Az EU-szkeptikus jobboldali párt kapta a legtöbb szavazatot az angliai helyhatósági választásokon

A radikálisan EU-szkeptikus jobboldali Reform UK párt és a leginkább EU-párti brit parlamenti erő, a Liberális Demokraták jelentős előretörésével és a két hagyományos nagypárt, a Munkáspárt és a konzervatívok súlyos vereségével végződtek az angliai helyhatósági választások a szombatra véglegessé vált adatok szerint.

Angliában csütörtökön 24 helyi önkormányzat 1641 tanácsnoki helyére kellett képviselőket választani. Emellett időközi parlamenti választást is tartottak a nyugat-angliai Runcorn and Helsby választókörzetben, amelynek korábbi munkáspárti képviselője, Mike Amesbury tavaly verekedésbe keveredett, büntetőeljárás indult ellene és ezért lemondott alsóházi mandátumáról.

A legnagyobb feltűnést ennek a választásnak az eredménye keltette, a mandátumot ugyanis a Nigel Farage vezette Reform UK jelöltje, Sarah Pochin nyerte el, mindössze hat vokssal többet szerezve, mint munkáspárti ellenfele, Karen Shore. A modern brit politikatörténetben még egyetlen jelölt sem nyert parlamenti választást ilyen szűk többséggel.

Runcorn and Helsby választókerülete eddig hagyományosan munkáspárti erősségnek számított. Ebben a körzetben a tavaly júliusi nagy-britanniai parlamenti választáson – amelynek eredményeként a Munkáspárt 14 évi konzervatív kormányzás után hatalomra került – az azóta lemondott Mike Amesbury 14 696-tal több szavazatot gyűjtött össze, mint a második helyen végzett akkori Reform UK-jelölt.

A Runcorn and Helsby választókerületben aratott mostani győzelmével a Reform UK alsóházi képviselőinek száma az eddigi négyről ötre emelkedett.


Hirdetés

Az ugyancsak csütörtökön megtartott részleges angliai helyhatósági választások szombatra véglegessé vált eredményei szerint a kormányzó Munkáspárt tanácsi mandátumainak száma 186-tal 99-re csökkent, a Reform UK – amelynek eddig egyetlen képviselője sem volt azokban a körzetekben, ahol választásokat tartottak – ugyanakkor az 1641 mandátumból 677-et megszerzett.

A legnagyobb ellenzéki parlamenti erő, a Konzervatív Párt szinte pontosan ugyanennyi, 676 helyet veszített, és mindössze 317 helyhatósági mandátuma maradt azokban az angliai tanácsi választókerületekben, amelyekben választásokat rendeztek.

A Reform UK nyolc olyan önkormányzat felett szerzett ellenőrzést, amelyben eddig a konzervatívok voltak többségben.

A brit politikai színkép másik végén álló Liberális Demokraták is igen jó eredményt értek el: 163 fővel – csaknem 80 százalékkal – 370-re növelték tanácsi mandátumaik számát.

A Liberális Demokraták az egyetlen olyan brit parlamenti erő, amelynek hosszú távú politikai programjában szerepel Nagy-Britannia újbóli csatlakozása az Európai Unióhoz.

Kapcsolódó témák:

Pénzügyi katasztrófa vár Angliára a képzetlen migránsok miatt

Mérföldkőnek számító döntés született Angliában – Törvényben rögzítik, hogy csak az számít nőnek, aki annak született

Vezetőkép forrása: Youtube/Sky News

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb