„Nem vendégek vagyunk ezen a földön” – egy szíriai keresztény naplója

Az Aszad-rezsim decemberben megbukott Szíriában, ahol 1971 óta uralkodott. A puccsot azonban egy radikális iszlám csoport, a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) vezette. Vajon mit hoz a kormányváltás az ország mintegy 300 ezer kereszténye számára? Ezt a kérdést járja körül a christiantoday.com írása.

A cikkben, mint írják, egy szíriai keresztény nő számol be a hétköznapi tapasztalatairól.

„Úgy vélem, hogy az Aszad vezette kormány bukása sorsfordító esemény az ország számára. Egy reményteljesebb időszak jöhet el a szíriai nép számára.

Az események kibontakozásakor az utcákon szürrealisztikus örömjelenetek zajlottak le, jelezve egy olyan korszak végét, amelyet a félelem és az elnyomás jellemzett. Egymás után érkeztek bátorító beszámolók olyan emberekről, akik hosszan tartó bebörtönzés után végre újra találkozhattak a szeretteikkel. Rendkívüli látni az örömöt, a reményt és az eufóriát.

Az egyik első dolog, amit a változások után észrevettem, a következő volt: végre megtalálhatók az alapvető élelmiszereket a piacon, az importált termékek is ismét megjelentek az utcákon és a helyi boltokban.

Megváltozott a szíriai utcák képe. Már nem látjuk az Aszad család képeit, ahogy a katonai ellenőrzőpontokat sem, amelyek nemrég mindenütt jelen voltak.

De hadd legyek őszinte: az ünneplés közepette a szürreális boldogság mellett ott lappang a félelem is. Mint oly sokan mások, én is bizonytalannak érzem magam, hiszen nem tudjuk, mire számíthatunk.

A hozzám hasonló keresztények számára a bizonytalanság különösen nyugtalanító. Amikor templomba megyek, ezt látom mindenki szemében. Aggódunk amiatt, hogy mit jelenthet számunkra ez a változás.

Az elmúlt hetekben Szíriában a keresztényekkel történt incidensek csak tetézik ezt. 2024. december 17-én fegyveresek megtámadták a nyugat-szíriai Hama városának ortodox érsekségét, lövöldöztek a templom falaira, és megpróbálták ledönteni az épület tetején lévő keresztet.

Szenteste előtt a támadók felgyújtottak egy karácsonyfát a Hama közelében található Szukalabiya településen. Emellett egyes csoportok a városokban, különösen azokban a városrészekben, ahol keresztények élnek, például Aleppóban és Damaszkuszban, arra szólítottak fel mindenkit, hogy viseljen hidzsábot vagy csatlakozzon az iszlámhoz.

Szerencsére, úgy tűnik, hogy ezek az incidensek mind egyéni cselekmények voltak. Egyiket sem az új hatóságok hajtották végre, illetve ők is elismerték azt, hogy ezek megtörténtek, és dolgoznak a kialakult helyzet rendezésén.

Úgy vélem, hogy ebben az átmeneti időszakban nekünk, keresztényeknek óvatosan kell cselekednünk. Meg kell találnunk a módját annak, hogyan kezeljük a kihívásokat anélkül, hogy konfliktust provokálnánk vagy növelnénk a feszültségeket.

Az is kulcsfontosságú számunkra, hogy megvédjük hitünket és alapvető meggyőződésünket, különösen, ha az olyan csoportok történetére gondolok, mint a HTS, és a most hatalmon lévő új hatóság. Mélységesen aggódom az iszlám csoportok miatt is, amelyek megkérdőjelezik a kereszténységnek mint kisebbségnek a társadalomban elfoglalt helyét. Néhány gyülekezeti barátom még olyan személyekkel is találkozott, akik azt állítják, hogy a keresztények már nem tartoznak ide.

A kihívásokkal szemben is erőt merítek a hitemből és az ortodox pátriárka szavaiból, amelyeket a rendszerváltás utáni prédikációban mondott:

»Egy új szakasz küszöbén állunk, egy olyan haza hajnalát érzékeljük, amelyet mindannyian szeretünk és becsülünk. A megújulás küszöbén állunk, amelyet reménytől ragyogónak és fénnyel megkoronázottnak kívánunk. Itt Damaszkuszban kijelentjük a világnak: keresztényként Szíria földjéről származunk. Nem vendégek vagyunk ezen a földön, és nem ma vagy tegnap érkeztünk erre a földre. Szíria ősi gyökereiből származunk, és olyan régiek vagyunk, mint a damaszkuszi jázmin. Az apostoli Antiochiából származunk, arról a földről, amely Jézus Krisztus nevével ékesítette a világot«.

A keresztények nemcsak hozzátartoznak ehhez a földhöz, de minden joguk megvan ahhoz, hogy hozzájáruljanak a boldogulásához és a fejlődéséhez – ez a mi törekvésünk.

Úgy döntök, hogy óvatosan optimista leszek, az új vezetés jó dolgokat mond, és ez már egy kezdet. Mindazonáltal az előttünk álló utat továbbra is bizonytalanság fedi.

Imához fordulunk, és isteni útmutatást kérünk, bízva abban, hogy Isten akarata győzedelmeskedik. Mindannyiunk számára elengedhetetlen, hogy szilárdan megmaradjunk hitünkben, erőt és vigaszt merítve abból, hogy rendületlenül bízunk Isten tervében a saját és országunk javára”

– írta a szíriai keresztény nő.

Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára, a KDNP alelnöke karácsonykor a közösségi oldalán tette közzé az alábbi videót, amelyben egy damaszkuszi templomban szír ortodox keresztények éneklik a Mennyből az angyalt, magyarul…

Vezetőkép: Szíriai keresztény tüntetők fakeresztekkel tüntetnek Damaszkuszban 2024. december 24-én tiltakozásul amiatt, hogy az Anszar al-Tauvíd dzsihadista csoport csuklyát viselő, külföldi tagjai felgyújtottak egy karácsonyfát a Hama közelében fekvő, többségében ortodox keresztények lakta Szukalabiya településen. A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) iszlamista csoport vezette fegyveresek december 8-án döntötték meg Bassár el-Aszad elnök uralmát Szíriában. Fotó: MTI/EPA/Haszan Belal


Hirdetés

Forrás:
christiantoday.com
'Fel a tetejéhez' gomb