Svéd politikusok szerint a magyaroknak és a lengyeleknek el kell hagyniuk az Uniót
Magyarország és Lengyelország EU-ból történő kilépéséről beszélnek Svédországban. A két országot egyre több liberális politikus támadja, amiért nem hajlandóak egy definiálatlan, politikai támadásokra alkalmas fogalmat kritériumként beemelni a költségvetésbe – adta hírül a V4NA Hírügynökség.
Az utóbbi hetekben valóban felkavarta az állóvizet az Európai Unióban a magyarok és a lengyelek vétója a helyreállítási alapra vonatkozóan. A vétó egyben ürügyet szolgáltatott a liberálisoknak és a baloldalnak, hogy támadják a két országot. A balliberális svéd politikusok egészen éles kijelentéseket is megfogalmaztak.
Helene Fritzon, a svéd Szociáldemokrata Párt EP-képviselője szerint pl. Magyarország és Lengyelország nagyon csúnya játékot játszik, amellyel rendkívül nehéz helyzetbe hozzák az Uniót.
A szintén svéd Tomas Tobé, a Mérsékelt Párt EP-képviselője pedig úgy véli,
az EU nem engedhet az akaratából, nem szabad hagynia, hogy a két ország folytassa a jelenlegi politikáját.
Tobé a svéd Sveriges Radio-ban reagált arra a felvetésre is, hogy Magyarországnak és Lengyelországnak talán ki kellene lépnie az Unióból. Elmondta, nem akarnak nyomást gyakorolni a két országra e tekintetben, de ha tovább húzódik ez az ügy, akkor kérdéses lehet, hogy
Magyarország és Lengyelország beletartoznak-e még az európai együttműködésbe.
A magyar és a lengyel vétót egyébiránt az váltotta ki, hogy az európai döntéshozók ún. jogállamisági feltételekhez akarják kötni az Európai Unió által biztosított pénzügyi források kifizetését. Mivel azonban a jogállamiságnak nincs semmiféle egységes európai definíciója, így – a magyar-lengyel álláspont szerint – félő, hogy végül azokat a tagállamokat büntetnék vele, amelyek gyakran mennek szembe az EU politikai irányaival.
Gyakran támadják Magyarországot a svéd politikusok
A svéd európai parlamenti képviselők mostani nyilatkozatai nem az első kirohanások Magyarországgal szemben. A skandináv ország vezetői gyakran bírálják – és fenyegetik – a magyar kormányt. Stefan Löfven svéd miniszterelnök 2019-ben azt javasolta, hogy szankciókkal sújtsák szankciókkal Magyarországot, amiért nem engedi be az illegális migránsokat – közölte a Breitbart.com.
Annika Strandhäll svéd szociális ügyekért felelős miniszter tavaly egy Twitter-bejegyzésében a magyar kormány családbarát politikáját támadta. A miniszter asszony szerint hazánk a 30-as évek német náci politikájától bűzlik.
Det som sker i Ungern är alarmerande. Nu vill Orban att fler ”äkta” ungerska barn föds. Politiken osar 30-tal och som högerpopulist behöver man skapa dimridåer för vad den här typen av politik gör med den självständighet kvinnor kämpat för. https://t.co/xWlXrE3Ch5
— Annika Strandhäll (@strandhall) February 12, 2019
Aki nem enegedi be a migárnsokat, azt megbüntetik
Orbán Viktor miniszterelnök leszögezte: ma Brüsszelben csak azt az országot tekintik jogállamnak, amelyik beengedi a migránsokat.
Amely ország megvédi a határait a migrációtól, az Brüsszelben már nem minősülhet jogállamnak.
A jelenlegi javaslat elfogadása után pedig nem lenne akadálya annak, hogy a tagországoknak járó pénzeket a bevándorlás támogatásához kössék, és a migrációt ellenző országokat költségvetési eszközökkel megzsarolják – fejtette ki álláspontját Orbán Viktor.
A miniszterelnök közölte azt is, hogy Magyarország a vita során a lojális együttműködés, a kiszámíthatóság és a transzparencia elveit követve járt el, mindvégig kompromisszumkészséget mutatott. Annak ellenére, hogy a gazdasági válság közös hitelfelvétellel történő kezelését sosem tartotta megfelelőnek.
Nyilatkozatában kijelentette: a 2020 júliusában született kompromisszumot csak azért fogadtuk el, mert elkötelezettek vagyunk az európai szolidaritás mellett, és támogatjuk, hogy a pénzügyi segítségre szoruló államok a lehető leggyorsabban forrásokhoz jussanak.
Orbán Viktor aláhúzta: Magyarország elkötelezett híve a jogállamiságnak.
Forrás: V4NA Hírügynökség, MTI, Breitbart.com
Kapcsolódó, olvasásra ajánlott írásaink:
Orbán: Soros György fenyegeti Magyarországot és Lengyelországot
Varsó szükség esetén véglegesen is megvétózza az uniós költségvetést
Kiemelt képünk forrása a MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher