Az ország biztonsága nem lájkvadászat – Horváth József a szír elnökkel kapcsolatos álhírről

Komoly biztonsági kockázatot eredményezett, potenciális terrorcselekményt rejtett magában a szír elnök budapesti tartózkodásáról szóló álhír, amelyet Magyar Péter is közzétett a közösségi oldalán. Horváth József biztonságpolitikai szakértő, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója nyilatkozott a Vasárnapnak.

A Magyar Hang időközben visszavont híradása szerint – amely hírt (jobban mondva álhírt) a közösségi oldalán Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is közzétett – Aszad szíriai elnök Magyarországra menekült a minap. Milyen nemzetbiztonsági kockázattal jár egy ilyesfajta álhír?

– Az a baj, hogy nem egyszerűen egy álhírt közöltek, hanem azt ki is színezték. Hamis fényképet tettek közzé, plusz még azt is információként tálalták, hogy a Terrorelhárítási Központ kivonult, hogy a reptéri személyzettel titoktartási nyilatkozatot írattak alá. Ez mind-mind arra szolgált, hogy hitelessé próbálják tenni az általuk tálalt hamis információt. Úgy gondolják – akár a portál, amelyik ezt lehozta, akár Magyar Péter –, hogy ezzel lehet a kormányon ütni, és lehet a saját népszerűségüket növelni, lájkokat gyűjteni, kattintásokat vadászni, és nem gondolnak abba bele, hogy ezzel tragédiát is okozhatnak az országnak és az ország polgárainak. Amikor az Aszaddal kapcsolatos hírek napvilágot láttak, hatalmas népünnepélyeket rendeztek az illegális bevándorló szírek Nyugat-Európa nagyvárosaiban, több tízezer ember vonult az utcákra. Elég, ha Bécset nézzük: négyezer emberre számítottak, a hivatalos becslések több mint 12 ezren voltak. Ha közülük akár egy is azt gondolja, hogy beül egy autóba, és két óra múlva Budapesten lesz, és ő majd törleszt és bosszút áll az Aszad-rezsimtől elszenvedett akár személyes sérelmeiért, akkor annak akár magyar állampolgárok is áldozataivá válhattak volna. Tudomásul kell venni mindenkinek, hogy egy biztonsági kérdés alapvetően nem politikai ügy, hanem annál sokkal fontosabb, hiszen adott esetben tragikus következményei is lehetnek egy álhírnek, egy dezinformációnak, és utána azért valakinek vállalni kellene a felelősséget.

– Az Unió területén lévő szír migránsokhoz talán eljuthatott a Magyar Hang híre. Lehet, hogy lefordították, de az már nem biztos, hogy a hír visszavonása is eljutott ugyanazokhoz az emberekhez. Mennyi időbe telhet a magyarországi szerveknek, hogy ezt a problémát elsimítsák?

– Ha a biztonsági oldalról nézzük, akkor nagyon fontos ennek a kommunikációs része: amiről most mi is beszélünk, amit önök is leközölnek, nagyon fontos, hogy ezekkel a hírekkel helyre tegyük a dolgokat, és visszaszálljunk a valóság talajára. Ha ez nem történik meg, és a lehető legtöbb médium ezt nem hozza le, nem közli ezt az információt, akkor akár ez azzal is járhat, hogy felélesztenek egy alvósejtet, vagy elég az is, ha egy magányos farkas, egy ember azt gondolja, hogy most jött el az ő ideje, és egy gázolásos, késes merényletet hajt végre Budapesten. A magyar fővárosban egymást érik a tömegeket vonzó karácsonyi vásárok. Ilyenkor azzal is számolniuk kell a biztonsági szerveknek, hogy szigorítsák a biztonsági intézkedéseket, hogy egy ilyen tragikus támadást meg lehessen előzni.

– Az Alkotmányvédelmi Hivatal vizsgálatot folytat az álhírrel kapcsolatban. Nekik mi a hatáskörük az ügyben?

– Azt vizsgálják meg, hogy ez a cselekmény tudatos volt-e, és hogyha tudatos volt, akkor azzal a szándékkal tették-e például, hogy Magyarországnak kárt okozzanak, Magyarország számára veszélyes helyzetet idézzenek elő.

– A honvédelmi miniszter nemcsak arról beszélt, hogy az országot veszélybe sodorták ezzel az álhírrel, de amatőrizmusnak is nevezte annak terjesztését. Mennyire vehető komolyan Magyar Péter politikusként a történtek után?

– Ez a történet – aminek reméljük, hogy nem lesz tragikus vége – talán ráébreszt arra embereket, hogy a politika és pláne a nagypolitika színpada veszélyes ipar, veszélyes üzem. Nem lehet következmények nélkül bármit mondani, nem lehet következmények nélkül úgy kijelentéseket tenni, hogy nem gondoljuk végig, nem kérdezünk meg szakembereket, nem számolunk el háromig, és nem várjuk meg a pontosításokat, hanem az elsőnél is elsőbbek, a pápánál is pápábbak akarunk lenni. Azt gondolom, hogy ennek az úriembernek is el kéne gondolkoznia azon, hogy bizonyos ismereteket el kellene sajátítani, mielőtt fel szeretne lépni a nagypolitika színpadára.

Címlapkép: Horváth József biztonságpolitikai szakértő. Fotó: MTI/Veres Nándor

'Fel a tetejéhez' gomb