Kultúrafinanszírozás másképp – különleges verseskötet született az olvasók akaratából

Izgalmas kulturális vállalkozás eredményének lehettek tanúi azok a székesfehérvári verskedvelők, akik Bálint-nap estéjén a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében jártak. Egy olyan könyv bemutatóját tartották meg, amelyet annak olvasói hoztak létre – előzetes anyagi támogatásukkal.
Két Vas vármegyei amatőr alkotó, a szombathelyi Mód Petra Diána és a vasvári Kiss Lajos – akik egyébként egyaránt pedagógusok – Tócsába dobbantok című kötetének bemutatóját tartották meg a városban.
A kötet Kiss Lajos verseit, illetve aforizmaszerű bölcseleteit foglalja magában, amolyan Márai Sándor-féle füves könyvként is forgatható, s nem csak azért, mert a versekben visszatérő téma a magyar, a vasi táj. Írásait Mód Petra Diána akvarelljei illusztrálják.
„Versei sokrétűek, gondolatébresztő tartalommal bírnak számomra. Emlékek mesélnek, helyszínek, érzések, érzelmek elevenednek meg soraiban, ami nekem mint vizuális embernek, valódi örömforrás. Szinte érezni az illatokat, látni az arcokat, hallani a minket körülvevő zajokat és lágy hangokat, ha őt olvasom. Lajos így utaztatja az olvasót saját gondolattérképen”
– mondta Mód Petra Diána arról, hogy mit szeret Kiss Lajos verseiben.
„A természeti világ és az emberi tisztaságból eredő mozzanatok sajátos »Petrai« rácsodálkozásból való szemléletét szeretem, amelyben tükröződik az ő lénye. Néha még a szereplők tekintetében is felfedezhető az alkotójuk”
– adta vissza a bóknak is beillő kedves „elemzést” alkotótársának Kiss Lajos, aki a könyvbemutatón arról is beszélt, hogy vasvári – még pontosabban nagymákfai – otthona körüli erdőket járva kap olykor sugallatokat, amelyeket azután odahaza papírra vet. Így születnek a költeményei.
Verseinek visszatérő témája az otthonszeretet is. Mindezt a kötetben szépen egészítik ki Mód Petra Diána képei. Az eseményt köszöntőjével megnyitó Róka Ágnes pedagógus is éppen azt emelte ki, hogy a kötet – de maga a kiállítással egybekötött verses est is – a társművészetek egymás hatását erősítő találkozása.
A Vesszőparipa Kiadó alternatív úton, úgynevezett közösségi finanszírozás támogatásával hozta létre a könyvet. Mint kiderült, ennek lényege az, hogy az olvasók előre, még a könyv szerkesztése és nyomtatása előtt rendeltek a leendő kiadványból, megelőlegezett bizalmat adva így a szerzőknek.
A könyvre egyébként leginkább az alkotók szűkebb pátriájából adtak le támogató előrendeléseket, illetve sokan Székesfehérvárról. Ebben szerepet játszhat az a tény is, hogy alapvetően ez a város, illetve Fejér vármegye az otthona a dél-amerikai, andoki népzenét autentikus formában játszó Los Andinos együttesnek, amelynek e mostani debütkötetével költőként is megmutatkozó Kiss Lajos is évtizedes tagja. Természetesen a zenekar is ellátogatott a könyvbemutatóra, így a versek között andoki muzsika hangzott fel.
A támogató elővásárlók nemcsak könyvet vehettek előre, hanem képet, sőt, saját zenés könyvbemutatót is. Erre is volt példa. Jól mutatja mindez, hogy az olyan amatőr alkotók megmutatkozása, mint Kiss Lajos és Mód Petra Diána, nemcsak saját maguk számára, hanem tágabb, szerető környezetük, közösségeik számára is rendkívül fontos lehet. Lám, az ilyen „alulról” jövő kezdeményezés, összefogás is járható útja lehet a kultúra hathatós finanszírozásának.
Vezetőkép: Kiss Lajos tanítónak, zenésznek a Tócsába dobbantok című könyve az első kötete. Forrás: az esemény szervezői