Németh Zsolt: Az urnáknál kell győzedelmeskedni, és nem a riválisokat kell megsemmisíteni érvényes bírósági határozatok nélkül

A franciaországi és a lengyelországi esetek is azt mutatják, hogy az európai demokráciákra és a jogállamiságra a legnagyobb veszélyt a büntetőjog politikai célú felhasználása jelenti – mondta az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Strasbourgban, az MTI-nek telefonon nyilatkozva hétfőn.
A strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) egyhetes tavaszi ülésszakának nyitónapján a konzervatívok és patrióták elnökeként felszólaló Németh Zsolt közölte, Európában a demokratikus visszaesés jelei tapasztalhatók, de – mint kiemelte – ezúttal nem Budapesten, nem Belgrádban, hanem Franciaországban és Lengyelországban.
Németh Zsolt „nehezen érhető jogi döntésnek” nevezte a Marine Le Pent elmarasztaló elsőfokú bírósági ítéletet, majd azt mondta: a legmegdöbbentőbb, hogy a francia Nemzeti Tömörülés (RN) politikusának még fellebbezési joga sincs.
Közölte továbbá: az eset nem elszigetelt, hasonló típusú bírói tevékenység tapasztalható Lengyelországban is, ahol az igazságszolgáltatást politikai fegyverként használják a volt miniszterelnök, illetve korábbi helyettese ellen.
„Értelmezésem szerint a demokrácia azt jelenti, hogy az urnáknál kell győzedelmeskedni, és nem a riválisokat kell megsemmisíteni érvényes bírósági határozatok nélkül. Itt az ideje, hogy az európai demokráciák előtt álló valódi kihívásokkal foglalkozzunk, ahelyett, hogy csendben segítenénk a jogállamiság megsemmisítésében egyes országoknak”
– fogalmazott.
Elmondta, Alain Berset, az Európa Tanács főtitkára egy úgynevezett demokratikus paktum kidolgozását kezdeményezte. Ezzel kapcsolatban Németh Zsolt hangsúlyozta: a demokrácia melletti kiállásra nagyobb szükség van, mint valaha.
„Bízom abban, hogy a főtitkár kezdeményezése komolyan fogja venni a demokratikus visszacsúszás jelentette kihívást, és nem folytatódik az, amit sajnálatos módon egész Európában tapasztalunk, hogy csak arról nem beszélünk, amiről kellene” – tette hozzá nyilatkozatában az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.
Kapcsolódó anyagaink:
Vezetőkép: Németh Zsolt, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése magyar delegációjának vezetője nyilatkozik a sajtónak a Békés együttélés az etnikai közösségek között elnevezést viselő panelbeszélgetésen Strasbourgban 2024. október 1-jén. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Hirdetés