Budapest elveszett tetődíszei – A Tauffer-palota

A 19. század második felében Budapest VIII. kerületének egy része a „Mágnásfertály” becenevet kapta, mivel arisztokraták és tehetős polgárok pazar palotákat építtettek itt neves építészekkel. Ezen épületek sorába tartozik a Tauffer-palota, amelyet 1892-ben emelt a híres szülész-nőgyógyász, Dr. Tauffer Vilmos és felesége. A palota tervezőjének Schannen Ernőt kérték fel.

Tauffer Vilmos (1851–1934) a 19. századi magyar orvostudomány egyik meghatározó alakja volt. Külföldi tanulmányait befejezve hazatért és meghonosította az operatív nőgyógyászatot, elindította a magyar bábaképzést és elsőként végzett olyan császármetszést, amelyet az anya és a gyermek is túlélt. Nemcsak a tudományos életben, hanem a hírességek körében is népszerű volt: a „nemzet csalogányaként” ismert Blaha Lujza életét is megmentette, amikor petefészekcisztáját az énekesnő otthonában egy ebédlőasztalon operálta meg.

Dr. Tauffer Vilmos professzor elsőként végzett olyan császármetszést Magyarországon, amelyet az anya és a gyermek is túlélt; forrás: Wikipedia

A Főherceg Sándor (ma Bródy Sándor) utca 10-es szám alatt először Schwabel Ferenc építtetett magának egy emeletes, romantikus stílusú házat, amelyet 1890-ben vásárolt meg Tauffer Vilmos. Az orvosprofesszor a korábbi ház átalakításával historizáló stílusú palotát emeltetett, amely nemcsak Tauffer családi otthonaként, hanem munkásságának központjaként is szolgált. Az épület földszintjén orvosi rendelő, váróterem és könyvtár is helyet kapott, míg az emeleten a család lakrésze volt. A homlokzatot díszítő szobrászati elemek – például a gyermekfej és a bagoly – Tauffer szülészeti hivatására és bölcsességére utalnak, ezzel is megörökítve az orvos életművét.  Az épület elkészítésén a korszak legnagyobb iparosai dolgoztak, a cserépkályhákat Zsolnay Vilmos, míg a színes ólomüvegeket Róth Miksa gyárában készítették. A palota első és második szintjén zárterkély helyezkedett el, melynek tetején hatalmas kupola zárta a főhomlokzatot.

A Tauffer-palota kupolája a környék egyik legszebb tetődísze volt; forrás Skyscraperscity

Tauffer Vilmos halálát követően a palota funkciója többször megváltozott. Itt lakott például Kállay Miklós miniszterelnök is a nyilas hatalomátvételig. A II. világháborúban az épület megsérült, számos belövést kapott, ugyanakkor a meseszép kupola átvészelte az ostromot és valószínűleg az 1950-es években bonthatták el.

Az épület homlokzata szerencsére eredeti formájában megmaradt, ugyanakkor a kupola ma már nem látható; forrás: Funzine

Napjainkban az épület Brody House néven működik, amely angol és svéd tulajdonosainak köszönhetően egyedi dizájnközponttá és boutique szálláshellyé alakult. Az épület eredeti enteriőrjéből mindössze két eredeti Zsolnay cserépkályha maradt fenn, amelyek ma is emlékeztetnek a palota gazdag múltjára. A Tauffer-palota nemcsak építészeti és történeti értéke miatt kiemelkedő, hanem azért is, mert hűen tükrözi egy olyan korszak szellemét, amelyben az orvosi hivatás és a művészetek összefonódása még a városi terek kialakításában is szerepet kapott.

(A sorozat hamarosan folytatódik!)

'Fel a tetejéhez' gomb