Az okkultizmus megjelenése az egyházban

Nem árt résen lenni, a keresztények körében is egyre inkább elterjedtek az okkult praktikák

A modern kereszténységben egyre inkább megfigyelhető az a tendencia, hogy okkult és keleti spirituális gyakorlatokat próbálnak beépíteni a hitgyakorlatba. Ezek gyakran nem csupán fizikai vagy egészségmegőrző módszerek, hanem mélyebb spirituális jelentőséggel is bírnak, amelyeket nem lehet összeegyeztetni a bibliai kereszténységgel. 

A jóga sok keresztény számára csupán egy relaxációs vagy testedzési módszernek tűnhet, azonban mélyen beágyazódik a hinduizmusba és a keleti misztikába. A Biblia tanítása szerint a keresztényeknek kerülniük kell az idegen istenekhez kapcsolódó gyakorlatokat és azokat a szellemi technikákat, amelyek eltávolítják őket az egy igaz Istennel való kapcsolattól. A jóga a hinduizmusból ered, és célja a „megvilágosodás” (moksha) elérése, vagyis a saját isteni természetünk felismerése és a Brahmannal való egyesülés (ami a hinduizmus istenfogalma). A különböző jógapózok (ászanák) valójában hindu istenségeknek való hódolatot jelképezik. Például a „napüdvözlet” (Surya Namaskar) nevű gyakorlatsor a Napisten előtti tiszteletadásként jött létre.A meditációs technikák, mint például a mantrázás, egyes esetekben démoni erők megidézésére szolgálnak. A „OM” szótag, amelyet gyakran használnak, nem semleges hang, hanem az univerzum isteni rezgésének tekintik a hinduizmusban.

A jóga spirituális veszélyei keresztény szemszögből

A jóga nem semleges, hanem a hindu vallás szellemi gyakorlata, amely más istenekkel való kapcsolatra épül.

2Mózes 20:3: „Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.” 


Hirdetés

A test nem a megvilágosodás eszköze, hanem a Szentlélek temploma ezért a kereszténység nem a test misztikus felszabadítására törekszik, hanem arra, hogy Isten dicsőségére éljenek vele.

1Korinthus 6:19-20: „Vagy nem tudjátok, hogy a ti testetek a bennetek lakozó Szentlélek temploma?” 

A meditáció bibliai módja nem az elme kiürítése, hanem Isten Igéjén való elmélkedés.

Zsoltárok 1:2: „Hanem az Úr törvényében van gyönyörűsége, és az ő törvényéről gondolkodik éjjel és nappal.

Démoni befolyás veszélye. A jóga és a keleti meditációk transzcendentális állapotba juttathatják az embert, ahol nyitottá válhat a démoni megtapasztalásokra. Az apostolok figyelmeztetnek, hogy Sátán is a világosság angyalának tetteti magát (2Korinthus 11:14).

A jóga tehát nem csupán fizikai gyakorlatsor, hanem egy hindu spirituális rendszer, amely ellentétes a kereszténységgel. Sajnos, több keresztény közösségben megjelent az ún. „keresztény jóga”, ami azt állítja, hogy a jógát lehet „megtisztítani” és keresztény módon gyakorolni. Azonban a Biblia szerint nem lehet összekeverni az igazságot a hamissággal. (2Korinthus 6:14-17)

Okkult gyakorlatok a modern egyházban

„Keresztény tarot kártya

Egyesek a tarot kártyát keresztény köntösbe próbálják öltöztetni, mondván, hogy Isten szólhat ilyen módon is. Azonban a jóslás és jövendőmondás minden formája tilos a Bibliában. (5Mózes 18:10-12)Ne találtassék közötted olyan, aki… jövendőt mond, varázslást űz, jegyeket vizsgál, boszorkánykodik.” 

„Grave Soaking”  – Egy híres keresztény vezető sírjára fekvés gyakorlata

Egyes modern mozgalmakban (pl. Bethel Church) gyakorolják azt, hogy híres keresztény prédikátorok sírjaira fekve próbálnak „kenetet” nyerni, „elszívni”. Ez bibliailag nem megalapozott és okkult gyakorlatnak minősül. A Zsoltárok 146:3-4 szerint az elhunytaknak nincs erejük: „Ne bízzatok főemberekben, emberek fiában, mert nincs nála szabadítás… Az ő lelke elmegy, visszatér földjébe, és aznap elvesznek az ő tervei.

Az Isten által adott kenet (erő, jelenlét) és áldás nem egy sírból vagy halott emberből származik, hanem a Szentlélek által adatik. Sokan amikor ezt teszik Elizeusra hivatkoznak, akinek a halott testére rádobtak egy hullát és az feltámadt, (2Királyok 13:20), de itt sem olvasunk arról, hogy az Elizeus életében működő természetfeletti ajándék is átadatott volna az embernek.

Energiagyógyászat

A keresztény hitben a gyógyulás Isten munkája és kegyelme által történik. Az olyan technikák, mint a Reiki vagy más energiagyógyászati módszerek, szintén keleti filozófiákból erednek és olyan „életenergiát” (prána, chi) próbálnak manipulálni, amely nem bibliai forrásból származik.

Hogyan védekezhetünk az okkult befolyás ellen?

 

  • Vizsgáljuk meg a tanításokat Isten Igéje alapján!

1Thesszalonika 5:21: „Mindent vizsgáljatok meg, ami jó, azt megtartsátok!

  • Kerüljük el az okkult gyakorlatokat!

Efézus 5:11: „Ne legyen közösségetek a sötétség meddő cselekedeteivel.”

  • Imádkozzunk Isten vezetéséért!

Jakab 1:5: „Ha pedig valakinek nincsen bölcsessége, kérje Istentől.”

  • Maradjunk Krisztusban és az Ő igazságában!

 János 15:4: „Maradjatok énbennem, és én is tibennetek.”

„Elragadtatások” és misztikus élmények

Az utóbbi évtizedekben egyre több keresztény körben terjedt el az a nézet, hogy egyes emberek rendszeresen elragadtatnak a Mennybe, vagy különleges szellemi utazásokat élnek át, ahol találkoznak Jézussal, angyalokkal vagy akár bibliai személyekkel. Bár a kereszténység elismeri, hogy Isten természetfeletti módon is munkálkodhat, az ilyen rendszeres vagy kontrollált mennybéli utazások” nem bibliaiak, és az okkultizmus felé hajlanak.

Mit mond a Biblia az elragadtatásról?

Az elragadtatás (görögül: harpazo) egy istenileg irányított esemény, nem pedig egy ember által előidézhető vagy rendszeresen megtapasztalható élmény. A Szentírásban néhány példa található erre:

Pál apostol (2Korinthus 12:2-4):Pál beszél egy emberről (valószínűleg önmagáról), aki „elragadtatott a harmadik égig”, de nem tudta, hogy testben vagy testen kívül volt-e. Fontos megjegyezni, hogy Pál ezt az élményt egyedinek és különlegesnek tekintette, nem pedig rendszeres tapasztalatnak.

János apostol (Jelenések 4:1-2): János egy látomásban a Mennybe került, de ez Isten kijelentése volt a Jelenések könyvének megírására, nem pedig egy önmaga által előidézett szellemi utazás.

Énok és Illés (1Mózes 5:24, 2Királyok 2:11): Ők fizikailag ragadtattak el a Mennybe, és nem tértek vissza

Egyik esemény kapcsán sem beszélhetünk arról, hogy az ember kezdeményezte volna az elragadtatást, hanem maga Isten.

Mi a probléma a „szellemi utazásokkal” és az „önkéntes elragadtatásokkal”?

A keleti vallásokban és az okkultizmusban sokan gyakorolják a tudatos asztrálutazást, amely során kilép az adott egyén a testéből és más dimenziókba utazik. Ezt a Biblia tiltja, mert démoni megtévesztéshez vezet. (5Mózes 18:10-12)Ne találtassék közötted olyan, aki… jegyeket vizsgál, boszorkánykodik, igéz, varázslást űz.”

(2Korinthus 11:14) maga a Sátán is a világosság angyalának tetteti magát.”

A Biblia figyelmeztet, hogy az utolsó időkben sokan hamis látomásokat és megtévesztő élményeket fognak megtapasztalni.

(Kolossé 2:18)Ne vegye el tőletek a győzelmi koszorút senki, aki kedvét leli az alázatoskodásban és az angyalok imádatában, és olyan dolgokat lát, amelyeket nem látott.”

(2Thesszalonika 2:9-10)A gonosz eljövetele a Sátán munkája által történik, hamis csodák, jelek és megtévesztések révén.”

Sok „mennybeli utazásról” beszámoló ember ellentmondásos és nem bibliai élményekről számol be, például:

  • Istennel „buliznak” a mennyben.
  • A mennyben csokoládépatak vagy aranypor hullik az égből.
  • A mennyben találkoznak elhunyt szeretteikkel, akik „üzenetet adnak” nekik.

Ezek az állítások nem találhatók meg a Bibliában, és inkább okkult vagy New Age-es elemekre emlékeztetnek.

Hogyan védekezhetünk ezek ellen a megtévesztések ellen?

Ismét csak az Isten Igéje a mérce minden kijelentésre.Bár Isten adhat látomásokat és próféciákat, minden tapasztalatot össze kell vetni a Bibliával.

(Ézsaiás 8:20)Ha nem -e szerint beszélnek, nincs bennük világosság.”

(2Timóteus 3:16)A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, feddésre, megjobbításra.

Mindezek mellett fontos leszögezni, hogy az igazi keresztény élet nem a látomások és élmények keresése, hanem Krisztus követése.

(Lukács 11:28)Boldogok, akik hallgatják az Isten beszédét, és megtartják azt.”

(2Korinthus 5:7)  „Hitben járunk, nem látásban.

Ennek fényében fontos meginteni és ha nem fogadja el, akkor kerülni azokat, akik hamis látomásokat és tanításokat terjesztenek.

(Róma 16:17) „Kérlek titeket, testvéreim, ügyeljetek azokra, akik szakadásokat és botránkozásokat okoznak a tanítás ellen, amelyet tanultatok, és kerüljétek őket.”

A New Age mozgalom és annak hatása a keresztény közösségekre

Az elmúlt évtizedekben a New Age mozgalom egyre inkább beszivárgott a keresztény egyházakba, gyakran keresztény köntösbe öltöztetve magát. Sok keresztény nincs is tudatában annak, hogy bizonyos spirituális gyakorlatok és tanítások nem bibliaiak, hanem New Age eredetűek, és okkult gyökerekkel rendelkeznek.A New Age egy vallási szinkretizmus, amely a keleti miszticizmus, az okkultizmus, a panteizmus és az ezoterikus tanítások keveréke. Nem egy egységes vallás, hanem egy spirituális világnézet, amely azt állítja, hogy az ember isteni potenciállal bír, és különféle spirituális gyakorlatokkal elérheti a „megvilágosodást” vagy „isteni tudatosságot”.

A New Age hitrendszer alapvetően ellentétes a kereszténységgel, mert:

  • Tagadja a bűnt és az üdvösség szükségességét. Tehát ahelyett, hogy elismerné az ember bűnös természetét és a Krisztus általi megváltás szükségességét, azt tanítja, hogy mindenki maga teremti meg a saját valóságát és fejlődik spirituálisan.
  • Minden vallást egyformának tekint, mert a New Age szerint minden út Istenhez vezet, míg Jézus azt mondta: „Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, hanem csak énáltalam.” (János 14:6)
  • Önmegváltásra épít, így ahelyett, hogy Krisztusban keresnék az üdvösséget, a New Age tanítása szerint az ember magában hordozza az isteni szikrát, és saját erőből kell elérnie a spirituális tökéletességet.

Sok keresztény nem ismeri fel, hogy bizonyos tanítások és gyakorlatok New Age eredetűek, és tévesen azt gondolja, hogy ezek összeegyeztethetők a keresztény hittel. Néhány példa:

Keresztény meditáció” a New Age köntösében

 A bibliai meditáció Isten Igéjén való elmélkedést jelent (Zsoltárok 1:2), de a New Age meditáció az elme kiürítésére és az univerzummal való „egyesülésre” törekszik. Ennek egyik megnyilvánulási formája, az egyházban, egyes keresztény csoportokban olyan meditációs technikákat alkalmazása, mint például a mantrázás (ismétlődő szavak vagy hangok kántálása), amely nem bibliai, hanem hindu és buddhista eredetű.

„Pozitív megerősítések” és a „kimondott szó hatalma”

Sok New Age tanítás azt állítja, hogy a szavainkkal formálhatjuk a valóságot, és ha elég erősen kijelentünk valamit, az megtörténik. Ez a gondolkodásmód beszivárgott az ún.  „megvallás teológiájába”, ahol azt tanítják, hogy ha elég hittel mondasz ki valamit („proklamációk”), akkor az anyagi valóságban is meg fog valósulni. Ez azonban nem bibliai tanítás, hanem a New Age „Vonzás Törvényének” keresztény változata.  A Biblia szerint csak Isten Igéjének van teremtő ereje és ha azt hittel megvalljuk valósággá válik az életünkben, ellentétben az emberi beszédnek „csak” következményei vannak.

(Példabeszédek 18:21)„Mind a halál, mind az élet a nyelv hatalmában van, és a miképpen ki-ki szeret azzal élni, úgy eszi annak gyümölcsét.”

Energiagyógyászat, reiki

Egyes keresztény gyógyító szolgálatok New Age gyakorlatokat használnak, például energiaáramoltatást, reikit vagy más alternatív gyógyító technikákat, amelyek nem a Szentlélek erején, hanem okkult energiákon alapulnak. A Biblia szerint a gyógyítás Isten erejéből és az imádság által történik, nem pedig „univerzális energiák” manipulálásával. (Jakab 5:14-16)

Angyalmágia

A New Age egyik fő eleme az „angyalokkal való kapcsolatfelvétel”, amely során az emberek angyaloktól várnak üzeneteket vagy vezetést. Ennek hatására egyes keresztény csoportok angyali látogatásokat hirdetnek, és olyan tanításokat terjesztenek, hogy mindenkinek van egy személyes angyala, akit megidézhet vagy akivel beszélgethet.

(Kolossé 2:18Ne veszítsétek el a győztesnek járó jutalmatokat olyan emberek miatt, akik élvezik az alázatoskodást, az angyalokat imádják, és mindig a látomásaikról beszélnek. Ezek ok nélkül nagyra tartják magukat, mert a régi emberi természetük szerint gondolkodnak”.

A Biblia figyelmeztet, hogy Sátán is a világosság angyalának tetteti magát (2Korinthus 11:14), és hogy ne próbáljunk kapcsolatba lépni angyalokkal, mert ez okkultizmushoz vezet. A Szentírás csupán rövid bepillantást enged a természetfeletti birodalmába, de az is elég ahhoz, hogy megtudjuk, hogy az angyalok más és más feladatokat látnak el, és több különféle bevetési területük van. Nézzünk néhányat, a teljesség igénye nélkül.

  • Isten megváltott embereinek szolgálata, de a megbízatást Isten adja nekik. (Zsidó 1:14) “Avagy nem szolgáló lelkek-é mindazok, elküldve szolgálatra azokért, a kik örökölni fogják az idvességet?”
  • Üzenetek átadása. Az angyal kifejezés szó szerint “küldöttet” jelent. A Biblia tanúsága szerint az angyalok általában emberként jelentek meg, amikor üzenetet közvetítettek Istentől az emberiségnek (pl.1.Mózes 18:1-3)
  • Szellemi harc megvívása. Az angyalok egy további rendeltetése, hogy harcolnak a sötétség szellemi erői ellen, akik megpróbálják meghiúsítani-, vagy legalább is csorbítani kívánják Isten terveit (Efézus 6:12; Júdás 1:9). 

Ha valaki jobban el szeretne ebben a témában mélyülni – ami ennek a cikknek most nem feladata -megláthatja, hogy sehol nem szerepel az, amit a New Age hirdet: megjelenésüket emberek idézhetnék elő.

Hogyan védekezhetünk a New Age befolyása és az okkult praktikák ellen?

  • Természetesen vizsgáljunk meg minden tanítást a Biblia fényében! (1Thesszalonika 5:21) „Mindent vizsgáljatok meg; ami jó, azt megtartsátok!
  • Semmiképp se engedjük, hogy a személyes élmények és érzések vezessenek minket az Ige helyett!  (Jeremiás 17:9)Csalárdabb a szív mindennél, és gonosz; kicsoda ismerhetné azt?”
  • Kerüljük azokat a tanításokat, amelyek a kereszténységet más vallásokkal keverik!  (2Korinthus 6:14-15)Ne legyetek felemás igában a hitetlenekkel; mert mi köze van az igazságnak a hamissághoz?”
  • Imádkozzunk bölcsességért és szellemi tisztánlátásért! (Jakab 1:5) „Ha pedig valakinek nincsen bölcsessége, kérje Istentől.”
  • Hűségesen tanulmányozzuk a Bibliát, hogy felismerjük a hamis tanításokat!

 (2Timóteus 3:16) „A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, feddésre, megjobbításra.”

Tehát maradjunk Krisztusban és engedjük, hogy a Szentlélek vezetése irányítsa életünket, mert az igazi kereszténység nem látomások és tapasztalatok halmozása, hanem Krisztus követése és az Ő Igéjének való, képmutatás nélküli, teljes engedelmesség.

Szerző: Horányi Beáta, lelkigondozó

A Katolikus Egyház állásfoglalása

Az okkultizmus minden formáját elveti a Katolikus Egyház, ezt teljes határozottsággal a Katekizmusban ki is fejtik. 

Kihívás az okkultizmus terjedése a katolikus egyháznak Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Isten föltárhatja a jövőt prófétái vagy szentjei előtt. Mindazonáltal az igazán keresztény lelkület a jövő tekintetében bizalommal ráhagyatkozik a Gondviselés kezére, és nem táplál semmiféle egészségtelen kíváncsiságot ez irányban.

A meggondolatlanság a felelősség hiányát hozhatja létre. Mindenfajta jövendölés elvetendő: a Sátánhoz vagy a démonokhoz fordulás, a halottidézés és minden más praktika, mely hamisan azt hirdeti, hogy képes „lerántani a leplet” a jövendőről. A horoszkópok, az asztrológia, a tenyérjóslás, a kártyavetés, a jelek értelmezése, a jövőbelátás, a jósokhoz (médiumokhoz) fordulás mind arra törekszik, hogy hatalma legyen az idő, a történelem és végső soron az emberek fölött; ugyanakkor kegyessé akarják tenni a titokzatos hatalmakat. Mindezek ellentmondanak a szerető félelemhez kapcsolódó tiszteletnek és imádásnak, mellyel egyedül Istennek tartozunk.

A mágia és a varázslás valamennyi fajtája, melyek által úgy tesznek, mintha hatalmuk lenne az okkult hatalmak fölött, mintha szolgálatukra tudnák kényszeríteni õket és természetfölötti hatalomhoz jutnának általa felebarátjuk fölött – még ha az egészségét akarnák is visszaadni -, súlyosan ellenkeznek a vallásosság erényével. Ezek a praktikák még inkább elítélendők, ha ártani akarnak a másiknak, vagy ha a démonok beavatkozásához folyamodnak. Az amulettek viselése is elvetendő. A spiritizmus gyakran jövendőmondó vagy mágikus cselekményeket takar. Ezért az Egyház inti a híveket, hogy tartózkodjanak tőle. A hagyományos gyógymódok (természetgyógyászat) alkalmazása nem törvényesíthetik a gonosz hatalmak segítségül hívását és mások hiszékenységének kihasználását.

A Katolikus Egyház Katekizmusa: 2115-2117

 

Vezetőkép: Képkivágás

 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb