Az utolsó erdélyi mesemondó egyikéről jelent meg könyv
Egyedülálló folklórgyűjtést tartalmazó kötet jelent meg nemrégiben Zöldmezőország címen. A könyv szerzője Magyar Zoltán néprajzkutató, aki ezen munkájában az erdélyi Sóvidék egyik utolsó mesemondója, Lakatos Károly (1949–2021) meséit és más egyéb történeteit örökítette meg.
A mesemondó a hagyományos, székely mesemondás egyik utolsó képviselőjének is tekinthető, mivel Lakatos Károly falusi, tanyasi közösségben nőtt fel, ahol a mesék és mondák elbeszélésének még hagyománya volt, a hétköznapi élet részét képezte.
„Az utolsó utáni mesemondók hunytak el az elmúlt években. Ami utánuk következik, az a folklorizmus és a színpadi előadás. Amely nagyon szép és fontos, de mégis egészen más, mint ami korábban évszázadokig volt” – nyilatkozta Magyar Zoltán néprajzkutató.
Lakatos Károly ízig-vérig alkotó típusú mesemondó volt, aki a körülvevő környezetére és a történelmi eseményekre folyamatosan reflektált és ezek alapján alakította történeteit, meséit. – emelte ki Magyar Zoltán, aki a Vasarnap.hu kérdésére elmondta, hogy Bukovics János ajánlásával talált rá a Korond környéki hegyi tanyán élő mesemondóra, aki a folklórkutatók előtt addig teljesen ismeretlen volt.
A néprajzkutatónak 2017-ben sikerült elsőként személyesen is ellátogatnia a Pálpatakán élő mesemondóhoz, amikor is megkezdődött a meséinek, történeteinek rögzítése.
Lakatos Károly sajátos előadói stílusú, népi mesemondó volt. Magyar Zoltán az utolsó pillanatban még megkísérelte meséit felgyűjteni.
A beszélgetések során fény derült arra, hogy Lakatos Károly nem csak meséket, hanem sóvidéki mondahagyományokat és más egyéb történeteket is ismer. A további személyes gyűjtést a koronavírus-járvány egy időre megakadályozta, addigra azonban a gyűjtés nagyja összeállt. Csak 2021-ben folytatódhatott Lakatos Károly történeteinek a rögzítése. Ennek eredményeképpen 140 folklórszöveg került kiadásra a pálpataki mesemondó repertoárjából.
A címlapképen egy erdélyi falu látható. Forrás: Pixabay.com