Bidenék még az utolsó órákban is ellenségesen kezelik Magyarországot a volt amerikai nagykövet szerint
Rogán Antal szankciós listára helyezése szörnyű és szégyenletes – jelentette ki David Cornstein, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete a közmédiának adott interjúban a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjének amerikai szankciós listára való felvételére.
Hozzátette: a jelenlegi amerikai adminisztráció „még az utolsó órákban is” ellenségesen kezeli Magyarországot. Ennek egyik példájaként említette David Pressman leköszönő amerikai nagykövet közelmúltbeli lépését Rogán Antal szankciós listára való helyezéséről.
David Cornstein elmondta: nemcsak a Biden-kormányzat, az Obama-adminisztráció is ellenségesen viszonyult Magyarországhoz, ami egyik ország érdekeit sem szolgálta, míg a Trump-adminisztráció idején kiváló kapcsolatok alakultak ki a két ország között. Véleménye szerint a két ország együttműködése, Donald Trump hivatalba lépését követően újra szoros és eredményes lesz, hasonlóan az előző Trump-időszakhoz.
Rámutatott: Trump előző hivatali ideje alatt a két ország kapcsolata produktív és kölcsönösen előnyös volt, hiszen a kormányzásról, a bevándorlásról és a katonai prioritásokról vallott egybevágó nézeteiknek köszönhetően szoros kapcsolatok alakultak ki az Egyesült Államok és Magyarország között.
Az interjúban David Cornstein felidézte a Donald Trump elnöksége alatt létrejött védelmi együttműködési megállapodást, hangsúlyozva annak fontosságát mindkét nemzet biztonsága szempontjából.
Az Egyesült Államok és Magyarország közel-keleti politikája között párhuzamot vonva Cornstein kiemelte Trump döntését az Egyesült Államok izraeli nagykövetségének Jeruzsálembe költöztetéséről, és Magyarország hasonló lépését egy diplomáciai hivatal áthelyezésével.
David Cornstein az interjúban annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Donald Trump új elnöksége alatt ismét felvirágzik a két ország közötti együttműködés és annak a „legnagyszerűbb időszaka” köszönt be. Sajnálatát fejezte ki viszont amiatt, hogy a jelenlegi Biden-kormányzat alatt nem történtek pozitív fejlemények az amerikai-magyar kapcsolatokban és csalódottságát fejezte ki „az együttműködés elvesztett lehetőségei” miatt.
Előzmények: David Pressman az Egyesült Államok leköszönő nagykövete kedden bejelentette, az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a magyar Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert.
Az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a magyar Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert, Rogán Antalt – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman.
Az amerikai szankciók értelmében Rogán Antal minden amerikai érdekeltségű vagyonát befagyasztják, és az amerikai állampolgároknak tilos vele gazdasági kapcsolatokat fenntartani. Ezen kívül zárolják a miniszter egyesült államokbeli vagyonát és minden olyan szervezetet, amelyek közvetve vagy közvetlenül, több mint 50 százalékban a miniszter tulajdonában vannak.
A nagykövet a döntést azzal indokolta, hogy a magyar miniszter hivatali pozíciójával visszaélve befolyásolta a gazdasági szektort. Mint mondta, „Rogán Antal a Magyarországon működő korrupciós rendszernek a fő tervezője, irányítója és haszonélvezője, aki személyes meggazdagodása érdekében élt vissza a hivatali pozíciójával nemcsak a saját, hanem a politikai pártjához lojális más emberek érdekében is”. Kérdésre válaszolva azt mondta, ez az oka annak hogy őt, és nem a magyar miniszterelnököt tették fel a szankciós listára.
Az amerikai nagykövet szerint ez a korrupciós folyamat nem más, mint a magyar intézmények és a demokrácia gyengítése, hiszen „közpénzek vándorolnak magánemberek zsebébe”. Arra a további kérdésre azonban kitérő választ adott, hogy várható-e újabb magyar személyek felkerülése a szankciós listára.
David Pressman elmondta, hogy amerikai részről nem volt könnyű meghozni egy ilyen döntést, hiszen nem szoktak hivatalban lévő minisztereket, vagy szövetséges országok vezetőit szankcionálni; ám az Európai Unióhoz hasonlóan ők is úgy látták, hogy a magyarországi korrupció sérti az Egyesült Államok és szövetségeseinek az érdekeit és a biztonságát.
Olyan szuverén döntésről beszélt, amellyel megvédik az Egyesült Államok pénzügyi rendszerét a korrupciótól. Hozzátette, nem Magyarország szuverenitását kívánják csorbítani, hanem a megjelölt korrupciós folyamattal helyezkednek szembe.
A hamarosan leköszönő amerikai nagykövet egy másik kérdésre válaszolva elmondta, hogy „nagyon jól érezte magát Magyarországon, ahol igyekezett mindent megtenni annak érdekében, hogy a nézeteltérések ellenére a két ország azonos stratégiai úton haladhasson tovább”. A magyar állampolgároknak címzett rövid záróüzenetében pedig sajnálatának hangot adva azt mondta, ez a döntés olyan pillanatban született, amelyről korábban azt remélték, hogy „sohasem jutnak el odáig”, de ezt a lépést most a két ország közös érdekében határozták el.
Az amerikai nagykövetség által a sajtó rendelkezésére bocsátott írásbeli tájékoztató szerint Rogán Antal az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) által fenntartott hivatalos szankciós listára került fel. A listán azok a személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek, akiket az Egyesült Államok kormányzata különféle okokból pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett.
Vezetőkép: Informális megbeszélést folytatott Orbán Viktor miniszterelnök és David Cornstein, az Egyesült Államok budapesti nagykövete 2020. március 6-án. A kötetlen beszélgetésen az amerikai-magyar kapcsolatok aktuális kérdései kerültek szóba. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher