A kihalás veszélye fenyegeti a betlehemi keresztényeket

Ezt állítja cikkének címében a Jerusalem Post. Jézus Krisztus szülőhelyén 1947-ben a város lakosságának 85 százaléka keresztény volt. Ez a szám 2016-ra 12 százalékra csökkent, ma már csak minden tizedik lakos vallja magát kereszténynek.

„A régió többi keresztényéhez hasonlóan mi is a kihalásnak vagyunk kitéve, annak ellenére, hogy az egyik legősibb közösség vagyunk”

– mondta Rami Askarieh atya, a Szent Katalin latin templom plébánosa a The Media Line-nak. „Az egyház többet tesz az itteni emberekért, mint a jelenlegi kormányunk. Élelmiszerkuponokat kínálunk, villanyszámlát fizetünk, gyógyszer- és oktatási díjjal támogatjuk a rászorulókat az adományainkból, de nem tudjuk folyamatosan kezelni a kérelmek egyre növekvő számát.”

Hasonló véleményen van Ibrahim Faltas barát, a Szentföldi Kusztódia vikáriusa:

„Az a paradoxon, hogy a keresztények az egész világon imádkoznak Betlehemért és az itteni emberekért, miközben a mi népünk elvándorol innen. A háború kitörése óta 147 keresztény család hagyta el a várost, hogy máshol keressen jobb lehetőségeket. Így már alig 9 ezer keresztény lakik itt.”

A város bevételeinek 70 százaléka a turizmusból származik. A Covid előtt, 2019-ben még kétmillióan látogatták meg. Az idén már csak százezren mentek. Anna, egy arámi keresztény utazásszervező így nyilatkozott a The Media Line-nak:

Október 7. óta munkanélküli vagyok. A férjem elektronikus eszközöket árul az itteni üzletében, de küszködünk, mivel sem a Palesztin Hatóság, sem Izrael nem tud segíteni nekünk. Régebben turistákat vittem Jeruzsálembe és Betlehembe, de ennek most vége: minden megváltozott.” Anna férjének palesztin személyi igazolványa van, ezért – a feleségével és gyermekeivel szemben – nem utazhat szabadon.

„Mindig az volt a célom, hogy a gyermekeimet megtanítsam arra, hogy soha ne nehezteljenek senkire. Viszont sokan a saját traumáikat átadják a fiatalabb generációnak és gyűlöletre nevelik őket. Márpedig, ha így folytatjuk, örökre beleragadunk az erőszak körforgásába, keresztények, zsidók és muszlimok egyaránt”

– mondta a férfi.

Anna is egyetért vele, ő így fogalmazott: „Az erőszak minden formáját ellen elítélem, ezért ellenzem, hogy mindegyik fél »egyetlen áldozatként« állítsa be magát, mert ezzel csak fokozzák a konfliktust és annak kétes megítélését külföldön.”

Vezetőkép: Egyre kevesebb keresztény él Betlehem városában. Forrás: Wikipédia

Forrás:
Jerusalem Post
'Fel a tetejéhez' gomb