Fantasztikus évünk lehet jövőre
Szilveszter, vagyis az év utolsó napja nemcsak a mögöttünk hagyott év összegzésére, hanem az előre tekintésre is lehetőséget ad. A gazdaságban pedig jól alakulhatnak a dolgok.
Ami már most biztos, hogy az újév egy jelentős béremeléssel indul. Holnaptól ugyanis azok, akik minimálbért, vagy garantált bérminimumot keresnek, 9, illetve 7%-kal több pénzért dolgoznak, ami azt is jelenti, hogy növekszik a bérük vásárlóértéke, hiszen az infláció ennél biztosan alacsonyabb lesz.
A legkisebb bérek emelése pedig az elmúlt évek tapasztalatai alapján hat a többire is, így
a magasabb fizetési kategóriában lévők is számíthatnak arra, hogy a fizetésük jövőre többet ér, mint amennyit idén ért.
Persze az éremnek mindig két oldala van. A többletet ugyanis a munkaadóknak, a vállalkozóknak ki is kell tudni fizetni. Ebből a szempontból is optimisták lehetünk, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felmérése szerint ugyanis a cégek 85%-a nyilatkozott úgy, hogy ki tudja gazdálkodni a dolgozóiknak adandó magasabb fizetést is. Ebből a szempontból persze a nagyvállalatok könnyebb helyzetben vannak, hiszen ők könnyebben tudnak végrehajtani például hatékonyságnövelő beruházásokat, amelyekkel csökkentik az egyéb költségeiket és többet tudnak bérekre fordítani. Hogy ezt a kis- és középvállalkozások is megtehessék, a kormányzat megalkotta a Demján Sándor Programot, amelynek éppen az a célja, hogy a kkv-kat erősebbé, versenyképesebbé tegye, ez ugyanis a magasabb bérek kifizetésének és lényegében a gazdasági növekedésnek is az alapja. És ez a program adja a kormányzat új gazdaságpolitikájának az egyik pillérét.
Egy fontos másik eleme a jövő évi intézkedéscsomagnak a lakhatás megfizethetővé tétele. Hogy a saját ingatlanhoz jutás, vagy épp az albérlet kifizetése mekkora anyagi terhet jelent, azt nem kell magyarázni. Gyanítom mindenkinek a környezetében él olyan fiatal, pár, vagy család, amely ezzel a gonddal küzd.
A kormányzat ugyanakkor jövőre mind a saját lakáshoz jutást, mind az albérletek megfizethetővé tételét fontos eszközökkel támogatja.
Ide tartozik a munkáshitel, a felújítási támogatás, vagy éppen a 150 ezer forintos, kedvezményes adózású albérlet-támogatás. A cél a szociális szempontokon túl a gazdasági növekedést figyelve is értelmezhető: ha az emberek kevesebbet költenek a lakhatásra, az így megtakarított pénzt másra tudják használni. Fogyaszthatnak belőle, vagy megtakaríthatják. Előbbivel a gazdaságot pörgetik, utóbbival pedig a saját biztonságukat növelik. Ahogyan a jövedelmek reálértékét célzó további intézkedések is ezt segítik, mint például a családi adókedvezmény két lépcsőben történő megduplázása. Persze az imponáló összkép csak akkor ér valamit, ha az emberek a bőrükön érzik.
A jövő év pedig lehetőséget kínál arra, hogy az elmúlt évek válságai nyomán meggyengült középosztály visszatérhessen a 2020 előtti életszínvonalához.
Hogy megengedhessen magának egy vasárnapi étteremben ebédelést, vagy mozizást, hogy elmehessen wellness hétvégére, vagy épp szilveszterkor befizethessen egy estre. Persze mondhatnánk, hogy ezek nélkül is lehet teljes életet élni és valószínűleg igazunk is lenne. Ugyanakkor ezek olyan apróságok, amelyek hozzátehetnek a jólétünkhöz, és ami még fontosabb, a jól-létünkhöz. Mert valójában a jól-lét, az erős, polgári középosztály jól-léte az, ami előrevisz egy társadalmat. Jövőre pedig, ha a kormányzaton és az új gazdaságpolitikán múlik, esélyt kapunk arra, hogy ismét lépjünk egyet előre.
Már „csak” a háborút kell lezárni, és Brüsszellel kell megértetni, hogy a gazdasági bajokra nem a bezárkózás, hanem a gazdasági semlegesség a gyógyír. Nehéz feladatok ezek, de megoldásuk nem lehetetlen. És biztosan lehetünk abban, hogy a magyar kormány mindent meg fog tenni a céljai elérése érdekében.
Vezetőkép forrása: freepik