Célkeresztben a magyarság


Hirdetés

Benkő Erika azzal támasztotta alá a magyarellenesség térnyeréséről szóló megállapítását, hogy míg a korábbi években a téma marginális volt Romániában, Klaus Iohannis államfő április végi magyarellenes televíziós beszédével és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamentbe kerülésével a magyar veszély elmélete a politika középpontjába került.

Elmondta: a jogvédő szolgálat 2020-ban is számtalan területen küzdött a magyarok jogsérelmei ellen. Panaszai, feljelentései nyomán a román hatóságok összesen 135 ezer lej (közel tízmillió forint) bírságot róttak ki. Úgy vélte: az összeg azért kevesebb, mint az egy évvel korábbi, mert az idei sportesemények többségét a koronavírus járvány miatt zárt kapukkal tartották, így a lelátókon nem ritka magyarellenes megnyilvánulásoknak alig jutott tér.

A panaszok egyik csoportja román médiában tapasztalt gyűlöletkeltő megnyilvánulásokra vonatkozott. Tíz ilyen esetben fordultak a romániai Országos Audiovizuális Tanácshoz (CNA), és nyolc esetben a CNA összesen 75 ezer lejes bírságot rótt ki a műsorkészítőre, egy eset még elbírálás alatt van.

A panaszok másik csoportjával a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordultak. A CNCD eddig három panaszukat vizsgálta ki, és ezek alapján 45 ezer lej bírságot rótt ki. A többi panaszuk elbírálás alatt áll.

A Román Labdarúgó Szövetség (FRF) szintén a panaszuk nyomán rótt ki összesen húszezer lej bírságot a bukaresti FCSB labdarúgó klubra és három játékosára magyarellenes megnyilvánulásaik miatt.

A szolgálat emellett tíz ügyészségi feljelentést is tett a Kolozsváron megjelent „Uram rasa ungureasca” (Gyűlöljük a magyar fajt) falfelirat készítői, egyes közösségi portálok magyarellenes hozzászólói és hét települési helységnévtábla magyar feliratának lefestői ellen.

A szolgálat ügyvédei képviselik ugyanakkor Csíkszentmárton községet két, Úzvölgyével kapcsolatos perben is. Panaszuk és feljelentésük nyomán decemberben a bíróság arra kötelezte a moinesti ügyészséget, hogy folytassa a kivizsgálást az úzvölgyi katonatemetőnél 2019 június 6-án történt rongálások és gyűlöletkeltés ügyében.

Benkő Erika elmondta: 2020-ban is folytatták a tájékoztatást. Tizenhét alkalommal készítettek többnyelvű hírlevelet, amelyekben más jogvédő szervezeteket, politikusokat és a bukaresti nagykövetségeket tájékoztatták a magyarokat ért jogsérelmekről. Hozzátette: 2021-ben is folytatják a jogvédő munkát, melyhez pályázati forrásokból szereznek pénzt.

 

(MTI)

Kiemelt képünkön az úzvölgyi katonatemetőbe erőszakkal bejutott románok 2019. június 6-án. A temetőben ortodox szertartás keretében felszentelték a törvénysértően létesített román emlékművet és parcellát. MTI/Veres Nándor


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb