A bóvli fényfüzérek lakástüzeket is okozhatnak, a fogyasztóvédelem mellett a vásárlók odafigyelésére is szükség van
Nagyon fontos a hatósági fellépés mellett, hogy a fogyasztók tudatosak legyenek – mondta Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztési stratégiáért és kifektetésért, fogyasztóvédelemért, valamint kereskedelemért felelős helyettes államtitkára szombaton Székesfehérváron.
Gerlaki Bence a katasztrófavédelem által az adventi időszak veszélyeiről tartott tűzmegelőzési bemutató alkalmából azt mondta, hogy „a legjobb védelem a fogyasztói önvédelem, amihez a kormányzat minden segítséget megad”, ugyanakkor a jogsértések megelőzése, illetve a mielőbbi felszámolás érdekében elengedhetetlen az állam és azon belül a fogyasztóvédelmi hatóság aktív szerepvállalása. Rámutatott:
komoly veszélyekkel jár, ha nem megfelelő terméket vásárol valaki, és otthon, az ünnepi forgatagban ezeket a veszélyes termékeket felhasználja.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormány és a Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt célja a magyar családok védelme, amely az anyagi biztonság megteremtése mellett a fizikai és az egészségbiztonság biztosítását is magában foglalja.
Január 1-jétől a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság és azon belül az akkreditált mechanikai és villamos laboratórium termékbiztonsági szempontból továbbra is kiemelten vizsgálja majd a fényfüzéreket, valamint további kockázatos termékköröket annak érdekében, hogy a fogyasztókhoz lehetőség szerint el se jussanak a veszélyes árucikkek
– fűzte hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy
a Fogyasztóvédelmi Hatóság évről évre vizsgálja a kül- és beltéri fényfüzéreket, karácsonyi égősorokat.
2023-ban közel 500 darab ellenőrzését végezték el, és ezek közül 438, vagyis a vizsgáltak 90 százaléka bizonyult veszélyesnek, és akár halálos áramütést vagy lakástüzet is okozhatott volna.
Fülep Zoltán, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője arról beszélt, hogy minden évben igyekeznek felhívni a figyelmet az ünnepek környékén a lakosságra leselkedő veszélyekre annak érdekében, hogy elkerüljék a tűzeseteket.
Jelezte, hogy
országosan átlagosan 22-23 ezer tűzeset keletkezik évente Magyarországon, ezek közül 6-7 ezer a lakóotthonokban, ami napi átlagban 18 lakástüzet jelent.
Fontosnak nevezte, hogy az emberek minél jobban ismerjék a lakástüzek keletkezésének körülményeit, azok elkerülésének fontosságát, vagy ha kialakulnak a tűzesetek, akkor minél hatékonyabban tudjanak beavatkozni, illetve biztonságosan elhagyni a lakást.
Címlapkép: illusztráció! Fényfüzér egy fenyőfán a kolozsvári karácsonyi vásárban 2024. november 30-án. Fotó: MTI/Kiss Gábor