Egyre több ország fizet önként a hazatérő bevándorlóknak – a Migrációkutató Intézet elemzése

Növekszik azon országok száma, melyek a támogatott, önkéntes hazatelepítés eszközéhez nyúlnak. Tavaly összesen 105 785 embert telepítettek haza ily módon az Európai Unióból.

November végén a német kormány a bevándorlásellenes Altenative für Deutschland (AfD) kérésére nyilvánosságra hozta adatait, melyek szerint idén több, mint nyolcezer elutasított menedékkérőnek fizettek a hazatérésért cserébe. Azon irreguláris bevándorlók, akik menedékkérelmük elutasítása után hazatérnének, kérvényezhetik a német hazatelepítési programban illetve a „Starthilfeplus” elnevezésű programban való részvételt.

A támogatás magában foglalja az utazási költségeket, illetve, ha a hazaút során erre szükség van, az egészségügyi ellátás költségeit is. Továbbá a hazatelepülő felnőtt bevándorlók ezer euró (410 ezer forint), a gyermekek 500 euró (205 ezer forint) egyszeri támogatásra jogosultak. Egy család legfeljebb négyezer eurót (1.650.000 forint) kaphat.

A német gyakorlat nem új. Az osztrák állam szintén fedezi a hazatelepülők utazási költségeit, illetve legfeljebb kilencszáz eurót (370 ezer forint) biztosít a számukra. A svéd kormány idén októberben jelentette be, hogy emelni fogja a hazatelepülési csomag összegét. Egyelőre továbbra is csak azon bevándorlók igényelhetik ezt a támogatást, akik legálisan tartózkodnak az országban. Jelenleg a visszatérni készülő felnőttek 10 ezer svéd koronát (360 ezer forint), a gyermekek pedig 5 ezer Svéd koronát (180 ezer forintot) kaphatnak. Egy család legfeljebb 40 ezer koronát (1.430.000 forint) igényelhet. A támogatás összege 2026-ban emelkedni fog.

Dániában azon irreguláris bevándorlók igényelhetnek hazatelepülési támogatást, akiknek elutasították a menedékjog iránti kérelmét, vagy akiknek a menedékjogát visszavonták.

A remigrációs támogatás egy főre 20 ezer dán korona (1.110.000 forint), amennyiben az illető az elejétől fogva együttműködik a hatóságokkal; amennyiben az elutasított menedékkérő eleinte nem, de a folyamat során mégis együttműködővé válik, akkor 15 ezer koronát (830 ezer forint) kaphat. Ha az érintett az elutasítása után 14 napon belül visszavonja menedékjogi kérelmét, akkor az alaptámogatás mellett további 20 ezer koronát igényelhet, tehát összesen 40 ezer koronát (2.220.000 forint) kaphat. Ha 14 nap után vonja vissza a kérelmét és együttműködik a hatóságokkal, akkor összesen 30 ezer korona (1.660.000 forint) jár neki.

Franciaországban szintén kaphatnak anyagi támogatást a hazatérők. A bevándorló helyzetétől és származási országától függően 3000 és 5000 euró (1.240.000 és 2.070.000 forint) közötti összeget kaphat.

Tavaly az Európai Unióból hazatelepült bevándorlók 75%-a kapott támogatást a hazatérésért cserébe. Közülük a legtöbben nem önként mentek vissza a hazájukba.

Az Európai Unióban a maradásra nem jogosult bevándorlók hazatérési rátája 2023-ban 23% volt.

Címlapkép: Illegális bevándorlók érkeznek az olasz pénzügyõrség hajóján a dél-olaszországi Lampedusa szigetére 2023. szeptember 19-én. Fotó: MTI/EPA/ANSA/Ciro Fusco

Forrás:
Migrációkutató Intézet
'Fel a tetejéhez' gomb