Nem engedjük, hogy Brüsszel az ukrán állam és hadsereg finanszírozásával rombadöntse az európai gazdaságot

- Orbán Viktor beszéde a Gazdasági évnyitó 2025 rendezvényen (VISSZANÉZHETŐ)


Hirdetés

Az EU finanszírozni akarja  az ukrán állam működését, ezzel egy időben újra akarja fegyverezni saját magát, és fel akarja őket venni ukrajnát az Európai Unióba – jelentette ki Orbán Viktor szombati beszédében. A Gazdasági évnyitó 2025 rendezvényen kiemelte, ez a brüsszeli döntés összedönti az európai gazdaságot, ezért ennek nem szabad megtörténnie.

Mi lesz a háború után? – tette fel a kérdést előadásában Orbán Viktor a nemzetközi környezet jövőbeni alakulása kapcsán. Mint a miniszterelnök a Gazdasági évnyitó 2025 rendezvényen, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdaságpolitikai fórumán kiemelte, a legfontosabb, hogy a magyar biztonság miatt nem kell aggódnunk, mert a háború után is lesz NATO, amelynek Magyarország a tagja. Nem utolsó sorban a szövetség két legnagyobb hadseregének tulajdonosa az Egyesült Államok és Törökország hazánk legszorosabb szövetségesei.

Amerikai-magyar gazdasági csomag készül

Orbán Viktor úgy folytatta, a háború után számolni lehet az Egyesült Államok és Magyarország közötti stratégiai szövetséggel, amely már politikailag létrejött, Szijjártó Péter ugyanakkor most tárgyal Washingtonban egy magyar-amerikai gazdasági együttműködési csomagról. A miniszterelnök megjegyezte, jól látható, hogy körvonalazódik egy vámháború, amin Magyarország is veszíteni fog, mint minden európai uniós ország.

Az amerikaiak az európaikkal szemben fennálló külkereskedelmi egyensúlytalanságukat, hátrányukat csökkenteni akarják. Az a céljuk, hogy a beruházók megértsék, akkor járnak legjobban, ha az Egyesült Államokba települnek át, mert nagy vámokat nem kell fizetniük. Orbán Viktor megjegyezte, ezért visznek át például a német cégek jelentős beruházásokat az Egyesült Államokba.

Nekünk egy olyan csomag kell az amerikaiakkal, amely ezt a hatást Magyarország területére nézve korlátozza, vagy zéróba tudja csökkenteni


Hirdetés

-hangsúlyozta.

Gazdasági váltás kell az EU-ban

A miniszterelnök beszélt arról is, előbb-utóbb várható egy európai uniós politika is, amely jelenleg beazonosíthatatlan. Kiemelte, az a gazdasági váltás, amire az EU-nak szüksége van, az olyan léptékű, amelyre az elmúlt 20-30 évben nem volt példa.

Az egész Európai Uniónak egy fejlesztő állam logikájára átállnia

-hangsúlyozta. Kifejtette, ez azt jelenti, hogy az EU szakítani látszik azzal a gyakorlattal, hogy a tagállamok költségvetési hiányának 3 százalék alatt kell lennie, mert a gazdasági versenytársak sem ezt csinálják.

Mivel az Unióban döntően a nemet gazdaságfilozófia uralkodik ezért az ő döntéseik kihatással lesznek a tagállamokra is

-emelte ki.

Hitelből fegyverkeznének a németek

Úgy vélte, a németek súlyos döntés előtt állnak, mivel a csütörtöki EU-csúcson elárulták, 800 milliárdos alapot hoznak létre, amelyet haderőfejlesztésre fognak fordítani, de mindezt, vagy annak egy részét hitelből fogják megvalósítani. Orbán Viktor megjegyezte, hogy a fegyverkezéshez hogyan viszonyulnak a nagyhatalmak, egyelőre még nem tudni. Oroszországnak nincsenek meg az eszközeik, hogy ezt megakadályozzák. Az amerikaiak a dollár-euró árfolyamának alakításán keresztül ugyanakkor ebbe bele tudnak avatkozni. Úgy vélte, Magyarország számára legalábbis rövid távon jó a német elképzelés, mert a német gazdaság erősödése kihat a magyarra. Arra ugyanakkor nincs válasz, hogy milyen hatással jár középtávon, hogy a németek eladósodott országgá válnak. Ehhez persze még kétharmados többséggel meg kell szabadulniuk az adósságféktől. Ugyanakkor kiemelte,

Ez fog történni Németországban, ennek pedig az a következménye az Európai Unióra nézve, hogy ha igaz az a tézisem, hogy a német gazdaságfilozófia határozza meg az Európai Unió gazdaságfilozófiáját, akkor a 3 százalékos szabályt az Európai Unió is át fogja törni

-emelte ki.

Brüsszel egész Európát eladósítani

Orbán Viktor úgy vélte, ezt az EU úgy fogja megvalósítani, hogy a honvédelmi kiadások költségét egy bizonyos mértékig nem kell majd hozzáadni a 3 százalékhoz. Másrészt az Unió óriási pénzeszközöket akar fölvenni, hogy a német eladósodás után eladósítsa az egész Európai Uniót is.

A magyar alkotmány nem teszi lehetővé, hogy mi ezt támogassuk

-hangsúlyozta.

Úgy vélte, a következő hónapok vitái fogják eldönteni,

hogyha Brüsszel erre az ösvényre lép, és mindenfajta hitelkonstrukciókkal akarja lendületbe hozni az európai gazdaságot, akkor mi legyen Magyarország részvételével ezekben a programokban?

Az Unió nem tudja kifizetni Ukrajna működtetését

Úgy vélte, jelentős hatást fog gyakorolni az EU gazdasági helyzetére az is, hogy Brüsszel szándékai szerint egy 800 ezres-egymilliós ukrán hadsereget is finanszírozni akar, amihez az egy fillért nem tudnak hozzárakni. Emellett az EU-nak az egész ukrán államot is finanszíroznia kellene.

Finanszírozni akarja az Európai Unió az ukrán állam működését, ezzel egy időben újra akarja fegyverezni saját magát, és erre európai forrásokat akar folyósítani, és kompenzálandó az ukránokat azért, mert nem veszik fel őket a NATO-ba, egy gyorsítópályán fel akarja őket venni az Európai Unióba

-összegzett Orbán Viktor.

Ez a brüsszeli döntés összedönti az európai gazdaságot, ezért ennek nem szabad megtörténnie

-nyomatékosította, megjegyezte, hogy ahol hazánknak igazi mozgástere van, az az uniós csatlakozás kérdése.

Most kell világossá tenni, hogy akarjuk-e vállalni az ezzel járó pénzügyi terheket, vagy nem akarjuk vállalni. És ez egy olyan súlyú dolog, amely Magyarország sorsát közép és hosszú távon is meghatározhatja, ezért fontos, hogy mindenkinek ismerjük a véleményét

-emelte ki a miniszterelnök.

Az Európai Unió elszigetelt szereplője a világgazdaságnak

Orbán Viktor szólt a magyar gazdasági stratégiáról is, amelynek lényege, hogy semmilyen elszigetelődést nem szabad vállalni, a magyar gazdaságnak ugyanis az az érdeke, hogy az Egyesült Államokkal, Kínával, az Unióval és Oroszországgal is a lehető legjobb gazdasági kapcsolatokat ápolja. Úgy vélte, nem szabad engedni az ideológiai alapú korlátozásoknak, mert a magyar gazdaság benne fog rekedni a vámháborúban.

Nem szabad abba a helyzetbe kerülnünk, amibe az Európai Unió manőverezte magát. Ma az Európai Unió elszigetelt szereplője a világgazdaságnak

-jelentette ki. Mint a miniszterelnök kifejtette, az EU máris komoly bojkott-vitában áll az Amerikai Egyesült Államokkal, elszigeteli magát Kínától és Oroszországtól is.

Ők vannak elszigetelve. Magyarország ennek nem része

-hangoztatta.

A magyar gazdasági stratégia a békére alapoz

Orbán Viktor kiemelte, a magyar stratégiának a béke is része, mert a magyar gazdaság nem bír ki még három olyan háborús évet, ami 20 milliárd euró veszteséget okoz a magyar gazdaságnak. A elemként az adócsökkentési programot említette, amely a családokok segítését, a munkát és az adócsökkentést kombinálja. Pillére még a stratégiának a KKV-kat segítő Demján Sándor program is. Végezetül kiemelte, a stratégia része, hogy az európai uniós pénzek jönni fognak.

Az európai uniós források minden fillérjéhez hozzá fogunk férni, úgy, ahogyan ez ma is van, mert ma is folyamatosan érkeznek európai uniós források mind a kohéziós alapból, mind pedig az európai agrár közös politikának a következtében

-emelte ki. Hangsúlyozta,

ez a helyzet, ez a saját stratégiánk, ez az év az áttörés éve az elgondolásunk szerint.

A teljes beszédet itt tekinthetik meg.

Vezetőkép: Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a Gazdasági évnyitó 2025 rendezvényen, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdaságpolitikai fórumán Budapesten, a Puskás Arénában 2025. március 8-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb