A körülöttünk lévő káoszban még inkább felértékelődik a stabilitás

Nem szabad hagyni, hogy a környező országokban tapasztalható politikai instabilitás Magyarországra is begyűrűzzön.

Vészterhes időket él a liberális demokrácia az Európai Unió országaiban. Sorra hallunk olyan esetekről, amelyek során a nép akaratának és hangjának teljes semmibevétele történik, és ezek a lépések a teljes demokratikus rendbe vetett hitet kérdőjelezik meg a társadalom egyre nagyobb rétege szemében. Ennek eredménye pedig káosz, kilátástalanság és gazdasági hanyatlás – ahogyan arra több példát is látunk és láttunk.

Elég csak a romániai eseményekre tekinteni, ahol a tavalyi elnökválasztáson földrengésszerű győzelmet aratott a szélsőséges Calin Georgescu. Sikere annyira meglepte a román és az európai elitet, hogy még a szavazás második fordulója előtt érvénytelenítették az eredményt, majd később új voksolást írtak ki, hónapokra bizonytalan helyzetbe taszítva Romániát. És mi lett az eredmény? A Georgescu helyébe lépő AUR vezér, Simion még nagyobb győzelmet aratott az első fordulós szavazatok több, mint 40%-át bezsebelve, vagyis úgy tűnik, semmi és senki nem állíthatja meg, hogy Románia következő elnöke legyen.

Ez pedig tovább fokozná az országban már most is eluralkodott káoszt és bizonytalanságot és könnyen a kormányozhatatlanság szélére sodorná a gazdaságilag egyébként is gyengélkedő Romániát.

Nem sokkal jobb a helyzet Németországban sem, ahol az előző, úgynevezett jelzőlámpa koalíció kormányképtelensége nyomán írtak ki új választást. A Romániában tapasztalható elitellenes hangulat itt is kiütközött, hiszen a szociáldemokraták és a jobbközép szövetsége, amelynek korábban 80%-os többsége is volt a német parlamentben, alig érte el az ország irányításához szükséges mandátumszámot. A közös kormányzás törékenysége pedig már a nulladik lépésnél megmutatkozott, amikor is kedden – Németország 1949 óta íródó demokratikus története során először – nem sikerült elsőre kancellárrá választani Friedrich Merzet.

A fiaskó és az azt követő kapkodás pedig egy olyan instabil, gyenge és káoszba vezető négy évet vetít előre, amely nem sokkal lesz jobb, mint az előző szociáldemokrata-zöld-liberális szövetség.

A bizonytalanság ugyanakkor nem csak e két országot jellemzi. Folytathatnánk a sort Ausztriával, ahol végül a győztes patrióta párt kizárásával alakítottak recsegő-ropogó többségű kormányt a fősodorbeli pártok, vagy Franciaországgal, ahol az ország legnépszerűbb politikusát egyszerűen eltiltották a választáson való indulástól. Nem maradhat ki a sorból Hollandia sem, ahol már szintén a Patrióták adják a legnagyobb politikai erőt, a pártot ugyanakkor csak a mainstream formációk gyámsága mellett hagyják kormányozni. Jól látszik tehát, hogy a nemzeti, konzervatív, patrióta erők előretörése megállíthatatlan, egész egyszerűen azért, mert ezek a pártok tudták elnyerni a választók bizalmát. És

minél jobban tiltakozik ez ellen az elit, annál nagyon feszültségek lesznek, amelyek egyre nagyobb bizonytalansághoz és káoszhoz vezetnek.

Ebben a helyzetben pedig kifejezetten felértékelődik az a politikai stabilitás, amelyet Magyarországon látunk. Idehaza a patrióta erők még az elit ellenállása előtt át tudták venni a hatalmat és a választók szándékán alapuló kormányzás miatt meg is tudták tartani azt. A fősodor ugyanakkor itt is érvényesíteni szeretné az akaratát, és jól látszik, hogy 2026-ban mindent meg is tesz majd azért, hogy ez sikerüljön. A környező országok ugyanakkor jó példával szolgálnak arra, hogy miért nem érdemes hagyni, hogy az elit kezébe kerüljön a hatalom. A káosz, az instabilitás és a kilátástalanság nem érdeke Magyarországnak. Ne hagyjuk, hogy ez következzen!

Kapcsolódó témák:

Nem választották meg Friedrich Merzet Németország új kancellárjának

Óriási csavar Romániában – George Simion a bűnvádi eljárás alá vont Calin Georgescut tenné meg miniszterelnöknek

Vezetőkép: Az eredeti választás érvénytelenített első fordulójában győztes, majd a jelöltségtől eltiltott Calin Georgescu (j) George Simion, a többi parlamenti párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és jelöltje társaságában távozik egy szavazóhelyiségből, miután szavazott a megismételt romániai elnökválasztás első fordulójában a Bukarest közelében fekvő Mogosoaiában 2025. május 4-én. Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

'Fel a tetejéhez' gomb