Meloniék nem hagyják annyiban, hogy Toszkánában engedélyezik az eutanáziát

Az olasz kormány bejelentette, hogy jogorvoslatért az alkotmánybírósághoz fordul, miután Toszkána tartomány jogszabályt fogadott el az asszisztált öngyilkosságról.

Toszkána lett az első olasz régió, amely hivatalosan engedélyezte az eutanáziát, miután a tartományi törvényhozás 2025. február 11-én 27-13 arányban elfogadta a jogszabályt. Az új törvény lehetővé teszi az orvosok számára, hogy asszisztált öngyilkosságot végezzenek, amennyiben a beteg ezt kérvényezi és a feltételek teljesülnek. Az orvosi testületnek 30 napon belül kell elbírálni a kérelmet, és ha az pozitív, akkor a regionális egészségügyi szolgálatnak 10 napon belül biztosítania kell a szükséges gyógyszereket.

Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke, az eutanázia engedélyezésére vonatkozó kérdésekben szoros kapcsolatban áll a katolikus egyházzal és más vallási csoportokkal. Az eutanázia legalizálása nemcsak jogi, hanem mélyen etikai és vallási vitákat is generál Olaszországban. A katolikus egyház tanítása szerint az élet szent, és az emberi élet kioltása, beleértve az eutanáziát is, bűnnek számít. Az egyház hangsúlyozza a szenvedés értelmét, amelyet gyakran lelki megtisztulásként értelmeznek. Meloni kormányának politikai döntései és nyilatkozatai erősen tükrözik ezt a vallási nézőpontot. A miniszterelnök többször is kifejezte, hogy az eutanázia engedélyezése ellentétes a katolikus értékekkel, és hogy a társadalomnak inkább a szenvedők támogatására kellene összpontosítania.

Az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt képviselője, Lorenzo Malagola visszalépésnek nevezte a közép-olaszországi tartományi testület döntését az orvos által segített öngyilkosság engedélyezéséről. A jobboldali politikus szerint miközben egyesek „szabad választásnak” kiáltják ki az asszisztált öngyilkosságot, „a valóságban az emberi méltóságot torzítják el, mivel a halált tartják az egyedüli válasznak a fájdalomra és szenvedésre”. Szerinte az asszisztált öngyilkosság „hamis kerülőutat” kínál a sérülékeny és kiszolgáltatott betegeknek, és a kormány a „selejtezés kultúrája” helyett a krónikus betegségben szenvedő, előrehaladott stádiumú betegek palliatív gondozásában hisz, valamint az érintett családok segítésében.

Andrea Migliavaccát, a toszkánai Arezzo püspökét megdöbbentette a tartomány döntése. Szerinte az életet minden körülmények között védelmezni kell.

Ellenezzük a törvényt, ami megszabja, kinek van joga az élethez és kinek nem”

– közölte a toszkán katolikus orvosok szövetsége is.

A baloldali Demokrata Párt (PD) vezette Toszkána tartományi testülete 27 igen, 13 nem szavazattal és egy tartózkodással fogadta el az asszisztált öngyilkosság hatályba léptetését. Mostantól a régió egészségügyi rendszeréhez tartozó betegek kérelmezhetik az orvos által segített öngyilkosságot: a tartománynak 20 napja lesz a kérelem megvizsgálására, további 10 nap alatt határozhat az életmegszakítás módozatáról, további egy hét alatt pedig ingyen oda kell adni a betegnek az öngyilkossághoz szükséges gyógyszert. A tartomány évi 10 ezer eurót különített el az asszisztált öngyilkosságok előre látható költségeire.

A Katolikus Egyház álláspontja egyértelmű: az eutanázia minden formája bűn

A katolikus egyház Hittani Kongregációja 2020-ban közzétett dokumentuma szerint az eutanázia minden formája bűntettnek számít az emberi élet ellen. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a gyógyíthatatlan állapot nem azonos a kezelhetetlennel, és a betegeknek joguk van az elfogadásra és az ápolásra, nem pedig az életük kioltására. Az egyház tanítása szerint az emberi élet sérthetetlen, és az eutanázia elfogadása súlyosan sérti a Teremtő becsületét. A Hittani Kongregáció megjegyzi, hogy még ha valaki kér is eutanáziát, azt nem lehet teljesíteni, mivel ez ellentmond az emberi méltóságnak. A katolikus egyház hangsúlyozza a palliatív ellátás fontosságát, amely enyhíti a szenvedést anélkül, hogy megölne. Az orvosoknak és egészségügyi dolgozóknak keresztény szellemben kell segíteniük a betegeket, hangsúlyozva a szenvedés értelmét és Krisztus jelenlétét.

Az eutanázia engedélyezése országonként változó

Az aktív eutanázia legálisan csak három európai országban engedélyezett: BelgiumHollandia és Luxemburg, míg Svájc, Németország, Ausztria és Finnország engedélyezik az orvos által felügyelt eutanáziát bizonyos körülmények között.

Fotó: MTI/AP


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb