a pedagógusok inzultálása ellen, az oktatási kormányzattól további lépéseket várnak a pedagógusok megvédéséért.
Maruzsa Zoltán elmondta még, hogy a negyvenöt javaslatot pontról pontra igyekeznek megvalósítani az Országos Diáktanáccsal (ODT) közös havonkénti üléseken, a szakképzést érintő javaslatok esetében az Innovációs és Technológiai Minisztériumot is bevonják.
Székesfehérvár marad a rendezvény otthona
Cser-Palkovics András (Fidesz), Székesfehérvár polgármestere közölte, hogy mostantól nem három, hanem kétévente lesz Országos Diákparlament és két év múlva a diákság képviselői újra Székesfehérvárra térnek vissza. A polgármester örömtelinek nevezte, hogy a fiatalok minden, az életüket meghatározó kérdésbe szeretnének beleszólni és az ODT munkájának köszönhetően érzik, valóban beleszólásuk van az ügyekbe. Azaz nem felettük, hanem velük együttműködésben születnek döntések az oktatásban – fűzte hozzá.
Fotók: Önkormányzati Kommunikációs Központ Székesfehérvár