Nagy István: a mezőgazdaság jövője nemzetbiztonsági kérdés

„A piaci kilengéseknek és kockázatoknak jelentősen kitett régióban élünk itt Közép-Kelet-Európában, ezt ez a háborús időszak tanította meg nekünk igazán” – jelentette ki Nagy István a Portfolio Csoport idei, Siófokon megrendezésre került Agrárszektor konferenciáján, amelynek célja a magyar agrárgazdaság kitörési lehetőségeinek áttekintése volt. Az agrárminiszter kiemelte, a mezőgazdaság jövőjének kérdése mindenki számára fontos, hiszen a vidék és az élelmiszer-előállítás összeurópai ügy, „lényegében nemzetbiztonsági kérdés”.

Mint Nagy István elmondta: a 2024-es év korántsem csupán a hazai ügyekről kellett szóljon kizárólag, hiszen az Európai Unió Tanácsának elnöksége idejét arra is ki kellett használni, hogy az európai döntéshozókkal megértessék,

„az agrárium közös ügyünk, melynek állapota hosszú távon határozza meg az unió közösségének, sőt az egész kontinensnek az élhetőségét”.

Mint kifejtette, ennek a gondolatnak a mentén emelték a magyar elnökség prioritásai közé a gazdákat érintő támogatási rendszerekhez kapcsolódó szabályozás egyszerűsítését, újragondolását, egyáltalán egy gazdabarát környezet kialakítását, hiszen ezek mind hatással vannak a versenyképességre. Nagy István kitért arra, a zöld intézkedések terén is az egyensúlyok fontosságát hangsúlyozták, hogy ne hátráltassák a termelékenységet,

„hanem a környezeti fenntarthatóság mellett módot adjanak a biztonságos és minőségi élelmiszert előállító gazdálkodó megélhetésére”.

Az agrárminiszter kitért arra, a magyar EU elnökség keretein belüli Mezőgazdasági és Halászati Tanács a fenti elvek figyelembevételével fogadott el irányadó következtetéseket a 2027 utáni közös agrárpolitika tartalmi irányairól, széles tagállami egyetértés mellett. Az egység felmutatása egyúttal üzenet is volt az Európai Bizottságnak.

Fotó: Agrárminisztérium

Magyarország az eddigi legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszer-feldolgozási beruházási programját hajtja végre

Előadásában Nagy István külön foglalkozott a hazai agrárium jövőjének kérdésével, amellyel kapcsolatban elöljáróban kiemelte, az elmúlt három nehéz esztendő ellenére Magyarország az eddigi legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszer-feldolgozási beruházási programját hajtja végre. 2023-ban 667 milliárd forintot meghaladó értékű beruházás történt a mezőgazdaságban.

Mint arra kitért, az idei évben indult el a Közös Agrárpolitika Stratégia Terv megvalósításának második esztendeje, ennek keretéből hazánk számára a vidékfejlesztés 2900 milliárd forint részt tesz ki, ebből 600 milliárd forintot ad az Európai Unió és 2300 milliárd forintot a magyar kormány.

A háború rámutatott a régió agráriumának sérülékenységére

A miniszter hangsúlyozta, a nagyarányú agrárpolitikai fejlesztés azért is különösen időszerű, mert az orosz-ukrán háború is rámutatott arra,

„a piaci kilengéseknek és kockázatoknak jelentősen kitett régióban élünk itt Közép-Kelet-Európában, ezt ez a háborús időszak tanította meg nekünk igazán”.

Kifejtette, az ukrán termékek uniós piacon történő immár érdemi korlátok nélküli jelenléte, a termelési költségek növekedése miatt, komoly kihívásokkal szembesült a hazai szántóföldi növénytermesztés. Nagy István hangsúlyozta, az ukrán termékekkel szembeni piacvédelem kapcsán ugyanakkor nem szabad pusztán a szabályozásra hagyatkozni, az agráriumot gazdaságilag is saját eszközökkel kell megerősíteni. Ennek egyik legfontosabb eszköze a feldolgozás fejlesztése, amelyet a számok is visszaigazolnak. Mint hozzátette, a magyar agrárexport 2010 és 2023 között 129 százalékkal, a külkereskedelmi többlet 66 százalékkal bővült, ezen belül a feldolgozott termékek aránya is jelentősen, 62 százalékról 74 százalékra növekedett.

Fotó: Agrárminisztériun

Még mindig keveset beszélünk a vízgazdálkodásról

Nagy István végezetül szólt a jövőt érintő két legfontosabb kihívásról, a vízgazdálkodás és az ágazat fiatalításának kérdéséről. Mint kifejtette,

„a víz kapcsán a szakma sokat beszél az öntözésről, de még többet kellene a vízvisszatartásról”.

Úgy vélte,

„óriási jelentősége van a gazdálkodói tudatosságnak és változtatási hajlandóságnak ezeken a területeken”.

Ide kapcsolódik a talajszerkezetet javító talajművelésre való átállás, a minél állandóbb talajfedettség biztosítása, vagy a vízvisszatartást szolgáló infrastruktúrák kialakítása. Ezt az átállást segíti az Agro-ökológiai Program, amely valamennyi földhasználati kategóriában olyan agronómiai és gazdálkodási gyakorlatok elterjedését támogatja, amelyek kedvezően hatnak a talajállapotra, a vízvisszatartása.

Új támogatási rendszer a fiatalok számára

Nagy István kiemelte, szintén fontos feladat a generációváltás ösztönzése, hiszen az egész EU-ban égető kérdés, hogyan lehet bevonzani az agráriumba a fiatalokat. Hozzátette, a tárca már korábban is több programot indított annak érdekében, hogy az agrárágazat biztos megélhetést nyújtó vonzó alternatíva lehessen, ugyanakkor bejelentette, a mai nappal mindenki számára megismerhető válik és megindul a „Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása” elnevezésű, 79 milliárd forint keretösszegű felhívás társadalmi egyeztetése.

A kiírás újszerű lesz az eddigiekhez képest, hiszen minden korábbinál erősebb indulásban szeretné segíteni a fiatalokat. Ennek érdekében két támogatási formát kombinál. Egyrészt tartalmaz egy a korábbi időszakból már ismert induló, átalány jellegű elemet, másrészt beruházásokra ösztönzi a pályázni szándékozókat. Az elnyerhető és vissza nem térítendő támogatás összege a szabadon felhasználható elem esetében 14,6 millió Ft, míg számlákkal igazolt beruházásra akár 75 millió Ft fordítható kiemelten magas, 70 százalékos támogatási intenzitás mellett. Fontos, hogy a két támogatási elem csak együttesen igényelhető, a fiatal gazdáknak legalább 10,5 millió Ft összegben kötelező beruházást megvalósítani a támogatások segítségével. A felhívásra a legfeljebb 40 éves, mezőgazdasági szakismerettel, valamint 10.000 és 50.000 közötti euró STÉ értékű üzemmérettel rendelkező fiatal gazdák pályázhatnak, ha maximum 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezetnek. A társadalmasítási folyamat lényege, hogy most mindenki elmondhatja a véleményét erről a felhívásról is.

Vezetőkép: Agrárminisztérium

'Fel a tetejéhez' gomb