Eddig 33 ezer kórházi ágyat szabadítottak fel

Kiemelték: a csoportos megbetegedések szakaszában vagyunk, amikor közösségben, személyes érintkezések útján terjed a fertőzés. Magyarországon is már bárhol és bárkiben jelen lehet a vírus. Az azonosított koronavírus-fertőzötteknél jóval több a tényleges vírushordozó, aki fertőzhet.

A tömeges fertőzés lelassításához nagyon fontos, hogy az idősek, a diákok, a külföldről hazatérők, és aki teheti, az maradjon otthon, továbbá mindenki tartsa be az ajánlásokat és a kijárási korlátozásokat, amelyeket a kormány határozatlan időre meghosszabbított. Különösen a budapestieket kérik, hogy tartsák be a korlátozásokat, mert a fővárosban van a legtöbb fertőzött.
Ahogy az eddigi elhunytak adataiból is látszik, a koronavírus az idősekre a legveszélyesebb, ezért nyomatékosan kérik őket, hogy maradjanak otthon, és a bevásárláshoz kérjék hozzátartozóik vagy az önkormányzat segítségét – hangsúlyozták.

Az oldal térképe alapján továbbra is Budapesten (805 ember) és Pest megyében (249) van a legtöbb fertőzött. Ezt követi Fejér megye (122), Győr-Moson-Sopron megye (62), Csongrád megye (52), Borsod-Abaúj-Zemplén (50) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (42). A legkevesebb fertőzött Magyarországon Heves (13) és Békés (12) megyében van.

Az oldal adatai szerint 12 737-en vannak hatósági házi karanténban. A mintavételek száma 38 489.


Hirdetés

Közel 33 ezer ágyat szabadítottak fel

A kórházak országszerte felkészülnek a koronavírus-járvány miatti tömeges megbetegedésekre; április 19-ig országosan 32 900, azaz a kórházi ágyak 50 százalékát kell szabaddá tenniük az intézményeknek – közölték ugyancsak a koronavirus.gov.hu oldalon szerda este.

A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy az adatokból látszik, egyre több a fertőzött és egyre több a beteg Magyarországon is, ezért a kórházaknak fel kell készülniük arra, hogy tömegével kell majd ellátniuk a betegeket.

Egy lakót szállítanak el védőruhába öltözött mentők a fõvárosi önkormányzat Pesti úti idősotthonából 2020. április 9-én. MTI/Szigetváry Zsolt

Hozzátették: a cél az, hogy Magyarország egész területén, minden nagyobb kórházban legyen elég hely, elég ágy – akár több száz beteg ellátására is -, ha a tömeges megbetegedések szakaszába lépne a járvány. Hangsúlyozták, az ágyak felszabadítása több ütemben zajló, hetek óta tartó munka.

Az április 19-ig biztosítandó 50 százalékos ágykapacitás 32 900 ágyat, míg a következő ütemben tervezett 60 százalékos ágykapacitás 39 500 ágyat jelent, ezeket a koronavírusos betegek ápolására kell biztosítani szükség esetén. A közlemény szerint az intézkedéssel azt szeretnék elkerülni, amit a külföldi tudósításokból is látni, hogy vannak országok, városok, ahol a tömeges megbetegedés miatt hirtelen szakadt rá a kórházakra több száz, több ezer beteg ellátása, és egyszerűen nincs hová tenni őket, nem jut nekik ágy, nem jut nekik megfelelő kórházi ellátás.

„A kórházakat felkészítjük a legrosszabb forgatókönyvre” – fogalmaztak.

A koronavirus.gov.hu oldalon azt írták: a kórházak megkapták az intézményükre vonatkozó megcélzott ágyszámot, ugyanakkor egy-egy megyén belül – a megyére előírt ágykapacitást megtartva – a kórházak egymás közötti átcsoportosításra is lehetőséget kapnak. Közölték: mindez nem jelenti azt, hogy az összes egyéb beteget hazaküldenék a kórházakból. Arról, hogy melyik beteget lehet hazaküldeni és melyiket nem, a kezelőorvos, illetve orvosi konzílium dönt szakmai protokoll szerint – írták.

A weboldalon megyei bontásban közölték, hány ágyat kell felszabadítaniuk az intézményeknek a két ütemben.

Április 19-ig a legtöbb kórházi ágyat, 8344-et Budapesten, majd Borsod-Abaúj-Zemplén (2249) és Hajdú-Bihar (1717) megyében, a legkevesebbet, 675-öt Tolna megyében kell szabaddá tenni. A következő ütemben, amikor már az ágyak 60 százaléka lesz szabad, ez Budapesten 10 013, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2698, Hajdú-Bihar megyében 2060, míg Tolna megyében 810 ágyat jelent.

MTI

'Fel a tetejéhez' gomb