Prőhle Gergely: Jó eséllyel az Ukrajnát támogató keresztény pártok nyerik meg a választásokat Németországban

„Magyarország szempontjából az lenne a jó, ha Németország gazdaságilag minél előbb lábra állna” mondta a Vasárnapnak adott nyilatkozatában Prőhle Gergely volt németországi és svájci nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének igazgatója, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője, akit a német kormányválságról és az előrehozott választásokról kérdeztünk.

– Elbukta Olaf Scholz német kancellár az önmaga ellen kezdeményezett bizalmi szavazást, Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnököt már meg is kérte, hogy oszlassa fel a német parlamentet. Ez már csak formaság, vagy Steinmeiernek van bármilyen mozgástere, lehetősége?

– Formaság az egész, a német alkotmányos rendszerben ez így van kitalálva. Korábban öt alkalommal történt meg, ez a hatodik. A köztársasági elnöknek ebben semmiféle önálló mozgástere nincs.

Olaf Scholz német kancellár érkezik az Európai Unió állam- és kormányfőinek informális ülésére a Puskás Arénában 2024. november 8-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

– Akkor vélhetően – erről már voltak egyeztetések – előrehozott választás következhet Németországban?

– Február 23-án a német választópolgárok az urnákhoz fognak járulni.


Hirdetés

– Ön szerint mely témák uralhatják ezt a viszonylag rövid kampányidőszakot?

– Leginkább a gazdaság helyzete, hiszen a koalíció felbomlása is már annak drámai helyzetéből indult ki, és az arra adandó válaszok közötti különbségből. Aztán nyilván szó lesz a biztonságról, a Bundeswehr, az ország haderejének helyzetéről, arról, hogy milyen biztonsági kihívások előtt áll Németország. Szó lesz természetesen a bevándorlásról, hiszen a társadalmi integráció kérdése Németországban már jó ideje napirenden van. Én azt gondolom, hogy ezek fogják meghatározni a választási kampány tematikáját.

Prőhle Gergely volt németországi és svájci nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének igazgatója, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

– Több szakértő szerint a CDU (Christlich Demokratische Union Deutschlands), illetve bajor testvérpártja közösen nyerheti meg a választást. Ezzel kapcsolatban viszont felmerül az, hogy esetleg Németország még jobban támogatná Ukrajnát, amivel az orosz-ukrán háború elhúzódását is támogatnák. Mi erről a véleménye?

– Azt lehet tudni, hogy a keresztény pártok Németországban támogatják Ukrajnát, és azt is lehet tudni, hogy jó eséllyel ők nyerik meg a választásokat. Ugyanakkor azt is lehet tudni, hogy Németország gazdasági ereje nem ad túl nagy mozgásteret a támogatásra. Arról nem is beszélve, hogy a Bundeswehr állapota fegyverzetek átadását csak olyan módon teszi lehetővé, amely tovább gyengíti a német hadsereget. Tehát olyan nagyon nagy mozgástér ebben sincs. Arról nem is beszélve, hogy akárki nyeri a választásokat, mindenképpen egy koalíciós partner után kell néznie. A Zöldek még inkább támogatják Ukrajnát, a szociáldemokraták (Sozialdemokratische Partei Deutschlands; SPD) bár mutatnak békepárti megnyilvánulásokat – nem véletlen, hogy Olaf Scholz kancellár nemrégiben még Putyin elnökkel is tárgyalt telefonon –, azért ez alapvetően az új német kormány ukránbarát álláspontján semmit nem fog változtatni.

– Ön szerint Magyarország számára milyen politikai vezetés volna jó, a magyar-német kormányközi, illetve gazdasági kapcsolatok szempontjából mi volna üdvös?

– Magyarország szempontjából az lenne a jó, ha Németország gazdaságilag minél előbb lábra állna, politikailag pedig egy olyan vezetés lenne jó hazánk számára, amelyik ezt a gazdasági felépülést minél inkább politikai eszközökkel tudja támogatni.

A Scholz kancellár olyan sikeresnek véli magát, hogy újrázna az előrehozott választásokon, legnagyobb kihívója is lelépett a porondról

Vezetőkép: A német parlament épületének részlete. Forrás: Freepik

'Fel a tetejéhez' gomb