Soros évtizedek óta tuningolja dollármilliókkal a drogliberalizációt világszerte

Soros György az elmúlt két évtizedben meghatározó alakja volt a marihuána legalizálásáért folytatott küzdelemnek. A milliárdos a Nyílt Társadalom Alapítványon keresztül pénzeli a drogok elfogadásáért kampányoló civileket, döntéshozókat vagy éppen viszi át az ezzel kapcsolatos törvénymódosító javaslatát számos államban. Magyarországon azonban hiába próbálkoztak a Soros-zsoldosok, a Fidesz-KDNP kormányzat zéró toleranciát hirdetett a drogokkal kapcsolatban. Nézzük, miről is van szó.
A milliárdos három nagyobb hálózatot pénzelt: a Drug Policy Alliance-t, amely évente legalább 4 millió dollárt kapott a milliárdostól 1994 óta; az American Civil Liberties Uniont (ACLU), amely egy amerikai jogvédő szervezet; és végül a Marijuana Policy Project nevű civil szervezetet, amelynek deklarált célja a közgondolkodás és a politika befolyásolása a drogkérdésben.
Ezek azok a szervezetek, amely tovább osztották Sorostól kapott támogatást, ami szétfolyt a bonyolult, átláthatatlan, áfa fedésekkel működő hálózatban – fogalmaz a Forbes korábbi cikke. Soros György többször nyilatkozott is drogkérdésben: A pénz alkímiája című könyvében például a drogháború kapcsán azt írja, ahelyett, hogy a hatóságok bűncselekményként kezelnék a drogokat, sokkal jobb lenne, ha egészségügyi problémaként tekintenének rá.
2012-ben a Soros által finanszírozott szervezetek komoly kampányba kezdtek Washington és Colorado államban a legalizálásért, és a kérdésben tartott népszavazást végül meg is nyerték. A washingtoni New Approach szervezetet például 68 százalékban Soros szervezetei finanszírozták. 2016 végén Kaliforniában megtartották a második népszavazást a marihuána legalizációjáról, rekreációs célú használatának engedélyezéséről. A droglobbi ezúttal biztosra ment, mivel 2010-ben a hasonló kezdeményezésük kudarcot vallott. 2016-ban négyszer annyi pénz gyűlt össze, mint a 6 évvel korábbi kampányban.
Egészségügyi köntösbe bújtatott marihuána-legalizáció, ami jó biznisznek ígérkezik Sorosnak
2017-ben a legális drogpiac 8,5 milliárd dolláros forgalmat bonyolított le. Soros vélhetően ebbe a bizniszbe szeretne beszállni, így érthető az is, hogy miért fektetett be többszáz millió dollárt a legalizációba.
A Forbes 2014. október 2-án megjelent cikke „Belső pillantás az ország legnagyobb kábítószer-reformátorára: Soros Györgyre” címmel részletesen megvizsgálja Soros György drogpolitikai reformban való széleskörű szerepvállalását. Soros, egy milliárdos pénzember és emberbarát, a drogreform-kezdeményezések vezető szószólója volt, beleértve az orvosi marihuána legalizálását és a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények dekriminalizálását. Nyílt Társadalom Alapítványain keresztül Soros 1994 óta körülbelül 200 millió dollárt adományozott a kábítószer-reform-törekvésekre, és ennek nagy részét olyan szervezeteknek szánták, mint a Drug Policy Alliance. Ez a nonprofit szervezet szorosan együttműködött Sorossal olyan reformok előmozdításában, mint az orvosi marihuána legalizálása és a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatti büntetés-módosítások.
Droglobbi-hálózat
Soros 1994 óta 200 millió dollárt költött el az USA-ban a marihuána legalizációjára, amely a droglobbi hálózatának megszervezésére és kampányokra ment el. Ennek eredményeként számos államban sikerült a marihuánát legalizálni. Soros hozzájárulása jelentős hatást gyakorolt a drogpolitikai reform általános érvényesítésére, amely egykor az Egyesült Államok politikájában peremkérdésnek számított. Pénzügyi támogatása más gazdag adományozókat is arra ösztönzött, hogy járuljanak hozzá hasonló célokhoz. Az Egyesült Államokon kívül alapítványa olyan globális kezdeményezéseket támogatott, amelyek a kábítószer-használatot közegészségügyi problémaként kezelik, nem pedig bűnözői problémaként. Például olyan programokat finanszírozott, amelyek segítik a krími heroinfüggőket a kezelés folytatásában, miután Oroszország betiltotta a metadonklinikákat a régióban. Az alapítvány kábítószerrel kapcsolatos adományainak nagy részét külföldre küldték, támogatva a kábítószer-használat közegészségügyi, nem pedig bűnügyi problémaként való kezelését.
Kaliforniai marihuána legalizációs kampány (2010 és 2016): Soros egymillió dollárt adományozott egy szervezetnek, amely a marihuána legalizálásáért kampányolt Kaliforniában. Bár a 2010-es referendumot elveszítették, a 2016-os szavazáson sikerült a marihuánát legalizálni a szavazók 57%-os támogatásával.
Washington és Colorado államokban: 2012-ben mindkét államban népszavazásokon legalizálták a marihuánát. Soros támogatása hozzájárult ahhoz, hogy a közvélemény megváltozzon, és a marihuána használata elfogadottabb legyen.
Mintegy 25 millió dollárt fordítottak kifejezetten a marihuánára vonatkozó törvények megreformálására, beleértve a dekriminalizálást, az orvosi marihuánahasználatot és a teljes legalizálást – mondta Michael Vachon, a Soros Fund Management elnökének tanácsadója 2014-ben. (Vachon megerősítette, hogy az alapítvány adományalapja elsősorban Sorosnak az alapítványnak nyújtott személyes adományaiból származik.)
Soros 1 millió dollárt adományozott a Drogpolitikai Szövetségnek a 2010-es kaliforniai Proposition 19-re vonatkozó szavazási kezdeményezésének támogatására. 2007-ben 400 000 dollárt adományozott az Értelmes Marihuánapolitika Bizottságának is, amely támogatta egy uncia vagy annál kevesebb marihuána tartásának dekriminalizálását Massachusettsben. Az intézkedést 2008-ban fogadták el.
A FORBES szerint az elmúlt évtizedben a kábítószer-reformra több milliárdos is adakozott: a Facebook részvényesei , Sean Parker és Dustin Moskovitz 100 000 dollárt, illetve legalább 70 000 dollárt ajánlottak fel a kaliforniai Prop 19 támogatására 2010-ben a Drug Policy Alliance révén. Irwin Jacobs 2012-ben 5000 dollárt adott a politikai akcióbizottságnak, a Drug Policy Reform Fundnak, amely széles körben támogatja a dekriminalizálást, az orvosi felhasználást és az igazságszolgáltatás reformját. A Paypal társalapítója, Peter Thiel szintén 5000 dollárt adományozott a Marihuana Policy Projectnek 2004-ben.
A droglegalizációval kapcsolatos erőfeszítések kritikákat is kiváltottak, különösen a drogfüggőség és túladagolási járványok növekedése miatt.
Magyarországi zsoldosok, uniós ernyőszervezetek
Az Open Society Foundations: Soros alapítványa, az Open Society Foundations, támogatja olyan szervezeteket, amelyek a drogliberalizációt szorgalmazzák. Például a magyarországi Társaság a Szabadságjogokért is kapcsolatban áll ezzel az alapítvánnyal. Magyarországon a Soros által támogatott szervezetek, mint a Magyar Helsinki Bizottság, gyakran szót emelnek a szigorú drogpolitika ellen.
Soros az Európai Unió intézményeit is használja a marihuána legalizációs kampányokban.
Az Open Society Foundations által támogatott szervezetek és politikusok segítik a drogliberalizációs erőfeszítéseket az EU-ban. Soros hozzájárult a droglobbi hálózatának megszervezéséhez, amelynek célja a közvélemény megváltoztatása és a marihuána használata elfogadottabbá tételét. Támogatta a marihuánával kapcsolatos kutatásokat, amelyek segítettek megcáfolni a marihuána káros hatásairól szóló tévhiteket és elősegítették a gyógyászati marihuána elfogadását. Az Open Society Foundations által támogatott szervezetek és politikusok segítik a drogliberalizációs erőfeszítéseket az EU-ban és más országokban. A közvéleményt a marihuána legalizációja felé terelték, hangsúlyozva annak gyógyászati előnyeit és a kriminalizáció hátrányait.
Médiamanipuláció Soros-tuningból
Soros jelentős összegeket költött médiavállalatok támogatására és újságírói képzésre, hogy elősegítse a drogliberalizációval kapcsolatos pozitív üzenetek terjedését. Például Kaliforniában az 1996-os Prop 215 kampány során Soros és társai 6,9 millió dollárt költöttek médiakampányokra, amelyek célja az volt, hogy meggyőzzék a választókat a Compassionate Use Act elfogadásáról.
Soros támogatása révén létrejött egy nonprofit hálózat (például Drug Policy Alliance), amely koordináltan terjesztette a marihuána legalizációját támogató üzeneteket. Ezek az üzenetek gyakran megjelentek mainstream médiában, hozzájárulva ahhoz, hogy a marihuánát kevésbé károsnak és társadalmilag elfogadhatóbbnak mutassák be.
Soros kampányai gyakran hírességeket és közvélemény-formálókat is bevontak, hogy támogassák a legalizációt. Ez növelte az ügy láthatóságát és hitelességét a közvélemény szemében.
A média által propagált pozitív kép nemcsak támogatókat nyert meg, hanem demoralizálta az ellenzőket is. Az ellenzők gyakran úgy érezték, hogy pénzügyi erőforrások híján nem tudnak versenyezni Soros jól szervezett kampányaival.
A magyar kormány nem enged a befolyásolásnak, zéró toleranciát hirdetett a droggal szemben
A kábítószer előállításának, használatának, terjesztésének, népszerűsítésének tilalmával összefüggő törvénymódosítások általános vitájával folytatta munkáját szerdán az Országgyűlés. A javaslat fontos célja, hogy demonstrálják a kábítószer ellen elkötelezett társadalmi csoportoknak, hogy munkájukat teljes mértékben támogatja a kormány és minden eszközt megad a sikeres küzdelemhez. A javaslatok többsége nem a fogyasztókat, hanem a kereskedőket célozza, „ha nincs kereskedő, akkor nincs fogyasztó, tehát ha nincs áru, akkor kábítószeres sem”.
Megálljt kell parancsolni azoknak a romboló nemzetközi trendeknek, amelyek relativizálni akarják a drogok megítélését; minden kábítószer veszélyezteti az egyén lelki, testi egészségét
A magyar családok számíthatnak a Fidesz-KDNP-re
Ki kell mondani, hogy stop, eddig és ne tovább!
Vezető kép: Euronews

Hirdetés