Ferenc pápa az otthon nélküliek befogadására szólított fel
A 2025-ös szentévben az olasz fővárosba érkező zarándokok és a Rómában lakásgondokkal küzdők, otthon nélküliek befogadására szólította fel egyházmegyéjét Ferenc pápa a papokhoz írt levelében, amelyet pénteken közölt a Vatikán.
Ferenc pápa a plébánosokhoz, szerzetesekhez és a papság tagjaihoz intézett levelet a december 24-én éjszaka kezdődő jubileumi szentév közeledtével.
Az egyházfő emlékeztetett, hogy a szentévet a reménynek szentelték.
A szentév meghirdetésekor
„azt kértem mindenkitől, hogy a remény kézzel fogható jelei legyen oly sok fivérünk és nővérünk számára, akik nehézségben élnek. A remény ugyanis a szeretetből és a szeretettség érzéséből ered”
– írta a pápa.
Róma püspökeként felszólította a város plébániáit, egyházi közösségeit, egyesületeit, mozgalmait, valamint a családokat, hogy a szeretet „konkrét és gyakran csendes gesztusaival” ébresszenek reményt embertársaik életében.
Ferenc pápa konkrét gesztusnak a lakásproblémákkal küzdők segítését nevezte meg. Levelében hangoztatta, hogy a jubileumi szentévben Rómába érkező zarándokok befogadása mellett a római egyházmegye nyújtson segítséget és védelmet azoknak, akiknek nincsen otthona vagy otthona elveszítését kockáztatja.
A pápa az egyházmegye összes ingatlannal rendelkező intézményének együttműködését szorgalmazta a lakásválság megoldása enyhítésében. Megemlítette, hogy Rómában több ezren találják magukat egzisztenciális válsághelyzetben otthonhiány miatt.
„Bátor gesztust” sürgetett azoktól, akik üres lakást vagy szálláshelyet tudnak megosztani. Hangsúlyozta, hogy a rászorulók befogadásában, ellátásában, támogatásában az egyházi és civil intézmények nyújtanak majd esetleges segítséget.
Ferenc pápa kiemelte, hogy
az egyház tanítása szerint az emberi méltóság biztosítását a földhöz, otthonhoz és munkához való jog adja.
Róma önkormányzata és az olasz statisztikai intézet (Istat) idei nyári felmérése szerint a főváros utcáin több mint kétezer-kétszáz hajléktalan él, a legnagyobb csoportot, több mint 41 százalékos aránnyal, olaszok alkotják, életkor átlaguk 45 év. A városban hetvenegy épületet laknak engedély nélkül: megüresedett lakóházakról vagy irodaépületekről van szó, amelyeket elfoglaltak.
Az egyház feladata az egyre inkább darabjaira hulló társadalom „összevarrása” az emberi kapcsolatok erősítése mentén – jelentette ki Matteo Zuppi bíboros, az Olasz Püspöki Kar (Cei) elnöke az olaszországi egyházak találkozóján, amely pénteken kezdődött a római városfalakon kívüli Szent Pál-bazilikában. Az egyház nem névtelen valóság, és nem is vállalat, hanem otthon, amelyben mindenki számára van hely, ahol mindenki befogadásra és szeretetre talál, ahol mindannyian megtanulunk a krisztusi tanítás szerint élni – hangoztatta Zuppi bíboros.
Hozzátette, hogy Olaszország jövője az otthonteremtési politikától, a munkahelyteremtéstől, a születéscsökkenéssel szembeni fellépéstől és a migránsok igazi integrációjától függ.ú
Címlapkép: Ferenc pápa. Fotó: MTI/EPA-ANSA/Maurizio Brambatti