Hollik István: Aki mások életét fenyegeti, akár a virtuális térben, annak retorzióval kell számolnia
Olyan zaklatás és olyan fenyegetés zajlik sok esetben a közösségi média platformjain, ami nem megengedhető, ezért léptünk és mondtuk azt, hogy szigorítani kell – nyilatkozta Hollik István a Vasárnapnak. Kedden törvény született az internetes agresszió visszaszorítása érdekében, ennek kapcsán kérdeztük meg a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét.
– A nyilvánosság egyik kiemelt fóruma lett a világháló, a különböző közösségi média platformok, viszont az arctalanság, a fizikai közelség hiánya miatt sok felhasználó nem ismer korlátokat. Emiatt kellett ez a törvény?
– Aki rajta van a közösségi média bármely platformján, annak sajnos mindennapi tapasztalása az ott levő hangnem eldurvulása, és már nem is csak stílusbéli problémákról van szó: valóban olyan zaklatás és olyan fenyegetés zajlik sok esetben a közösségi média platformjain, ami úgy gondoljuk, nem megengedhető, ezért léptünk és mondtuk azt, hogy ezen a területen szigorítani kell. Mindez egyáltalán nemcsak közéleti kérdés, nemcsak a közszereplőket érintő probléma, hanem sajnos egy elburjánzó jelenség, ami a saját gyerekeinket is veszélyezteti, ezért is hoztuk meg ezt a törvényt. Nemcsak magunkat védjük, hanem tulajdonképpen ezzel minden magyar állampolgárt, aki használja ezeket a felületeket.
Tudjuk, hogy alig van ma már olyan magyar állampolgár, aki egyáltalán nem használja a közösségi médiát, úgyhogy valójában ez egy mindenkit védő intézkedés.
– Hogyan lehet majd a törvényt betartatni, mit tehet majd egy átlagember, akinek esetleg a gyermekét vagy a házastársát, esetleg saját magát inzultálják az interneten? Képernyőképet készíthetnek majd és beküldhetik a rendőrségnek?
– A törvény megteremti a lehetőségét annak, hogy a hatóság ilyen esetekben el tudjon járni. Mindenki, akit ilyen sérelem ér, most már biztos lehet abban, hogy ha a hatóságokhoz fordul, akkor eredményesen intézkedni tudnak az ügyében. Eddig ez nem volt egyértelmű, nem lehetett ezt megtenni, vagy nehezebb volt, a hatóságok számára sem volt egyértelmű, hogy ilyen ügyekben el kell-e járniuk, nyomozást kell-e elrendelni vagy sem.
Ebben az új törvényi szabályozás rendet tesz, és világossá teszi mindenki számára, hogy aki mások életét fenyegeti – hiába történik meg ez a virtuális térben –, annak retorzióval kell számolnia.
– A törvény az internetes sajtótermékek számára is egyfajta plusz feladatot ad. Miben áll ez? Ha jól tudom, moderálási kötelezettség lesz.
– Így van. Nekünk a célunk az, hogy az internetes agresszió jelenségével a magyar embereknek ne kelljen találkozni. Nagyon sokan olvasnak különböző tartalmakat, híreket a közösségi médián, az egyszerűség kedvéért nevezzük nevén a gyereket: a Facebookra beregisztrált sajtóorgánumok felületein. Ezeken is nagyon nagy számú hozzászólás van, és sokszor ezek a hozzászólások is kimerítik a zaklatás, fenyegetés fogalmát, ezért valóban, itt van egy többletfeladata a sajtótermékeknek, melyek regisztráltak a közösségi médiára: az ilyen típusú hozzászólásokat nekik moderálni, azaz törölni kell.
Ezentúl börtönbüntetés is járhat, ha valaki kommentben mást erőszakos halállal fenyeget
Vezetőkép: Hollik István, a KDNP országgyűlési képviselője az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. december 17-én. Fotó: MTI/Kovács Attila