Horváth József a brüsszeli Magyar Házat ért agresszió után: Más nyugat-európai magyar intézmények is veszélyben lehetnek


Hirdetés

Nyugat-Európában nemcsak az egyes vallási kisebbségek, mint a zsidóság, hanem a más nézeteket vallók is egyre nagyobb, akár fizikai fenyegetettségnek is ki vannak téve – mondta a Vasárnap.hu-nak Horváth József biztonságpolitikai szakértő, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója a szerda esti brüsszeli Magyar Ház elleni tüntetésre reagálva.

Szerdán este tüntetést szerveztek a brüsszeli Magyar Háznál. Mi lehetett a célpont, Jordan Bardella francia politikus, a Patrióták Európáért EP-frakció elnökének könyvbemutatója, vagy mi, magyarok?

– Én azt gondolom, hogy mindegyik. Ha megnézzük, a szélsőbaloldali radikális tüntetések alapvető célja annak megakadályozása, hogy patrióta, nemzeti alapon szerveződjön újjá Európa. Szeretném megjegyezni:

senki ne higgye azt, hogy ez egy spontán megmozdulás volt.

Ezt tudatosan, előre előkészítve, jól megszervezve hajtották végre. Ezeknek a radikális szélsőbaloldali megmozdulásoknak megvan a maga megkomponált rendje, az erőszaktól kezdve a jelszavakon át a médiamegjelenésekig. Ezt így komplexen kell nézni és látni azt, hogy a szélsőbaloldal mennyire nem toleráns, és nem hajlandó elfogadni a más értéket vallókat.


Hirdetés

A szélsőbaloldalnak, vagy éppen a magukat antifasisztának nevezőknek az erőszak az egyetlen eszköze? Rendre az erőszakkal lehet összekötni a tevékenységüket.

– Igen, az elmúlt évtized valójában arról szól, hogy aki a liberális gondolkodókkal szemben más nézeteket vall, azoknak az elfogadása minimalizálódik, azokat ki kell szorítani a szellemi közéletből, nem lehet megjelenniük a közösségi hálókon, és nem tarthatnak egy ilyen könyvbemutatót sem. Pedig az antifasiszta kifejezés már önmagában is nonszensz, hiszen semmiféle radikális szélsőjobboldali eszmerendszer nem jelent meg a brüsszeli Magyar Házban, egész egyszerűen a nemzetek iránt elkötelezett gondolkodók, írók gyűltek össze, és az erre a témára kíváncsi hallgatók.

A Belga Antifasiszta Koordináció szervezte ezt a tüntetést, támadást. Ha az antifasisztákra gondolunk, akkor eszünkbe juthat Ilaria Salis neve, aki Budapesten támadott meg embereket társaival, és most európai parlamenti képviselő. Brüsszelben ez az új módi?

– Ez a kettős mérce tipikus példája. De itt szólni kell arról is, hogy nagyon súlyos korrupciós ügybe keveredett uniós képviselők szintén bent ülnek az Európai Parlamentben, annak ellenére is, hogy több százezer eurót, vagy millió eurót találtak készpénzben náluk.

Ott vannak a nyugat-európai nagykövetségek, Brüsszelben az MCC-nek is van központja… A nyugat-európai magyar intézeteknek, konzulátusoknak most tartania kell valamitől?

– Úgy gondolom, hogy igen. És a történtekkel bizonyos szempontból összefügg az amszterdami antiszemita attak is, illetve látjuk, hogy most Párizsban egy hasonló sportmérkőzés biztosítására több ezer rendőrt, biztonsági embert vezényelnek ki. Nyugat-Európában nemcsak az egyes vallási kisebbségek, mint a zsidóság, hanem a más nézeteket vallók is egyre nagyobb, akár fizikai fenyegetettségnek is ki vannak téve.

Címlapkép: Horváth József biztonságpolitikai szakértő, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója. Fotó: MTI/Veres Nándor


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb