A keresztények felszólaltak Skócia bigottoknak címzett gyűlöletellenes beszéde ellen
Több keresztény csoport emelt szót a skót kormány által nemrég indított gyűlöletellenes kampánya ellen. Az egy perces videóban prédikációszerűen elmondják nekünk, „bigottoknak”, miért nem kéne utálni más embereket.
A onescotland.org kampánya – melynek része az október elején közzétett videó is – arra kéri a polgárokat, hogy a gyűlölet-bűncselekményeket jelentsék a skót rendőrségnek. Az elmúlt évben több mint 5300 esetet jelentettek.
Maga a videó több oldalról közelít. Plakátok jelennek meg bigottokhoz, homofóbokhoz, rasszistákhoz és transzfóbokhoz címezve. A bigottoknak szóló „Dear Bigots” kezdetű plakát szövege így szól:
„Úgy tűnik, ti a megosztottságban hisztek. Nem akarjuk a ti vallásos gyűlöleteket buszainkon, utcáinkon, közösségeinkben (látni). Nem akarjuk, hogy az intolerancia másokra is átragadjon. Azt sem akarjuk, hogy egy szenvedéssé alakítsátok mások életét a vallási öltözetük miatt. Lehet, hogy ti nem hisztek a tiszteletben és szeretetben, de mi igen. Pont ezért, ha látunk vagy hallunk titeket gyűlölködni, feljelentést teszünk.”
A kampány kimondja, hogy a gyűlölet-bűncselekmény „legyen az verbális vagy fizikai, hatalmas károkat okoz az áldozatnak, az ő családjaiknak és közösségeiknek, és mindannyiunknak ki kell venni a részünket, hogy szembenézzünk vele.”
A gyűlölet-bűncselekmény példájára a skót kormány
- a rasszizmust (ha valakit a bőrszíne, vagy származása miatt fenyegetnek),
- a vallási intoleranciát (mikor valakivel a hite, vagy vallási öltözéke miatt kiabálnak),
- a szexuális irányultságot (mikor valakit azért vetnek meg, mert azonos nemű párjával kéz a kézben járnak),
- a transzgender beállítódást (ha valakit – akár online is – transzgendersége miatt aláznak meg),
- és a fogyatékosságot hozza (mikor valakit azért bántanak, mert valamiféle testi, vagy mentális fogyatékossággal él).
Azonban több keresztény felekezet és csoport – beleértve a Barnabas Fund nemzetközi segélyszervezetet – megkérdőjelezte a kampány szóhasználatát.
Hendrik Storm, a Barnabas Fund vezérigazgatója beszélt a The Timesnak a keresztények azon panaszairól, melyek szerint a plakátok „célpontként tekintenek a vallásos emberekre és bigottnak bélyegzik őket, mellőzve minden valós alapot.”
„Megkértük a skót rendőrséget, hogy vonja vissza a plakátokat, de ha mégsem teszik meg, reméljük, meghallgatják a panaszainkat és felülvizsgálják a skót kormánnyal közös kampányukat” – tette hozzá Storm.
„Mindig is olyan keresztényeket segítettünk, akiknek előítéletekkel és diszkriminációval kellett szembenézniük, de ezelőtt soha nem éreztük szükségességét annak, hogy egy ilyen jellegű hivatalos panaszt fogalmazzunk meg az Egyesült Királyságban.
Ez nem más, mint egy állam által finanszírozott előítéletgyártás, olyan, mint azokban az országokban, ahol a keresztényeket megkülönböztetik és üldözik.”
A Katolikus Egyház szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a kampány „félrevezető és zavaros.”
A kampány azt sugallja, hogy a vallási gyűlölet-bűncselekményeket vallásos, hívő emberek követik el, de ebben az esetben nincs bizonyíték ilyesmire.
„A vallási intolerancia irányába elvitt általános stratégia éles kontrasztban áll a homofóbiát és transzfóbiát érintő nagyon specifikus megközelítésekkel, ami aláássa a kormány érdekeltségét a vallási gyűlölet kezelését illetően, és a helyzet igen csekély megértését sugallja” – tette hozzá a szóvivő.
Varga Gergő Zoltán
Forrás és kép: Christianpost, Youtube/Scottish government