325 éve könnyezett először a máriapócsi ikon – Évforduló

A XIII. századtól ismert település a török hódoltság idején szinte teljesen elnéptelenedett. Majd az 1600-as években görög katolikus ruténekkel  telepítették újra. 1676-ban az akkori bíró, Csigri László a töröktől való megszabadulásáért hálából hat magyar forintokért fogadalmi képet festetett a helyi pap öccsével. Az árat a bíró végül nem tudta kifizetni, ezt egy tehetős polgár, Hurta Lőrinc tette meg, aki az ikont pedig a templomnak ajándékozta.

A világhírűvé vált ikont temperával jávorfára festették, mérete 50X70 centiméter. A bal karján a Kisdedet tartó Mária jobb karjával fiára mutat, a Megváltó jobb kezét áldásra emeli, baljában háromágú, liliomszerű virágot tart. Fejük körül dicsfény, illetve görög betűs rövidítéssel a Jézus Krisztus és Isten Anyja rövidítése olvasható, a két felső sarokban egy-egy kerub látható.

A Pócs hírnevét megalapozó esemény 1696. november 4-én történt

Miközben a kis fatemplomban éppen misét tartottak, egy helybéli földműves arra lett figyelmes, hogy az ikon mind a két szeméből folyik a könny. A csodás jelenség két hétig megállás nélkül tartott, majd kisebb-nagyobb szünetekkel december 8-ig (éppen Mária szeplőtelen fogantatásának napjáig) ismétlődött, mintha a kép ismerné a kalendáriumot.

Ekkor már olyan hideg volt, hogy a templomi kehelyben a bor és a víz megfagyott, de a Szűzanya könnyei hullottak. A csodát világi és egyházi vizsgálatok sora tanúsította, egyebek között Corbelli tábornok, a kelet-magyarországi csapatok főparancsnoka is, aki személyesen itatta fel a könnycseppeket egy kendővel – a hitelességet növeli, hogy a háromszáz tanú között lutheránusok és kálvinisták is voltak.


Hirdetés
Máriapócs, 2012. szeptember 18.
A könnyező Szűz Mária-ikon a máriapócsi görög katolikus kegytemplomban 2012. szeptember 18-án. Magyarország híres és egyik leglátogatottabb kegyhelye Máriapócs, évente 600-800 ezer zarándok és turista érkezik ide, hogy meglátogassa a máriapócsi könnyező Szűz Mária-ikonjáról méltán híressé vált templomot, amely nemzeti kegyhely. 
MTI Fotó: Balázs Attila
A hír eljutott a császári udvarba is, ahol úgy döntöttek: a becses könnyek nem illetik meg a rebellis magyarokat.

A képet a helyi lakosok tiltakozása és 150 katona sortüze közepette levették a képfalról és felhozták Bécsbe. Itt az egyszerű vándor piktor alkotását ünnepi körmenetben vitték a Sephansdomba, a menetben ott gyalogolt a császár és a császárné is. A templomban külön oltárt kapott, s november 4-ét mindenkor ünnepi istentisztelettel ülték meg – bár az ikon többé nem sírt. A bécsi nép ezrével folyamodott hozzá, s számos csodatételt írnak a „Retterin für Schwerkranke” javára – egyebek között Savoyai Jenő herceg 1697-es zentai diadalát is.

A Mária-kép helye üresen maradt, Bécsbe vitele még abban a száz pontban is szerepel, amelyben a szabadságharc kitörésekor II. Rákóczi Ferenc foglalta össze a magyar nemzetet ért sérelmeket. A csodatévő ikonról számos másolat készült, ezek egyike került végül a pócsi templom ikonosztázára. Csodálatos módon – noha ilyet sem a Bécsbe vitt eredeti, sem egyetlen másik másolat sem tett – a kép 1715. augusztus 1-jén ismét sírva fakadt. A jelenség másnap és újabb három nap múlva megismétlődött, mint ezt az egri érsek által indított kivizsgálás során száznál is több szemtanú vallomása igazolta. A község ekkor vette fel a Mária előtagot, s ettől kezdve hívják Máriapócsnak.

A csoda majd kétszáz év után, 1905. december 3-án harmadszor is megismétlődött

A kegykép őre éppen zarándokokat vezetett a templomba, amikor a kép foglalatát kinyitva arra lett figyelmes, hogy a Szűzanya arca a megszokottnál sötétebb, jobb szeméből pedig könnycseppben végződő könnycsatorna húzódik lefelé. A könnyezés ezúttal december 19-ig tartott folyamatosan, majd a hónap két utolsó napján megismétlődött. A könnycseppeket felitató kendő ma a kegykép alatt látható; a csoda tényét világi és egyházi vegyes bizottság vizsgálata igazolta.

Az 1715-ös jelenség után indult meg a zarándokok áradata, 1756-ban új templom épült a szabolcsi községben, majd oda települtek a Szent Bazil Rend szerzetesei, akik kolostort létesítettek. A díszes barokk templomot teljes külső és belső felújítása után 1946-ban avatták fel és helyezték át a szentképet, két év múlva XII. Pius pápától megkapta a basilica minor címet. 1991. augusztus 18-án az első ízben Magyarországra látogató II. János Pál pápa Máriapócsot is felkereste, s magyar nyelvű, bizánci stílusú liturgiát végzett a kegykép előtt. Máriapócs Magyarország és egész Európa egyik leghíresebb búcsújáró helye, amelyet évente félmillió zarándok keres fel, nagy búcsút évente háromszor tartanak. Máriapócs 2003 óta tagja a kontinens legjelentősebb Mária-kegyhelyei egyházi szervezetének, az Európai Máriás Hálónak és 2005 óta Magyarország első nemzeti kegyhelye.

(MTVA archívum)

Kiemelt képünk forrása: MTI Fotó/Balázs Attila

'Fel a tetejéhez' gomb