Megosztott a Tisza szavazótábora

Az ellenzéki párt szavazásnak álcázott információgyűjtése meglepő eredményt hozott.
Az akció során a Tisza Párt csak 12 kérdésben várta volna az emberek válaszát, ugyanakkor a kormány Ukrajna uniós tagsága ügyében indított véleménynyilvánító szavazására reagálva beemelték ezt a témát is és megkérdezték a szimpatizánsaikat, hogy Ukrajna az Unió tagja legyen-e? Az eredményt mindenki kíváncsian várta, főleg azért, mert mégiscsak arról a pártról van szó, amelynek európai gyűjtőpártja Ukrajna leghangosabb támogatója és amelytől Mandfred Weber, a Néppárt elnöke saját elmondása szerint is elvárja, hogy értsen egyet az európai Ukrajna politikával. Az eredmény végül az lett, hogy a válaszadók csaknem 60%-a Kijev uniós csatlakozása mellett foglalt állást, míg 40% elutasította azt. Magyar Péter erre úgy reagált, hogy mivel a kérdés megosztó, ezért ha a Tisza kormányra kerül és az ukrán csatlakozás aktuális lesz, ügydöntő népszavazást ír ki a kérdésben. A pártelnök érvelése csupán egy ponton téved:
nem a magyar társadalom, hanem a Tisza szavazói megosztottak ebben a kérdésben.
A közvélemény-kutatások ugyanis azt mutatják, hogy valójában a magyarok döntő többsége, nagyjából 70%-a elutasítja az ukrán uniós tagságot a jelenlegi körülmények között. Persze ez azt is jelenti, hogy 30% támogatja. Közülük kerülhetett ki az a 6-700 ezer Tisza szavazó, aki azt szeretné, hogy Ukrajna az Unió tagja legyen. Azért merem biztosan leírni, hogy Tisza szavazó, mert az szinte teljesen egyértelmű, hogy azok töltötték ki ezt az ívet, akik szimpatizálnak az ellenzéki párttal. Mit mutat ez nekünk?
Egyrészt azt, hogy a Tiszának nagyjából ennyi, 1 millió 1-200 ezer szavazója lehet. Mert ha igaz az, hogy Magyar Péter felszántotta az országot és pártja standolói mindenkihez eljutottak, akkor jó eséllyel minden lehetséges támogatójuk meg is válaszolta a kérdéssort. Így nézve pedig
Magyar Péter saját magát leplezi le, hiszen 1 millió 200 ezer szavazóval kizárt dolog, hogy 51%-on álljon, szemben a 37%-os Fidesszel, ahogyan azt egy hozzá közel álló intézet állítja.
Az Ukrajna uniós csatlakozása ügyében kihozott eredmény pedig azt is jól mutatja, hogy a Tisza szavazói alapvetően baloldaliak és az ország életét meghatározó kérdésekben nem értenek egyet. Mert ha Ukrajna csatlakozását a többség támogatja, akkor jó eséllyel ugyanígy támogatják a genderőrületet, vagy épp az ellenőrizetlen, tömeges migrációt. Mivel azonban ezekben az ügyekben még az ellenzéki szavazók egy jó része is a kormánnyal ért egyet, a Tisza szavazótáborán belül komoly törésvonalak alakulnak ki. Nem véletlen, hogy Magyar Péter ezekben a megosztó ügyekben igyekszik elkerülni, hogy állást kelljen foglalnia. Csakhogy ezt nem teheti meg sokáig. Egy országot nem lehet elvek nélkül, a gyűlöletre építve kormányozni. Mert jól látszik, hogy az ő szavazótáborát jelenleg Orbán Viktor gyűlölete tartja össze. Azonban mi lenne a választás másnapján? Onnantól kezdve mi lenne az a kovász, ami miatt ez a tömb együtt marad?
Magyar Péter nem csinált mást, mint amit 2022-ben Márki-Zay Péter, összeterelte az Orbán-fóbiás szavazókat.
Láttuk, hogy annak mi lett az eredménye. 2026-ban pedig ismét ki fog derülni, hogy gyűlöletre nem lehet építkezni és a józan többség ismét belátja majd, hogy ki politizál érte és ki csak a hatalom megszerzésének reményében.
Kapcsolódó anyagaink:
Vezetőkép: Résztvevők a Tisza Párt „Nemzet Hangja” elnevezésű kezdeményezése kérdéseinek eredményváró rendezvényén a Műegyetem rakparton 2025. április 13-án. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Hirdetés