Prőhle Gergely a Vasárnapnak: Komoly szigorítást hozhat az új német kormánykoalíció a migráció területén

A Kereszténydemokrata Unió és a Keresztényszociális Unió (CDU/CSU), illetve a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kormánykoalíciójára számít Németországban Prőhle Gergely volt németországi és svájci nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének igazgatója, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője, aki szerint a Zöldek hatalomból való kiszorulása segítheti, hogy szigorúbb döntések szülessenek Németországban a migrációval összefüggésben, ugyanis eddig ők voltak az illegális bevándorlással kapcsolatos kérdések és megoldások legfőbb „kerékkötői”. Az SPD kormányba kerülése azt is jelentené, hogy a jelenlegi kancellár, Olaf Scholz pártja annak ellenére maradna a hatalom közelében, hogy az előrehozott választásokon csupán a harmadik helyen végeztek.
– Milyen kormánykoalíció várható Németországban?
– Úgy tűnik, hogy a kereszténydemokraták a szociáldemokratákkal tudnak koalíciót kötni. Ez az előzetes számítások szerint, tehát a választás előzetes végeredménye szerint mintegy 12 fős többséget biztosít számukra a Bundestagban.
– Gyorsan megalakulhat az új koalíció?
– Nem valószínű. A kancellárjelölt, Friedrich Merz (CDU) ugyan húsvétra ígéri a kormányalakítást, de nagyon sok tisztázandó kérdés van a felek között, különösen a gazdaságpolitikai programmal kapcsolatban, úgyhogy ez azért elhúzódhat.
– Mennyire lehet tartós ez a kormánykoalíció, tekintve, hogy a régi, a közlekedésilámpa-koalíció egyik, tulajdonképpen bukott tagja is benne lenne?
– Más megoldás nem nagyon volt elképzelhető annak következtében, hogy az AfD-vel (Alternatíva Németországért) kizárta a koalícióalkotást minden párt, így a CDU is. Ők pontosan tudják, hogy mekkora felelősségük van abban, hogy ez a koalíció sikeres legyen. Én azt gondolom, hogy ezt a felelősségüket komolyan fogják venni.
– Alice Weidel, az AfD elnöke arról beszélt, hogy ha a CDU becsapja a választókat, ha az ő programjukkal kampányolva megnyert választás után a baloldallal lépnek koalícióra, akkor hamarosan új választások lesznek. Ennek van bármi realitása?
– Az ő helyzetében én sem mondanék mást, tekintettel arra, hogy ő az esélytelenek nyugalmával beszél a kormányalakításról, ezért nyilván a „minél rosszabb, annál jobb” stratégiát követi. A politikai kommunikáció világában ez nem egy ismeretlen jelenség.
– Németország keleti részén, a volt NDK területén tulajdonképpen az AfD nyerte a választásokat, a volt NSZK területén pedig a CDU/CSU. Ennek milyen magyarázata, milyen okai lehetnek?
– Ennek van egy bizonyos értelemben történeti magyarázata, ez pedig az, hogy
a második világháborút követően az amerikai ideológiai befolyás a nyugatnémeteket sokkal inkább érzékennyé, bizonyos értelemben túlérzékennyé tette avval kapcsolatban, hogy jobboldali, radikális pártokra szavazzanak.
Kelet-Németországban egy más típusú agymosás ment végbe. A kommunista hatalom azt mondta, hogy a nácik azok mind nyugaton vannak, tehát ott nem is kell ezzel foglalkozni. Ezért aztán az ilyen típusú fenntartások a választókorú népességben jóval alacsonyabbak, akár indokoltan, akár indokolatlanul.
– Milyen politikát követhet a CDU vezette új német kormány a migráció területén?
– Biztos, hogy komoly szigorításra készülnek, hiszen látják, hogy mekkora a probléma, és az a párt, amelyik igazából kerékkötője volt ebben a kérdésben az egyértelmű döntéseknek, az eddig is a Zöldek voltak – ők pedig várhatóan nem lesznek ismételten tagjai a kormánykoalíciónak – úgyhogy én azt gondolom, hogy ebben a témában viszonylag könnyű lesz megállapodnia a kereszténydemokratáknak a szociáldemokratákkal. Reméljük, hogy tényleg így lesz.
Vezetőkép: Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

Hirdetés