Több európai politikus és Trump is gratulált Zelenszkijnek
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Twitter-üzenetben fejezte ki jókívánságait.
„Döntő nap ez Ukrajna számára. A szabad választások és a békés hatalomátadás erős ukrajnai demokráciával egyenlő. Gratulálok Volodimir Zelenszkijnek. Az EU elkötelezett (Ukrajna) támogatása mellett”
– írta Tusk.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára a következőt írta Twitter-oldalán:
„Gratulációm Volodimir Zelenszkijnek az ukrajnai elnökválasztáson aratott győzelméért. Ukrajna a NATO megbecsült partnere, számítunk az együttműködés folytatására”.
Donald Trump amerikai elnök telefonon gratulált Zelenszkijnek – írta a Twitteren Kurt Volker amerikai különmegbízott.
„Továbbra is támogatjuk Ukrajnát területi egysége helyreállításában és az orosz agresszió elhárításában”
– tette hozzá.
Zelenszkij beszámolója szerint Emmanuel Macron francia elnök szintén tolmácsolta jókívánságait. Macron a választás előtt Párizsban fogadta Zelenszkijt és Petro Porosenko hivatalban lévő államfőt is.
Andrzej Duda lengyel elnök hivatala a Twitteren tett közzé közleményt. „Andrzej Duda elnök telefonon gratulál a megválasztott ukrán elnöknek, Volodimir Zelenszkijnek, és meghívta Lengyelországba” – olvasható az állásfoglalásban.
„Ez a választás tükrözi reményeit az ukrán népnek, amely a gazdasági és politikai élet reformjainak jelentős mértékű felgyorsítását várja az államtól, ugyanakkor pedig a biztonság és stabilitás szavatolását is”
– emelte ki a lengyel elnök hivatalának közleménye. „Az elnök megerősítette, hogy Lengyelország következetesen támogatni fogja Ukrajna Európába és az euroatlanti közösségbe vezető útját” – tette hozzá. Duda egyben reményét fejezte ki, hogy Zelenszkij támogatni fogja Ukrajna euroatlanti közeledését.
Linas Linkevicius litván külügyminiszter szintén mikroblogján fejezte ki jókívánságait. „Ukrajna éppen most döntött a változás mellett. Tiszteletben tartjuk a választás eredményét, és úgy hisszük, hogy az a szabadság, reformok kiterjesztéséhez és az euroatlanti családba vezető további integrációhoz vezet. Túl sok erőfeszítésbe került, túl sok véráldozattal járt.
Ukrajna Európához tartozik”
– hangsúlyozta a tárcavezető.
Sebastian Kurz osztrák kancellár az APA osztrák hírügynökségnek eljuttatott közleményében így fogalmazott: „Előre örvendek együttműködésünknek és a bilaterális kapcsolataink további elmélyítésének”. Kurz szerint Ausztria ez egyik legnagyobb befektető Ukrajnában, és ezért erős érdeke fűződik az ország gazdasági fejlődéséhez. „Bátorítom Zelenszkij elnököt a szükséges reformok folytatására, különös tekintettel a korrupció ellenes harcban” – tette hozzá a kancellár. A kelet-ukrajnai válságról szólva kijelentette:
Ausztria kiáll az Európai Uniónak az Oroszország ellen elrendelt szankciói mellett, és követeli, hogy állítsák helyre az ország (Ukrajna) területi egységét”.
***
A leendő új ukrán elnöknek, Volodimir Zelenszkijnek tárgyalnia kell Oroszországgal, hiszen nem folytatható tovább a bűnbakkeresés és az ellenségeskedés politikája – mondta Fedinec Csilla, az MTA Társadalomtudományi Kutatóintézetének munkatársa az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
Az elemző a magas választási részvételi arányt is azzal magyarázta, hogy a választók elutasítják a leköszönő elnök politikáját.
Petro Porosenko a szeparatizmus vádjával és titkosszolgálati segítséggel egymás után szorította ki versenytársait a politikai életből, ellenségnek nyilvánította a nemzeti kisebbségeket és az ország keleti megyéit, az ellenzék ezért szinte teljesen megsemmisült az elmúlt néhány évben – idézte fel.
Fedinec Csilla rámutatott, hogy az államigazgatás a hatalmi nyomás ellenére sem mozdult meg Porosenko érdekében, Zelenszkij megválasztását viszont profi csapat segítette. A szakértő szerint utólag úgy tűnik, hogy kampány felvezetője volt az a televíziós sorozat is, amelyben az új elnök a nép szolgáját alakította.
Ukrajnában ugyanakkor bármi lehetséges, ezért egyelőre senki nem tudja, hogy az új elnök valóban képes lesz-e jelentős változtatásokra
– hangsúlyozta.
MTI