Egyházi imaszolgálat közben támadtak rá a hívőkre iszlamista fegyveresek Szudánban
A félkatonai Gyorstámogató Erők (RSF) fegyveresei hétfőn megtámadtak egy imaszolgálatot a szudáni Al Jazirah államban, és 14 keresztényt megsebesítettek.
Al Hasaheisa városában a militánsok támadásba lendültek, miközben a Szudáni Krisztus Egyház (SCOC) 177 keresztény tagja imádkozott és böjtölt a szudáni katonai viszály végéért – minderről Joseph Suliman egyháztitkár beszélt. A Christianpost arról ír, hogy az iszlamista RSF fegyveresei – akik 2023 áprilisa óta harcolnak a szintén iszlamista Szudáni Fegyveres Erők (SAF) ellen -, behatoltak az istentisztelet épületébe, szétverték a berendezési tárgyakat, majd olyan brutális módon bántalmazták a hívőket, hogy többük állapota válságos, köztük egy 18 éves lányé is. A területet irányító RSF megakadályozta, hogy a keresztények elmeneküljenek a helyszínről. A támadást most is azzal indokolták, hogy szerintük a hívők közül többen a SAF támogatói voltak. (Az RSF gyakran vádolt civileket azzal, hogy támogatják a SAF-ot, ezért támadják meg őket, megerőszakolják a nőket, elrabolják és kifosztják a közösség tagjait).
Az RSF és a SAF közötti konfliktus, amely a 2021. októberi puccsot követően megosztotta a katonai uralmat Szudánban, rengeteg áldozattal járt már eddig is, becslések szerint legalább 12 millió ember kényszerült elhagyni otthonát.
A kelet-afrikai országban 2023 áprilisában törtek ki a harcok az Abdel Fattáh al-Burhán tábornok vezette hadsereg, valamint ellenlábasa és egykori helyettese, a Mohamed Hamdan Dagalo tábornok irányítása alatt álló, félkatonai RSF között. Mindkét katonai vezető iszlamista hátterű, miközben a nemzetközi közösség előtt a demokráciapárti vallásszabadság szószólójaként próbálják beállítani magukat. A felek között azóta között többször is született megállapodás tűzszünetről, ezek azonban jellemzően kudarcba fulladtak.
Az Open Doors 2024-es jelentésében Szudán a 8. helyre került azon országok listáján, ahol „a legnehezebb kereszténynek lenni”, holott előző évben a 10. helyen szerepelt. Ennek egyik oka az, hogy a 2021. október 25-i katonai puccsal visszatért az állami szintű vallásüldözés az országban. Miután Bashirt harminc év hatalom után 2019 áprilisában elmozdították, az átmeneti polgári-katonai kormánynak sikerült feloldania néhány saría (iszlám törvény) rendelkezést, így például azt, mely az iszlám elhagyását halállal bünteti, ezzel enyhült a vallásüldöztetés Szudánban, azonban két év konszolidációt követően ismét félelemben kell élniük a keresztényeknek, akiknek számát 2 millióra becsülik.
Szudán példátlan gyorsasággal süllyed a halálba és a pusztulásba
„Szudán már a konfliktus kitörése előtt is humanitárius válsággal nézett szembe. Ez mostanra katasztrófává vált, amely az ország lakosságának több mint felét érinti… létfontosságú megakadályozni, hogy a helyzet tovább romoljon” – minderről még tavaly beszélt az ENSZ-főtitkára. Guterres szerint csak a béke és a civil kormányzás helyreállítása vethet véget a válságnak. Az ENSZ humanitárius hivatala és menekültügyi főbiztossága, a nagyszámú szudáni menekültet befogadó Egyiptom, valamint Németország, Katar, Szaúd-Arábia, az Afrikai Unió és az Európai Unió közösen is szervezett adománygyűjtést a válság kezeléséhez, de még így sem sikerült összegyűjteni az ahhoz szükséges összeget.
Mint arról korábban részletesen beszámoltunk, a Hungary Helps Program keretében Magyarország 100 ezer eurós támogatást nyújt a közép-afrikai Száhel-övezetben fekvő Csádnak, ahova a 2023 áprilisában kitört szudáni konfliktus elől már több mint 200 ezren menekültek.
Forrás: Christianpost.com, fotó: Fotó: RAPID SUPPORT FORCES (RSF) / AFP