Harrach Péter: Az emlékezetpolitika nem a konfliktusokat keresi, hanem egységet teremt


Hirdetés

„Az emlékezetpolitika a politikának az a területe, amely nem a konfliktusokat keresi, hanem képes egységet teremteni” – mondta a Vasárnap.hu-nak Harrach Péter országgyűlési képviselő, a Kerkai Kör Fiumei Úti Sírkertjében tett vezetett sétája során.

Harrach Péter, aki egyszerre tölti be a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDSZ) és a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság posztját, szervezőként és meghívóként vett részt a Fiumei Úti Sírkert csütörtöki sétáján Szabó Viktor történész vezetetésével. A Tarpai Viktória színművész közreműködésével meghirdetett program résztvevőit az MKDSZ égisze alatt működő Kerkai Kör „toborozta”.

„A Magyar Kereszténydemokrata Szövetség – mint közéleti, kulturális, keresztény szellemű egyesület – azt a célt tűzte ki maga elé, hogy valamiféle egységnek a szolgálatát is megtegye, éppen azért, mert nem direkt politikai -, hanem civil szervezet, ezért a politikától távolabb lévő közönséget is képes megszólítani” – mondta portálunk kérdésére válaszolva Harrach Péter, s valóban, a séta több tucat résztvevője között szinte minden korosztály képviseltette magát.

Résztvevők a Kerkai Kör rendezvényén a Fiumei Úti Sírkertben. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

„Olyan rendezvényeket is szervezünk, mint például a szalon típusú Kereszténydemokrata Estek. Ennek van egy ifjúsági változata, 35 év alatti fiatalok részére: a Kerkai Estek. Egy konferenciasorozatot is csinálunk (Keresztény Civil Szervezetek Országos Fóruma), ami már több, mint tíz éve működik, és mindig a Parlament felsőházi termében van. Egy-egy társadalmi problémát veszünk elő. A következő november 28-án lesz, a mesterséges intelligenciát célozza meg, kiváló előadókkal” – ismertette Harrach Péter, hozzátéve, hogy a közösségépítés mellett fontos célkitűzésük a „keresztény társadalmi felelősség megélése” is. Szavai szerint „a fentebb említett egységre törekvés is ennek a jegyében érvényes.”

A Kerkai Kör szabadidős jellegű programokat is szervez. Ilyen volt a közelmúltbeli parlamenti látogatásuk és a pilisi kirándulásuk. Ezek sorába illeszkedett a csütörtöki temetői séta is. A sírkertben a résztvevők mások mellett megtekintették Batthyány Lajos, Deák Ferenc és Kossuth Lajos mauzóleumát, Bethlen István, Antall József, Klapka György, Arany János és Vörösmarty Mihály síremlékét.


Hirdetés

Kifejezetten élményszerűre sikeredett a program, a sírkert és a szobrok, emlékhelyek, illetve a sétát vezetők felkészültsége, a gazdag ismeretanyag és az érdekes történetek jóvoltából. Izgalmas programlehetőség a Fiumei Úti Sírkert felkeresése, újbóli meglátogatása. Sokkal több ez a hely, mint egy temető!

Harrach Péter országgyűlési képviselő a Kerkai Kör rendezvényén a Fiumei Úti Sírkertben. Mellette balra Szabó Viktor történész. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

„A történelem és az emlékezet mint jelenség, minden közösség számára fontos, hiszen identitást erősít, ugyanakkor egységet teremt. Ez érvényes a családra is: a szüleinkre, nagyszüleinkre, a még távolabbi őseinkre emlékezve alakulnak ki a családunkról való gondolataink, elképzeléseink, az identitástudatunk, és ez még inkább érvényes a nemzet egészére”

– mondta Harrach Péter. A politikus arról is beszélt, hogy véleménye szerint egy ilyen séta, a sírkertben való figyelmes barangolás is erősíti a résztvevők nemzeti identitását.

„Amikor felidézzük a személyeket, az eseményeket, akkor a nemzeti tudat erősödik meg bennünk. Az emlékezésnek, két sajátos területe van: a helyszínek – ezek a nemzeti, illetve a történelmi emlékhelyek – és az időpontok, tehát az évfordulók és az ünnepnapok. Mindkettő fontos. Sajnos az emlékezetpolitikával viszonylag keveset foglalkozunk, pedig tulajdonképpen ez a politikának az a területe, amely nem a konfliktusokat keresi, hanem képes egységek következik” – fogalmazott portálunknak Harrach Péter, aki a séta egy pontján – közel a Munkásmozgalmi Panteonhoz -, elmondta a résztvevőknek, hogy bár annak eszmeiségével természetesen nem tud azonosulni sem ő, sem a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság – csakúgy, mint a sírkert fenntartói sem -, de a munkásmozgalmi temetőrész sírjait is gondozzák, ápolják, hiszen az azokban nyugvó emberek végtisztessége ezt megköveteli.


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb