Zelenszkij azért méltatlankodik, mert nem hívták meg az orosz-amerikai tárgyalásokra, Lavrov szerint az európaiaknak sincs helye a tárgyalóasztalnál

Ukrajna nem tudott róla, így nem is vesz részt a valószínűleg Szaúd-Arábiában megrendezendő amerikai-orosz tárgyalásokon, és nem ismer el semmilyen megállapodást Ukrajnáról Kijev részvétele nélkül – szögezte le Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn újságíróknak videokapcsolaton keresztül Abu-Dzabiból.

A hivatalos látogatáson az Egyesült Arab Emírségekben tartózkodó államfő az Ukrajinszka Pravda hírportál beszámolója szerint hangsúlyozta, hogy Kijev nem kapott értesítést ezekről a tervbe vett megbeszélésekről. Ismét leszögezte, hogy minden olyan tárgyalást Ukrajnáról, az ukrajnai háború lezárásáról, amelyen annak képviselői nem vesznek részt, semmisnek tekintenek, és nem ismerik el az ott esetleg megszületett megállapodásokat. Megjegyezte:

Moszkvának és Washingtonnak ahhoz joga van, hogy kétoldalú ügyeiket megvitassák.

Zelenszkij szükségesnek nevezte, hogy az Európai Uniónak is legyen egy Ukrajnáért felelős különmegbízottja. Ismét hangsúlyozta, hogy Európának mindenképpen ott kell lennie a tárgyalóasztalnál a majdani béketárgyalásokon.

Szergej Lavrov kétségbe vonta, hogy az európaiaknak helye lenne a tárgyalóasztalnál

Lavrov a szerb hivatali partnerével hétfőn Moszkvában megtartott közös sajtótájékoztatóján emlékeztetett rá, hogy európai országoknak a tárgyalásokon való részvétel iránti igényének korábban már többször eleget tettek.

Az európaiak filozófiája nem tűnt el. Nem tudom, mit csinálnának a tárgyalóasztalnál

– hangsúlyozta Lavrov, aki álláspontját kifejtve felvetette :

amennyiben az európaiak a konfliktus befagyasztására vonatkozó csalárd ötletekkel fognak alkudozni, és közben ezek alatt a saját erkölcseik és szokásaik szerint a háború folytatását érteni, akkor miért kellene őket oda meghívni?

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője bejelentette, hogy Oroszországot az Egyesült Államokkal kedden Rijádban, elsősorban a kétoldalú kapcsolatok helyreállításáról folytatandó tárgyalásokon Lavrov és Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója fogja képviselni.

Vezetőkép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nyilatkozik, miközben a Hmelnickiji Atomerőműbe látogat Netyisin környékén 2025. február 13-án; fotó: MTI/AP/Alex Babenko


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb