A föld alá elásva menekült meg Szent Imre székesfehérvári szobra
Nemcsak szülővárosában van kultusza a magyar ifjúság védnökének
„Szent Imre mindig kitüntetett szerepet kapott a magyar történelem kataklizmáit követően – a török hódoltság után, Trianon után –, amikor az újrakezdés és az ifjúságba vetett remény fontossága került előtérbe” – mondta a Vasárnapnak Smohay András, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum igazgatója. Nemrég különleges Szent Imre-műtárggyal gazdagodott a herceg szülővárosában fölkereshető intézmény.
„A barokk kor idején mint az ifjúság védőszentjét állították a fiatalok elé Szent Imrét a jezsuiták” – mondott példát az igazgató, aki arra is rámutatott, hogy nem véletlenül áll Budapesten – azon belül is Szentimrevárosban (!) –, a Móricz Zsigmond körtéren az a szoborcsoport, amelynek központi alakja Szent Imre.
„1930-ban Szent Imre-évet hirdettek, ami az 1938-as Szent István-év előfutára volt, amikor is Magyarország meg akarta mutatni, hogy Trianon után képes valami önálló, nemzetközi jelentőségű produkcióra”
– magyarázta Smohay András, s azzal folytatta, hogy a hagyomány szerint Imre éppen ott látta meg a napvilágot Székesfehérváron, ahol ma a Szent Imre-templom, illetve az Egyházmegyei Múzeum egymással szomszédos tömbjei állnak. A mai Városház téren magasodott ugyanis anno a székesfehérvári királyi palota, az egykori királyi (másképp: koronázó) bazilika mellett.
„A fehérvári Szent Imre-kultusznak több emléke is van. Nagy reveláció volt 2007-ben, amikor előkerült annak az 1490 körül készült emléktáblának a töredéke, amit Kálmáncsehi Domokos, székesfehérvári prépost, később erdélyi püspök állíttatott, valószínűleg Szent Imre sírját megjelölendő. Ez is bizonyítja, hogy Szent Imre tisztelete Székesfehérváron gyakorlatilag ezer éve töretlen. Itt volt a sírja is, amit 2000-ben találtak meg. A sír előkerülése során azt a megfigyelést tette Biczó Piroska régész, hogy azt a helyet, ahol Szent Imrét eltemették, folyamatosan szépítették, díszítették. Egy olyan hely volt tehát a királyi bazilikában, amit nem felejtettek el. Az évszázadok alatt gondozták, bővítették, később egy egész kápolnát alakítottak ki körülötte” – mondta Smohay András.
Nemrégiben új műtárggyal gazdagodott a Egyházmegyei Múzeum gyűjteménye. A székesfehérvári Szent Imre-szobor kismintája került a birtokukba.
„1935-ben készült el Lux Elek szobrászművész Szent Imre szobra, amit Csitáry G. Emil polgármester rendelt meg tőle. A szobrász családban őrzött hagyatékából került elő a kisminta. Prohászka László művészeti író és jogász segített abban, hogy hozzánk kerülhessen”
– ismertette Smohay András.
A kisminta mellett láthatók a megrendeléssel kapcsolatos dokumentumok is. Ebből kiderül, hogy Lux 1000-1000 pengőt kért előlegként, illetve a kisminta elkészítéséért, továbbá ugyancsak 1000 pengőt a szobor felállításakor.
Smohay András elmesélte azt is, hogy magát a szobrot anno a székesfehérvári székesegyház déli oldala mellett helyezték el, ott, ahol most Géza fejedelem szobra áll. A második világháborúban Imre szobrát ledöntötték, megsérült. A szobor testét a Püspöki Palota udvarán ásták el – de ez sokáig titok volt –, a feje pedig a tanácsházára került.
A titkot később apácák és egy, a Püspöki Palotában dolgozó irodavezető fedte fel, amikor már nem kellett félteni a szobrot. Igari Antal főépítész 2007-es tanulmányából tudható, hogy Kralovánszky Alán régész kért és kapott ásatási lehetőséget a Püspöki Palota udvarán, 1989-ben.
S valóban: a megjelölt helyen előkerült a szobor teste. Akkor Balsay István volt a város polgármestere, aki szorgalmazta, hogy újra állítsák fel a szobrot, de Géza fejedelem szobra miatt nem lehetett az eredeti helyére visszavinni, így a Szent Imre-templom mellé került az Oskola utcába. Székely János szobrászművész készítette el a szobor lábát, az tehát rekonstrukció; az eredeti valószínűleg a posztamensen maradt, és úgy ahogy van, eltűnt.
A Székesfehérvárra érkező zarándokok – arról, hogy miért fontos zarándokközpont a magyar koronázóváros, nemrég nyilatkozott a Vasárnapnak Smohay András – az Egyházmegyei Múzeumban most már összevethetik, hogy mennyiben változott meg Szent Imre szobra Lux Elek eredeti, a kismintán látható elképzeléséhez képest.
Szent Istvánt mint családfőt állítja a hívek elé a Magyar Szent Család zarándokút
Vezetőkép: Lux Elek Szent Imre szobra Székesfehérváron, az Oskola utcában. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona