Tavaly több mint 15 ezer kanadai halt meg eutanázia során
Az eutanázia megtagadása evangéliumi parancs. De mivel érvelhetünk keresztényként? Azt javasoljuk, hogy az alábbiak mellett a magyar katolikus püspökök korábban kiadott körlevélét is olvassák el, amelyet idén, a Betegek világnapja alkalmával adtak ki a témával kapcsolatban.
Ami Magyarországot illeti, ismeretes, hogy alig egy hónapja az Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította a gyógyíthatatlan ASL kórban szenvedő Karsai Dániel ügyvéd, eutanázia beadványát. Ő ebben azzal érvelt, hogy az aktív, asszisztált eutanáziának magyarországi tilalma sérti az emberi méltóságból fakadó önrendelkezési jogot, az embertelen, megalázó bánásmód tilalmát és a világnézeti meggyőződés szabad megválasztásához való jogot. A bíróság azonban 6:1 arányban kimondta, hogy sem a magán- és családi élet tiszteletben tartásához fűződő jogai, sem a megkülönböztetés tilalmáról szóló – az Európai Egyezmény 8. cikkében leírt – jogai nem sérülnek.
Emberi jogi bíróság: Nincs joga a mesterséges halálhoz Karsai Dánielnek
Ami pedig a minket körülvevő világot illeti, az eutanázia különböző formáiról – passzív és aktív eutanázia, az utóbbi esetekben pedig az úgynevezett közvetlen vagy közvetett és szándékolt, illetve közvetlen, nem szándékolt – szinte mindenhol vitáznak.
Az aktív és közvetlen eutanázia zászlóshajója az ultraliberális Kanada. „Kanada minden egészségügyi intézményt a betegek elaltatására akar kényszeríteni” – írta néhány napja a Lifenews.com. Egy újabb cikkben már a tavalyi adatok is szerepelnek. A Brit Kolumbiára vonatkozó számok szerint tavaly 2767 aktív eutanázia történt. A kérelmezők 2,4 százaléka autoimmun állapotra, 24,8 százaléka krónikus fájdalomra, 9,7 százaléka cukorbetegségre (!!), 60,5 százaléka gyengeségre hivatkozott.
Ebben az a furcsa, hogy Kanada eutanázia törvénye (MAiD) nem írja elő, hogy egy személy halálos beteg legyen.
A cukorbetegség, a gyenge krónikus fájdalom és az autoimmun állapotok általában krónikusak, de nem végső állapotok. Továbbá: Kanadában a mentális zavarok miatti eutanázia önmagában nem engedélyezett, de ha egy személynek mentális zavara és más társbetegsége is van, akkor az illetőt megölhetik.
A mentális zavarokhoz kapcsolódik egy idei eset Európából: Korábban mi is beszámoltunk egy fiatal holland lány történetéről, aki 28 évesen úgy döntött, hogy mentális problémái miatt kérelmezi az eutanáziát, amelyet egyébként legálisan meg is tehet szülőhazájában, Hollandiában.
Visszatérve Kanadához. Quebecben tavaly 17 százalékkal nőtt az eutanáziával megöltek aránya 2022-höz képest, és elérte az 5686 főt. Ontarioban a növekedés 18 százalékos, 3934 esettel. Albertában hasonló a növekedés 977 halottal, Új-Skóciában 25 százalékos növekedés mellett 342 fő halt meg, Manitoba tartományban „csak” 6 százalékkal több, 236 fő hunyt el eutanázia során.
A különböző tartományok összesített adatai szerint tavaly körülbelül 15 280-an hunytak el Kanadában eutanázia során.
Címlapkép: illusztráció. Forrás: Pixabay