Szigorítanak a németek, unják már a késes támadásokat


Hirdetés

Ezentúl nem kaphat Németországban védelmet az a menedékkérő, aki idegengyűlöletből kö­vetett el bűncselekményt, továbbá a jövőben a menedék­kérők elveszítik védelmi státuszukat, ha visszamennek nyaralni oda, ahonnan „elmenekültek”.

Soha nem látott harcok zajlanak a német par­la­mentben. A képviselők jóváhagyták, hogy egy sor új intézkedéssel szigorítsák a mene­dékjogra és a migrációra vonatkozó szabá­lyo­kat, ám a németországi Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) további szigo­rításo­kat sürget a terrorizmus elleni harc ügyében – mutatott rá szerkesztőségünknek csütörtökön eljuttatott Fókuszpont-elemzésében a Migrációkutató Intézet.

Mint írták, a múlt héten elfogadott biztonsági csomagban foglaltak szerint

ezentúl nem kaphat Németországban védelmet az a menedékkérő, aki idegengyűlöletből – bele­értve az antiszemitizmust és a rasszizmust – kö­vetett el bűncselekményt.

A közlekedési-lámpa koalíció – a Szociáldemokrata Párt SPD), a Szabaddemokrata Párt (FDP) és a Zöldek – két törvénytervezetet terjesztett a parlament elé, az első a menekültügyi rendszert szigorítaná, amelyet az alsóház (Bundestag) és a tartományokat képviselő Szövetségi Tanács (Bundesrat) is elfogadott.

A jövőben a menedék­kérők elveszítik védelmi státuszukat, ha visszalá­togatnak hazájukba (a kivételt csak egy családtag temetése jelenti), és akkor sem jogosultak Német­ország védelmére, ha korábban már regisztrálták őket egy másik európai országban

– írták az elemzésben, s hozzátették: a biometrikus adatok és a közösségi médiában fellelhető infor­mációk felhasználását is lehetővé teszik a mene­dékkérő személyazonosságának megállapítása ér­dekében.

Korábban a Vasárnap.hu is írt róla, hogy a tehetősebb afgánok hazajárnak nyaralni Németországból.

Szigorították a fegyvertörvényt is:

tilos lesz kést vinni a nyilvános rendezvényekre, tömegközleke­dési eszközökre és a megállókba.

A rugós kések a penge hosszától függetlenül tilalom alá esnek. A lőfegyvertulajdonosokat szigorúbb vizsgálat alá vetik, bevonva az ellenőrzésbe a rendőrséget, és a vámügyi nyomozóhivatalt – ismertették.

A második törvénytervezet célja az, hogy fokozza a terrorizmus elleni harcot: az intézkedéseket az alsóház elfogadta, ám a törvényhozáson már nem ment át, elsősorban a CDU és a CSU nem értett velük egyet, mondván, nem elég szigorúak.

Sze­rintük szükséges az arcfelismerő programok hasz­nálata, valamint az elmentett adatokhoz való ha­tósági hozzáférés. Felszólaltak amellett, hogy

a kormány javaslataival ellentétben ne csak a külö­nösen súlyos bűncselekmények vizsgálatába von­ják be a nyomozókat, hanem a gyermekek szexu­ális kizsákmányolásával és a gyermekpornográfiá­val kapcsolatos ügyekbe is.

A jobboldali pártok támogatásának hiányában a kormány tartományi szinten tervez egyeztetni az intézkedésekről.

Nancy Faeser német belügyminiszter szerint „he­lyes választ” adtak az ország biztonságát érintő fenyegetésekre, beleértve az iszlám terrorizmust, az antiszemitizmust, valamint a jobb- és baloldali szélsőségességet. A tárcavezető egyúttal „teljesen érthetetlennek és felelőtlennek” nevezte a CDU és a CSU tiltakozását.

Berlin a nyáron kongatta meg a vészharangot, mi­után május 31-én Mannheimben, majd augusztus 23-án Solingenben hajtottak végre késes táma­dást – emlékeztettek.

A nyomozók szerint mindkét akciót az isz­lám szélsőségesség jegyében hajtották végre. Szeptember 5-én egy osztrák férfi lövöldözött Münchenben az izraeli főkonzulátus és a Náci Dokumentációs Központ környékén. A támadá­sok azóta sem értek véget: október 18-án egy lí­biai férfit tartóztattak Bernau bei Berlinben, aki Izrael nagykövetsége ellen tervezett terrortáma­dást. A férfi menedékkérelmét a hatóságok eluta­sították, és körülbelül egy éve el kellett volna hagynia Németországot. Október 19-én pedig Vallstedtben egy 32 éves férfi késsel támadt négy emberre. A rendőrség közlése szerint bár koráb­ban érdeklődést mutatott az iszlám iránt, nem val­lási szélsőségességről van szó – írták.

Címlapkép: Illusztráció. Forrás: freepik


Hirdetés

Forrás:
Migrációkutató Intézet
'Fel a tetejéhez' gomb