Amerikai alapítvány: 250 millió dollár az amerikai emlékműhelyzet átalakítására
Az adományt a New York-i központú Andrew W. Mellon Foundation jelentette be, hozzátéve, hogy
bár a felajánlás híre egybeesik az emlékezetpolitikai viták kiéleződésével, valójában többéves előkészítő munka eredményéről van szó.
Az alapítvány vezetője, Elizabeth Alexander elmondta az AP hírügynökségnek, hogy
a Monuments’ Projekt elsődleges célja nem a meglévő emlékművek áthelyezése, sokkal inkább az, hogy nagyobb képviselethez jussanak az emlékezetpolitikában az elfeledett vagy alulreprezentált közösségek. A nemzeti emlékhelyek jegyzékében szereplő helyszíneknek mindössze 2 százaléka szól az afroamerikaiakról, és ennél is kevesebb a spanyolajkúakról, az ázsiai-amerikaikról vagy az őslakosokról.
A Mellon-alapítvány emlékműprojektjéből elsőként egy philadelphiai központú művészeti és történelmi műhely, a Monument Lab jut pénzhez – 4 millió dollárhoz -, hogy párbeszédet kezdeményezhessen a meglévő emlékművekről, új emlékművek emeléséről és arról, hogy azok milyenek legyenek. Az alapítványi pénzből a 2012-ben alapított csoport első lépésként fél év alatt jegyzékbe veszi az Egyesült Államok területén fellelhető összes emlékművet, a listát jövőre közzéteszi. További lépésként terepmunkára helyi irodákat nyitnak az ország 10 pontján, és főállású alkalmazottakat is felvesznek.
Az alapítvány vezetője szerint azért esett a választás a Monument Lab csoportra, mert hasonlóképpen ítélik meg a köztéri emlékművek helyzetét, látják az emlékezetpolitikai kiegyensúlyozatlanságot, és mert a csoportnak kreatív és nyitott elgondolásai vannak arról, milyen formákat ölthet egy emlékmű.
(MTI)
Kiemelt képünkön Albert Pike konföderációs tábornok megrongált és ledöntött szobra hever a földön Washingtonban 2020. június 19-én. MTI/EPA/Michael Reynolds