Magyar Péternek színt kell vallania!

A Tisza párt elnöke kettős játszmát próbál űzni az Ukrajna körüli ügyekben, ugyanakkor a néppárti tagság egyértelmű állásfoglalás.
A március elején tartott rendkívüli Európai Uniós csúcstalálkozó után jelentette be Orbán Viktor, miniszterelnök, hogy a kormány véleménynyilvánító szavazást indít Ukrajna Uniós csatlakozásáról. A kormányfő azzal indokolta a döntést, hogy egy ilyen súlyú ügyben muszáj megkérdezni az emberek véleményét, mert az ukrán tagság oly mértékben alakítaná át a magyarok mindennapi életét, hogy kell, hogy legyen beleszólásuk a döntésbe. A kérdésről el is indult egy sokrétű vita a magyar közbeszédben, felvetve az ukrán Uniós tagsággal kapcsolatos pénzügyi, biztonsági, mezőgazdasági, vagy épp egészségügyi aggályokat.
Az történik tehát, aminek egy demokráciában egy fontos döntés előtt történnie kell: egyre több érv és ellenérv kerül elő, hogy a végén az állampolgár minél megalapozottabb döntést hozhasson.
Kár, hogy a többi, magát a demokratikus értékek őrzőjének gondoló Uniós ország vezetése, vagy épp maga Brüsszel – amely sokszor és könnyedén oktat ki másokat jogállamiságból – nem érzi az emberek megkérdezésének felelősségét, így ott a fejük felett döntenek majd erről a húsbavágó ügyről.
Az sincs persze könnyű helyzetben, aki a magyar ellenzék legfőbb erejének számító Tisza Párt véleményére kíváncsi ebben a kérdésben. Magyar Péter pártelnök először úgy reagált Orbán Viktor bejelentésére, hogy ebben a kérdésben nincs is értelme semmilyen szavazásnak, Ukrajna ugyanis néhány évtizedig még biztosan nem lesz Unió tagja. Ennek ugyanakkor legutóbb éppen Magyar európai párttársa, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mondott ellent, amikor arról beszélt, hogy azt szeretné, ha Ukrajna még az ő elnöki ciklusában – vagyis legkésőbb 2029-re – a közösség tagja lenne.
Magyar Péter ezek után már nemhogy finomított álláspontján, hanem homlokegyenest mást mondott, mint korábban és arról kezdett el beszélni, hogy majd ő megkérdezi az embereket erről a kérdésről a saját konzultációja keretében. Érdekes, hogy hogyan lett egy pár nappal korábban még irrelevánsnak tartott ügyből az általa legfontosabbnak gondolt témák egyike.
Ráadásul a Magyar Nemzet arról számolt be, hogy a Tisza egy, az Európai Parlamenti képviselőknek írt – a lap megfogalmazása szerint önfényező – levélben 13 helyett csak 12 konzultációs kérdést említett és hogy, hogy nem, éppen az ukrán tagságról szóló témát hallgatták el.
Ez is jól mutatja, hogy Magyar Péter pontosan érzi, hogy a magyarok számára ez egy fontos téma, vagyis foglalkozni kell vele, nyíltan ugyanakkor a brüsszeli kapcsolatai miatt nem mer állást foglalni.
Ez persze nem csoda, hiszen a Tiszát is soraiban tudó Európai Néppárt a leginkább háborúpárti politikai erő az európai csatatéren. Manfred Weber, a párt elnöke nyíltan meg is mondta, mielőtt Magyar Péteréket felvette, hogy a néppárti tagság egyik feltétele Ukrajna támogatása. És a Néppárt ezt meg is teszi, legyen szó pénzről, fegyverről, vagy épp az Uniós tagság kérdéséről.
Jól mutatja ezt az a múlt héten az EP-ben elfogadott határozat is, amely arra szólítja fel a tagállamokat, hogy GDP-jük 0,25%-át fordítsák Ukrajna támogatására. A dokumentumra – egyelőre rejtélyes módon – Magyar Péter neve is felkerült, mint előterjesztő, bár ő állítja, nem volt közöttük és sosem támogatna egy ilyen határozatot. Ennél sokkal fontosabb ugyanakkor, ami a szavazáson történt és ahol a tervezetre végül a Fidesz és a Mi Hazánk képviselői szavaztak nemmel a magyarok közül. És
bár igaz, hogy Magyar Péter és társai nem támogatták, de nem is ellenezték azt, ugyanis nem voltak jelen a szavazáson.
Ez is bizonyítja, hogy Magyar Péter pontosan tisztában van vele, hogy a magyarok többsége ellenzi Ukrajna erőn felüli támogatását és Uniós tagságát, ugyanakkor nem mer erre az álláspontra helyezkedni és ezáltal szembe menni brüsszeli főnökeivel. Ebből pedig pontosan láthatjuk, hogy mire lehetne számítani tőle, ha esetleg kormányra kerülne és hogy valójában kinek az érdekeit képviselné hatalmi pozícióban.
Vezetőkép: Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és EP-képviselője felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. december 18-án. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Hirdetés