A nemzeti oldal összecsapása a szivárványkoalícióval
A szakértő szerint óriási az EP-választás tétje, amit az EPP-ben zajló folyamatok csak még világosabbá tesznek. A politológus rávilágít, a föderalisták és a nemzeti önrendelkezést támogató erők „mindig is jelen voltak az európai politikában”, ugyanakkor a 2015- ös migrációs válság, és a helyzetre adott brüsszeli válaszlépések, tökéletesen rámutattak, hogy ha nem állunk ellent, akkor az Európai Egyesült Államok létrehozása nem várat sokat magára.
Ki dönthet arról, hogy kivel éljünk együtt? Ki döntsön a nemzet sorsáról? Ezeket a kérdések állította a kormány kampányának középpontjába– Deák Dániel szerint ezzel sikerült a kampány fókuszába helyezni egy olyan ügyet, amellyel eddig csupán „politikatudósok és filozófusok foglalkoztak”.
Magyarországon a meghatározó politikai erők közül kizárólag a Fidesz–KDNP áll a nemzeti oldalon, míg az ellenzéki pártok a Demokratikus Koalíciótól kezdve az MSZP-n át egészen a Jobbikig mind hajlandók kiszolgálni a brüsszeli bürokraták akaratát.
A Jobbikkal kapcsolatban a szakértő hangsúlyozta, hogy manapság már rájuk sem lehet számítani „nemzeti sorskérdésekben”, amire példaként Gyöngyösi Márton tavalyi, ESJ Newsnak adott nyilatkozatát hozta, amiben a politikus bírálta a magyar kormány menekültpolitikáját, továbbá azt üzente, hogy Brüsszel számíthat a Jobbikra a bevándorláspárti intézkedésekben. A párt mára teljesen elvesztette identitását, ráadásul pártszakadásoktól, illetve antiszemita és rasszista botrányoktól hangos.
A hataloméhségtől megrészegült jobbikosok nem veszik észre, hogy Gyurcsány Ferencék halálos ölelése rövid távon hozhat nekik sikermorzsákat, de hosszú távon mindenképpen a párt totális eljelentéktelenedését eredményezi
– vélekedett a politológus.
Deák kitért az MSZP-re is, ami szerinte hasonlóan rossz helyzetben van. Ezt igazolja az a tény is, hogy a tavalyi országgyűlési választáson nem tudott önálló miniszterelnök-jelöltet állítani, helyette „egy kimutathatatlan támogatottsággal rendelkező párt vezetője mögé álltak be”. Könnyen lehet, hogy Gyurcsány Ferenc pártja az EP-választáson több szavazatot szerez az MSZP-Párbeszéd szövetségnél, ami a politológus szerint jelentősen átrajzolja majd az ellenzéki színpadot, Gyurcsány pedig, könnyen lehet, hogy újra „reflektorfénybe kerül”.
Ebből fakadóan az EP-kampány során a milliós szavazótáborral rendelkező nemzeti oldal egy erősen megosztott szivárványkoalícióval csap majd össze
– összegezte a belpolitikai állapotot a szakértő.
– A Fidesz számára ez a helyzet mindenképpen kedvező, ugyanakkor nem szabad hátradőlni. Az elmúlt hetek európai vitái ugyanis rávilágítottak arra, hogy a bevándorláspárti balliberális körök nem mindenhol olyan gyengék, mint Magyarországon – figyelmeztet Deák Dániel.
Példaként Manfred Webert, az EPP csúcsjelöltjét és a legújabb nyilatkozatát hozta. Ebben a csúcsjelölt arról beszél, hogy ha kizárólag a Fidesz szavazatain múlna, hogy elnyerje a bizottsági elnöki pozíciót, akkor inkább nem is vállalná azt. – Ezzel a megnyilvánulással Weber kirekesztette a Fideszre voksoló magyar választópolgárokat az európai politikából – hangsúlyozta a politológus.
A teljes írás ide kattintva olvasható.