Exkluzív interjú az USA-ból – az MCC New Yorkban lévő kutatóját kérdeztük az izraeli diplomaták ellen elkövetett merényletről

Nem egyedül volt az elkövető, Elias Rodriguez, volt még három társa – mondta a Vasárnap.hu-nak Kozma Klementina, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója, akit az Egyesült Államok keleti partján értünk utol telefonon, s kérdeztünk a szerda éjjel történt washingtoni merényletről, amelyben két izraeli diplomata vesztette életét.

– Kozma Klementina jelenleg New Yorkban tartózkodik egy konferencia miatt. Az éjszakai washingtoni incidensnek van érezhető, látható nyoma ott? Vagy azért ehhez túl nagy ország Amerika?

– Egyelőre még nincs, mármint a sajtó természetesen lehozta a híreket, és reagált a történésekre az elnök és a külügyminiszter is. Alapvetően azt kell látni, hogy az Egyesült Államok Izraellel való szoros kapcsolata összefügg a jelenlegi eseményekkel. Itt nagyon sokan szimpatizálnak a palesztinokkal és ítélik el Izrael magatartását. Donald Trump azonnal reagált az eseményekre, és ő inkább arra fókuszált, hogy az Egyesült Államokban nem elfogadott a radikalizmus, és ennek itt nincs helye. A külügyminiszter is visszafogott volt ebből a szempontból, ő ugyanazt erősítette meg, amit az elnök, és azt mondta, hogy természetesen ki fogják vizsgálni a történteket, és el fogják kapni a tetteseket;

merthogy nem egyedül volt az elkövető, hanem volt még három társa, de csak az elkövetőt fogták el.

– Mit jelent ez a támadás a hagyományosan jó USA-Izrael kapcsolatokra nézve?


Hirdetés

– Az Egyesült Államoknak megvan a Közel-Kelet stratégiája: szeretné stabilizálni a helyzetet a térségben. Minden ilyen incidens feszültségforrás, de nem gondolom, hogy a nagy stratégiát lényegesen befolyásolni fogja. A nagy stratégia most, a Trump-adminisztráció alatt az, hogy stabilizálják a Közel-Keletet, és hogy teret találjanak és nyújtsanak az együttműködéseknek, főleg gazdaságilag.

Hogy ez hogy fog Izraelben lecsapódni? Nyilván egy élesebb kritikát szeretnének, vagy várnak az Egyesült Államok részéről, de szerintem visszafogott lesz a Trump-adminisztráció.

– Lehet-e kihatása a jelenlegi közel-keleti helyzetre ennek a támadásnak? Izrael agresszívabb lehet?

– Lehet, igen, merthogy kvázi okként használhatja fel, hogy lám-lám, folyamatos támadások érik, és ezért kénytelen megerősíteni a saját pozícióját, és kénytelen erőteljesebben fellépni. Igen, ez lehet az izraeli kormányzat részéről kvázi egy indok, de azt gondolom, hogy Trumpéknak jelenleg fontosabb az, hogy akár bővítsék az Ábrahám-egyezményeket, hogy több partnert találjanak a Közel-Keleten. Ezt az esetet most megpróbálják higgadtan kezelni.

– Arról is szólnak a hírek, hogy Izrael külképviseleteinek fokozott védelme várható. Ez Magyarországon is így lehet? Szükség van erre?

– Nem gondolom azt, hogy Magyarországon szükség lenne erre, viszont vannak akár olyan nyugat-európai államok, ahol igen, fokozottan, jobban oda kell figyelniük és itt, az Egyesült Államokban is.

– Az áldozatokról lehet tudni azon kívül bármit, hogy az izraeli nagykövetség dolgozói voltak, vagy véletlenszerű, hogy őket ölték meg?

– Nem gondolom azt, hogy véletlenszerű lenne. Mindketten a nagykövetség alkalmazásában álltak.

Egy fiatal párról van szó, arra készültek, hogy nemsokára összeházasodnak.

Valószínűleg ez egy célzott támadás volt, tehát tudták, hogy kiket fognak megtámadni.

Kapcsolódó cikkeink:

Lelőttek két izraeli diplomatát Washingtonban

Az izraeli vezetők szigorúan elítélték a washingtoni kettős gyilkosságot

Nyugat-európai vezetők élesen elítélték a washingtoni zsidó múzeumnál elkövetett kettős gyilkosságot

Vezetőkép: Kozma Klementina, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója. Forrás: MCC

'Fel a tetejéhez' gomb