Együttműködés a Kárpát-medencei magyarság lelki egészségének megsegítése érdekében
A Károli Gáspár Református Egyetem és a Rákóczi Szövetség együttműködési megállapodást írt alá 2024. június 6-án csütörtökön, melyben kifejezték és megerősítették a Kárpát-medencei magyarság lelki egészségi (mentálhigiénés) állapotának javítása, lelki- és kapcsolati kultúrájának, valamint egészségmagatartásának fejlődése iránti elkötelezettségüket, és azon szándékukat, hogy a nemzet megmaradását, lelki újjászületését szolgáló értékek és célok mentén a jövőben szakmai együttműködést folytatnak egymással.
A Károli Gáspár Református Egyetem hálózatépítő programjának hátterét a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Pszichológiai Intézetének Pszichológiai Továbbképző Központja keretében működő négy féléves, oklevelet kibocsátó mentálhigiénés segítő szakirányú továbbképzés jelenti. Ennek keretében Erdélyben (Illyefalván) 2002-től, Budapesten 2003-tól, Felvidéken (Hanván, majd Léván) 2008-tól, Kárpátalján (Beregszászon) 2015-től, a Vajdaságban (Szabadkán) pedig 2020-tól zajlik a képzés. Az eddigi, mindösszesen 51 évfolyamba több mint 2000 hallgató iratkozott be, 1500 fő Budapestre és 600 fő valamelyik határokon túli évfolyamba. Jelenleg szerte a Kárpát-medence határon túli régióiban mintegy 550 okleveles mentálhigiénés segítő szakember tevékenykedik, akik a KRE képzésében elsajátított ismereteiket és készségeiket eredeti hivatásuk keretein belül alkalmazzák.
Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora a megállapodás aláírásakor kiemelte, hogy
a szolidaritás, a támogatás és a nemzetben gondolkodás jegyében jön létre ez az együttműködés.
Csáky Csongor a Rákóczi Szövetség elnökeként hozzátette, örömmel csatlakoznak a kezdeményezéshez és hangsúlyozta, hogy
az általuk szervezett gyermektáborokban is nagy szükség van a mentálhigiénés szakemberek tudására és munkájára.
Az együttműködésben részt vevő szervezetek közül jelen voltak az Erdélyi Magyar Mentálhigiénés Társaság, a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség, a Kárpátaljai Magyar Mentálhigiénés Társaság, és az alakuló „Balance” – Vajdasági Magyar Mentálhigiénés Egyesület vezetői is.
A képzés megszervezését és a hálózat felépítését Grezsa Ferenc pszichiáter szakorvos, a KRE egyetemi tanára kezdte el és gondozta húsz éven át, és az ő javaslatai alapján dolgozták ki a felek jelen megállapodást is. Jelenleg Kövi Zsuzsanna, a Károli Gáspár Református Egyetem Pszichológia Intézet Pszichológiai Továbbképző Központjának vezetője végzi a szakfelelősi feladatokat. A hálózatépítés támogatására Összetartozás lélekben és Istenben címmel szervezett mentálhigiénés szakmai rendezvényt az egyetem Bagdy Emőke professzor asszonnyal és a Kárpátaljai Magyar Mentálhigiénés Társaság vezetőjével 2024. június 8-án.
Az ünnepélyes aláíráson részt vett Bagdy Emőke professzor asszony is, aki még a Pszichológia Intézet alapítójaként kezdeményezte a mentálhigiénés segítő szakirányú továbbképzés alapítását és örömmel nyugtázta, hogy ilyen gyümölcsöző együttműködés bontakozott ki a Kárpát-medencében, ami ezzel a megállapodással még tovább erősödik.
(OTS)
Címlapkép: Az együttműködés kapcsán készült csoportképen Csáky Csongor (b3), Trócsányi László (b4), Bagdy Emőke (b5), Grezsa Ferenc (b5) és Kövi Zsuzsanna (b8) is látható. Fotó: KRE/Geberle Berci