War Tours és társai, avagy: háborús turizmus Ukrajnában
A józan ész számára igen beteg dolog mások szenvedéseinek megtekintéséért pénzt fizetni. Pedig ez történik Ukrajnában már legalább két éve. Először olyan turistákat szolgáltak ki a háborúból élő „utazási irodák”, akik el akartak látogatni a Kijev közelében fekvő Bucsa városába, amelynek főutcáján halottak százai hevertek letakarva 2022 márciusában. A szóban forgó cégek körülbelül 250 eurót kértek az utazásért és garantálták, hogy a turisták helyiekkel is beszélgethetnek és csak biztonságos útvonalakon fognak velük közlekedni.
A legutóbbi, erről a témáról szóló cikk a Kyivpostban jelent meg. Szerintük a legújabb háborús „sláger-úticél” az Irpin híd, amelyet ukrán erők azért robbantottak fel, hogy megállítsák az oroszok előrenyomulását. Blanco Vestas 23 éves spanyol szoftvermérnök így nyilatkozott az utazásáról: „Ez az első alkalom, hogy háborús övezetben vagyok. Nem fogok hazudni, egy kicsit félek, mert soha nem tudhatom, hogy mi fog történni.” Vestast egyébként nem akarta elengedni a családja, de nem tudták lebeszélni a tervéről. Először Moldovába repült, majd 18 órás vonatút után érkezett meg Ukrajnába. Az útját szervező War Tours iroda vezetője szerint
európai és amerikai turistákat visznek el különböző háborús helyszínekre 160 és 260 dollár közötti fizetségért.
A nyereség egy részét a hadsereg kapja – mondta Dmitro Nykyforov, a társaság társalapítója, aki kitartott amellett, hogy a kezdeményezés „nem a pénzről szól, hanem a háború emlékének állításáról”. Hasonlóképpen nyilatkozott Svitozar Moiseiv, a Capital Tours Kyiv turisztikai cég menedzsere, aki szerint a nyereség elhanyagolható, de a látogatásoknak „oktatási értéke” van.
Mykhailyna Skoryk-Shkarivska, Irpin önkormányzati képviselője és Bucha korábbi alpolgármestere azt mondta, hogy a legtöbb lakos elnéző a „sötét turizmussal” kapcsolatban, de vannak, akik az ebből származó hasznot „vérpénznek” tartják. „Miért jönnek ők ide? Miért akarják látni a gyászunkat?” – kérdezgeti tőle sok helyi lakos.
Persze, ha valaki közelebb szeretne menni a déli fronthoz, akkor már sokkal többet kell fizessen. Egy többnapos utazás körülbelül 3.300 euróba kerül. Ilyen volt az amerikai Nick Tan, aki egy New York-i technológiai vállalat pénzügyese, akit Harkiv közelébe is elvittek az orosz erők állandó bombázása közben. Ő be szeretett volna menni a város külső kerületeibe, de ezt az utazási iroda képviselője már nem vállalta.
„Csak látni akartam közelről, mert úgy gondolom, hogy nyugati életünk túl kényelmes és túl könnyű” – mondta a 34 éves férfi. Indítékairól pedig így fogalmazott: „Az, hogy ejtőernyővel kiugrottam a repülőkből, egész éjszaka buliztam, és embereket ököllel vertem meg, már nem volt elég nekem. Szóval mi a következő legjobb dolog? Háborús övezetbe menni.”
Mariana Oleskiv, a Nemzeti Turisztikai Fejlesztési Ügynökség vezetője elmondta, hogy a háborús turizmus fejlesztése sok etikai kérdést vet fel, de a piac növekedni fog. „A háború ráirányította a figyelmet Ukrajnára, így erősebb a márkánk. Mindenki tud az országunkról” – mondta Oleskiv.
Ezt az utolsó mondatot inkább nem kommentáljuk.
Címlapkép forrása: Freepik