Azért jött Franciaországba, hogy gyilkoljon, rettegést keltsen
Tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték a nizzai dzsihadista merénylőt.

A nizzai Notre-Dame-bazilikában 2020. október 29-én végrehajtott, három emberéletet követelő iszlamista merénylet tunéziai elkövetőjét tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre ítélte szerdán a párizsi különleges esküdtszék.
A 25 éves Brahím Iszávi a perben beismerte tettét, amelyet azzal indokolt, hogy meg akarta bosszulni „a Nyugat által világszerte meggyilkolt muzulmánokat”.
Szerda délelőtt elmondott vádbeszédükben a terrorelhárítási ügyészség ügyészei kiemelték a vádlott „veszélyességét”, és azt, hogy „egy totalitárius és barbár fanatizmusba burkolózott”.
Amikor az egyik ügyész rámutatott, hogy a vádlottat „dzsihadista ideológia hajtja”, a tunéziai férfi arabul azt kiabálta: „ez nem terrorizmus”, mielőtt saját ügyvédje határozottan megkérte, hogy hallgasson.
Az utolsó szó jogán Brahím Iszávi kijelentette, hogy „ha van igazságszolgáltatás, annak a meghalt (muszlim) gyermekek és nők nevében” kell ítélkeznie.
A férfi 2020. szeptember 19-én hajóval indult el Tunéziából, majd Olaszországon keresztül október 27-én este érkezett meg a dél-franciaországi Nizzába, ahol két nappal később a Notre-Dame-bazilikában a vád szerint „kegyetlen durvasággal” egy konyhakéssel megölt két nőt és a sekrestyést, miután a tett helyszínén a rendőrség több lövéssel ártalmatlanította.
Válságos állapotban szállították kórházba a terrortámadást követően, ahonnan később átszállították Párizsba, és vádat emeltek ellene terrorcselekménnyel kapcsolatos emberölés és hét emberölési kísérlet miatt – miután rátámadt a sekrestyés két barátjára és öt rendőrre is -, valamint terrorista bűnszövetkezetben való részvétel miatt.
„A szükséges büntetésnek arányban kell állnia a tett barbárságával” – indokolta a bírókból álló különleges esküdtszék a legszigorúbb ítéletet, amelyet utoljára Salah Abdeslamra a 2015. november 13-i, 131 halálos áldozatot követelő párizsi merényleteket elkövető terrorkommandó egyetlen túlélő tagjára szabtak ki 2022 júniusában.
A bíróság rámutatott a vádlott „elszántságára”, aki előre elhatározta, hogy Franciaországban gyilkol, a „hitetlenek országában, hogy rettegést keltsen”. Az áldozatait lefejezéssel vagy a torkuk elvágásával akarta „dehumanizálni” az ítélet szerint.
„Nem lehet vitatni a gyilkossági szándékát” – hangsúlyozták a bírák, kiemelve, hogy Brahím Iszávi tette „nem egy ámokfutás volt”.
Ez a támadás volt a harmadik halálos késelés 2020 őszén Franciaországban, azt követően, hogy a Charlie Hebdo című szatirikus lap szeptember 2-án, a hetilap ellen 2015. január 7-én elkövetett iszlamista merénylet perének nyitónapján újra közzétette a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrákat – emlékeztetett a főügyész.
Négy nappal a nizzai támadás előtt egy, az al-Kaida terrorszervezethez közel álló média arra szólított fel, hogy vágják el „a franciák torkát templomaikban”.
A korábban alkoholt és kábítószert fogyasztó tunéziai vádlott a nyomozás szerint 2018 végén hirtelen radikalizálódott, és attól kezdve csak olyan szalafistákkal érintkezett, akik közül többen érintettek voltak tunéziai terrorcselekményekben.
A nyomozás megállapította, hogy Brahím Iszávi szeptember 19-én hajón hagyta el Tunéziát, és másnap érkezett meg az olasz partokhoz, Lampedusa szigetére. Több mint két hétig karanténban volt a koronavírus-járvány miatt, majd hajóval Bariba szállították, ahol október 9-én elengedték.
A helyi hatóságok azonosították, azonban nem regisztrálták veszélyes személyként. Az olasz hatóságok kiutasították, de szabadon elhagyhatta a befogadóközpontot. A kiutasítási határozat értelmében illegális bevándorlóként öt nap alatt el kellett volna hagynia Olaszországot.
Október 12. és 26. között Szicíliában tartózkodott, majd 27-én reggel Rómába érkezett, ahonnan aznap továbbindult a délkelet-franciaországi Nizzába.
Vezetőkép: Gépfegyveres rendőr áll a nizzai Notre-Dame-bazilikánál 2020. október 29-én. Brahim Ausszaui 21 éves tunéziai bevándorló a reggeli órákban késsel támadt a bazilikában tartózkodó három emberre, egy idős nőt lefejezett, a sekrestyést és egy másik nőt halálosan megsebesített. Franciaországban a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget a támadást követően. Fotó: MTI/EPA/Pool/Eric Gaillard

Hirdetés