Király Nóra: Fontos, hogy mindenki értesüljön az áldozatsegítő központok létezéséről


Hirdetés

Tatabányán már előkészítés alatt van a következő áldozatsegítő központ, és a tervek szerint 2025-re Tolna vármegyében is lesz hova fordulni azoknak, akiknek segítségre van szükségük – tudtuk meg Király Nórától. Az áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztos november 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napján jelentette be, hogy a tervek szerint 2025-re minden vármegyében lesz Áldozatsegítő Központ vagy Pont.

A vasarnap.hu megkereste Király Nórát, akitől megtudtuk, hogy hol lesznek a következő áldozatsegítő központok. Mint mondta, eddig 17 áldozatsegítő központ és 4 áldozatsegítő pont létesült az országban, valamint elindították az éjjel-nappal ingyenesen tárcsázható áldozatsegítő segélykérő vonalat, amely a 06 80 225 255-ös számon hívható.

Király Nóra kérdésünkre válaszolva azt is elmondta, hogy a központok az Igazságügyi Minisztérium által fenntartott önálló intézmények, de

nagyon fontosnak tartják az együttműködést és az összefogást azokkal a szervezetekkel, amelyek helyi szinten segítik az áldozatokat. Mindenképpen szükséges a közös munka, így még több emberhez tudnak elérni, számos szervezettel kötöttek együttműködési megállapodást.

A miniszteri biztos kérdésre válaszolva azt is elmesélte, hogy most az egyik legfontosabb feladat láthatóvá tenni az áldozatsegítő központokat, hogy bekerüljön a köztudatba: van hova fordulni, az állam segíti az áldozatokat. Ebben is segítenek a helyi szervezetek, amelyek sokszor hozzájuk irányítják azt, akinek segítségre van szüksége.

Király Nóra miniszteri biztos. Kép forrása: Igazságügyi Minisztérium

Évente több mint 30 ezer embernek segítenek az áldozatsegítő központok, ebből körülbelül 700 olyan eset van, amikor bántalmazó kapcsolat miatt keresik fel őket az áldozatok. De az is előfordul, hogy valaki online csalás, rablás, lopás vagy valamilyen más bűncselekmény miatt kerül nehéz helyzetbe. A bántalmazó kapcsolat sokszor marad láthatatlan, ráadásul ilyenkor a legnehezebb a segítségkérés, hiszen az áldozatok sokszor félnek, szégyellik magukat, egzisztenciálisan kiszolgáltatott helyzetben vannak – sorolja a miniszteri biztos a nehézségeket.

Éppen ezért fontos, hogy mindenki értesüljön az áldozatsegítő központok létezéséről még akkor is, ha most nincs rá szüksége, mert sajnos bárkivel előfordulhat, hogy bűncselekmény áldozatává válik – tette hozzá.

A november 25-i világnap is ezért fontos, mert ráirányítja a figyelmet a problémára: Járjunk nyitott szemmel, és ha valakiről azt gondoljuk, hogy bántalmazó kapcsolatban él, jelezzük merjen segítséget kérni, hiszen van hova fordulni – fogalmazott Király Nóra.

Az áldozatsegítő központok kiváló jogászokkal, pszichológusokkal dolgoznak, menedékházakkal és anyaotthonokkal is kapcsolatban állnak, ha olyan súlyos a helyzet, hogy szükség van rá. Mivel a gyermekek is érintettek egy bántalmazó kapcsolat esetén, ilyenkor speciális, játékos eszközökkel tárják fel a traumát: a Világjáték nevű pszichológiai módszer támogatja a gyógyuláshoz vezető utat.

Nem csupán nők fordulnak segítségért az áldozatsegítők központokhoz. Természetesen a bántalmazó kapcsolat esetén ők vannak többségben, és az is előfordul, hogy férfiak is emiatt kérnek segítséget.

Az elmúlt időszakban leggyakrabban az online csalások áldozatai kérnek segítséget. Sajnos ez a jelenség napjainkban óriási méretet öltött, igen súlyos a probléma, ami számos tragédiát idézett már elő

– hívta fel rá a figyelmet Király Nóra, rámutatva, hogy nem csak idősek, fiatalok is vannak az áldozatok között.

Nemzetközileg elfogadott segítségkérő kézjelzést vezetett be a rendőrség a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek számára. A kézmozdulat azt fejezi ki, hogy az illetőnek nincs lehetősége rendőrt hívni, de vészhelyzet miatt segítségre van szüksége. A rendőrség a társadalom fokozott figyelmét és együttműködését kéri, hogy észrevegyék a bajba jutott embertársaikat. A kézjelzés az alábbi videón látható:

Címlapkép forrása: Igazságügyi Minisztérium


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb