Kiemelt cél a gyermekvédelem megerősítése és az ott dolgozók megbecsülése

Az elmúlt időszak döntései is jelzik, hogy a kormány kiemelt célja a gyermekvédelem megerősítése és az ezen a területen dolgozók megbecsülése – mondta a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára az időseket és fogyatékossággal élőket gondozó Gólyafészek Otthon új intézményének pénteki átadó ünnepségén, Karcagon. – írja a KDNP oldala.
A brit uralkodó közölte, hogy daganatos megbetegedése jövőre már kevesebb kezelést igényel az eddigieknél.
III. Károly király a Channel 4 brit közszolgálati televízió „Szálljunk szembe a rákkal” című, péntek este közvetített műsorában először szólt személyesen és nyilvánosan tavaly megállapított betegségének kezeléséről.
Úgy fogalmazott: a korai diagnózis és a hatékony orvosi beavatkozás eredményeként, valamint annak is köszönhetően, hogy tartotta magát orvosainak utasításaihoz, azzal a jó hírrel szolgálhat, hogy 2026-ban már csak szűkített kezelési programra lesz szüksége.
A 77 esztendős uralkodó kiemelte előre rögzített üzenetében, hogy a daganatos betegek gyógyulási esélyeit rendkívül nagy mértékben javítja a betegség korai észlelése.
III. Károly királyt tavaly januárban prosztata-megnagyobbodással kezelték, és e kezelés közben fedezték fel a rákos elváltozást.
A Buckingham-palota néhány héttel későbbi közleménye szerint nem prosztatarákról van szó, az udvar ugyanakkor sem akkor, sem azóta nem közölte, hogy a betegség a király mely szervét támadta meg.
A diagnózist bejelentő tavalyi hivatalos tájékoztatás úgy fogalmazott, hogy az orvosok a jóindulatú prosztataelváltozás kórházi kezelése közben figyeltek fel „egy más jellegű, aggodalomra okot adó problémára”, és az ezután elvégzett diagnosztikai tesztek során „a rák egy formáját azonosították”.
Károly azóta is kezelésekben részesül, a diagnózis tavaly februári bejelentését követő néhány heti szünet után azonban visszatért közéleti feladatainak ellátásához, rendszeresen megjelenik nyilvános programjain és hosszabb utazásokat is tesz. Felesége társaságában nemrégiben Ausztráliában, Kanadában, Németországban, Olaszországban és a Vatikánban is járt.
A Channel 4 péntek esti műsorában – amelyet a tévétársaság kifejezetten a minél szélesebb körű lakossági rákszűrés szorgalmazásának szentelt – a brit uralkodó is kiemelte a rendszeres tesztelés fontosságát.
Elmondta: Nagy-Britanniában legalább 9 millióan nincsenek tisztában azzal, hogy milyen szűrővizsgálatokon vehetnek részt, és ez „legalább 9 millió korai diagnózis lehetőségének elmulasztását jelenti”.
III. Károly statisztikai adatokat idézve hangsúlyozta: ha a béldaganatos betegségeket a legkorábbi szakaszukban kiszűrik, a páciensek 90 százaléka legalább ötévnyi további élettartamban bízhat, késői diagnózis esetén azonban ez az arány alig 10 százalékra csökken.
A szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozva a király úgy fogalmazott: a néhány pillanatnyi kisebb kellemetlenség elviselése csekély ár azért, hogy a vizsgálatnak magukat alávető páciensek betegség esetén korai életmentő beavatkozásban részesülhetnek.
Az uralkodó menyénél, Katalin walesi hercegnőnél – Vilmos trónörökös feleségénél – tavaly ugyancsak daganatos megbetegedést diagnosztizáltak, és Katalin megelőző jellegű kemoterápiás kezelésben részesült.
A 43 éves hercegnő tavaly szeptemberben bejelentette, hogy a kezelés véget ért. Akkori személyes videóüzenetében elmondta: ezután arra összpontosítja figyelmét, hogy rákbetegsége ne térjen vissza, de még hosszú út vezet gyógyulásáig és teljes felépüléséig.
Katalin ugyanakkor az utóbbi hónapokban szintén egyre több közéleti eseményen vesz részt.
Az udvar eddig a hercegnő betegségének pontos mibenlétét sem ismertette a nyilvánossággal.
Forrás: KDNP. Vezetőkép: KDNP.







